Jedne z najczęściej pojawiających się pytań w głowie kobiety związanych z porodem i ciążą, dotyczą tego, jaki powinien być minimalny odstęp pomiędzy jedną, a kolejną ciążą. Poznaj zalecenia w tym temacie!

Zobacz też: http://jegoego.pl/ciaza-po-porodzie/ 

Cięcie cesarskie, a kolejna ciąża

Wiele zapytań związanych z następną ciążą pojawia się głównie jeśli kobieta poprzedni poród miała z cięciem cesarskim. Wówczas specjaliści zalecają, aby odczekać przynajmniej dziewięć miesięcy po poprzednim porodzie. Zalecenie to jest jeszcze bardziej konkretne i uściślone, ponieważ mówi się, że bezpieczna odległość pomiędzy ciążami, gdy poprzednia zakończyła się CC (cięciem cesarskim) to 1,5 roku, ponieważ po takim odstępie są bardzo duże szanse, że kobieta urodzi siłami natury. Z kolei, jeśli mówimy o porodzie siłami natury – nie ma medycznych zaleceń na ten temat. 

Każda kobieta jest inna

Mimo ogólnych zaleceń, które są bardzo uniwersalne, warto wziąć pod uwagę, że sytuacja każdej kobiety jest inna. Uwarunkowane jest to samym przebiegiem ciąży, porodem. Tym, czy dziecko urodziło się przedwcześnie czy nie, czy poród był z komplikacjami itd. Lekarz prowadzący pacjentkę lub dokonujący cięcia cesarskiego powinien wydać indywidualne zalecenia dla kobiety, którą mogą odbiegać od tych ogólnych zaleceń.

Organizm kobiety najlepiej wie, kiedy jest dobry czas na kolejną ciążę

Brzmi nieco banalnie, ale natura jest bardzo inteligentna i naprawdę to ona w głównym stopniu sprawia, że kobieta może zajść w kolejną ciążę po upływie konkretnego czasu. A czasem może on być niezgodny z tym, co zalecał lekarz. Jak przejawia się ten czas? Otóż po porodzie jajniki ponownie zaczną wytwarzać pęcherzyki i nastąpi owulacja. To znak, że ciało jest gotowe na kolejną ciążę. Czas ten może trwać miesiąc, a może dłużej – jedno jest pewne. Jest bardzo indywidualny.

Karmienie piersią a kolejna ciąża

Wiele kobiet w czasie laktacji nie ma miesiączki, a przychodzi ona dopiero po okresie karmienia piersią. Z tego względu przyjęło się mówić, że karmienie piersią jest swego rodzaju naturalną antykoncepcją, co jest absolutną nieprawdą. Wynika to chociażby stąd, że wiele kobiet dostaje okres również w czasie laktacji. Jeśli zatem kobieta nie chce zajść w kolejną ciążę warto stosować antykoncepcję i absolutnie nie traktować karmienia piersią jako jedną z metod antykoncepcyjnych, ponieważ zwyczajnie ona nią nie jest.

Przeczytaj też: http://www.mz-pan.pl/jak-integrowac-dzieci-w-podstawowce/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here