Każdy z nas doświadczył biegunki. Jest to oddawanie kilka razy na dzień wodnistego kału. Bardzo źle wpływa na nasz komfort życia oraz psychikę. Często niem możemy nawet na moment wyjść z domu, bo ciągle czujemy silne parcie, by udać się jak najszybciej do toalety.

Biegunkę wywołują zazwyczaj bakterie i wirusy.

Biegunka występuje również przy silnym stresie, po spożyciu niektórych leków lub pokarmów – nietolerancja pokarmowa. Pojawia się także jako jeden z objawów różnych chorób, np. nadczynności tarczycy, choroby jelit.

Jeżeli biegunka jest bardzo silna i trwa powyżej dwóch dni to należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Powoduje ona utratę wody oraz elektrolitów i jeżeli nie będziemy się nawadniać to grozi nam odwodnienie. Dlatego bardzo ważne jest, by dostarczać organizmowi wodę – należy pić małymi łykami wodę niegazowaną oraz można kupić w aptece płyny nawadniające. Całkowicie należy zrezygnować z picia kawy, alkoholu, napojów gazowanych, mocnej herbaty, soków owocowych i warzywnych. Dieta przy biegunce powinna być przede wszystkim lekkostrawna i niskobłonnikowa.

Przy początkowej fazie biegunki powinniśmy wykluczyć z naszego menu: pieczywo, kasze, płatki owsiane, wędliny, surowe owoce i warzywa, mleko, przyprawy – szczególnie ostre, czekoladę, słodycze. Odpowiednia dieta przy biegunce może spowodować złagodzenie objawów. Możemy jeść w małych ilościach ryż, kuskus, biszkopty, makaron, banany, sucharki, gotowane warzywa. Kategorycznie nie należy jeść potraw ostro przyprawionych, tłustych i smażonych. Posiłki powinny być spożywane w niewielkich ilościach, 4-5 razy dziennie.

Przejadanie się może spowodować nasilenie objawów. By załagodzić objawy biegunki możemy zaparzyć napar z suszonych jagód, który nawadnia oraz zmniejsza ból brzucha. Natomiast jeśli nie będziemy przyjmować regularnie posiłków i wody to może dojść do odwodnienia organizmu.

Pierwszymi objawami, które powinny nas zaalarmować są: suchość w ustach, ból głowy, omdlenia, osłabienie, bezmocz, zaburzenia widzenia, suche usta, skurcze mięśni. Jeżeli zauważymy u siebie takie objawy to jak najszybciej należy nawodnić organizm, uzupełnić elektrolity.
Większość biegunek mija samoistnie. Jeżeli jednak nie mija to należy udać się do lekarza. Nie należy też na własną rękę przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, by nawadniać organizm i spożywać lekkostrawne posiłki. W celu wyleczenia biegunki należy odstawić przede wszystkim mleko, produkty wzdymające, soki owocowe, kawę i alkohol.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here