Masz w domu niesfornego 10 miesięcznego łobuziaka o wyglądzie aniołka?

Zapewne wiesz, jak ważna w tym wieku jest odpowiednia, zbilansowana dieta bogata w makro- i mikroelementy. Wystarczy tylko spojrzeć na to żywe srebro z ogromnymi pokładami niespożytej energii, która przecież znikąd się nie bierze. Malec musi dobrze zjeść, by wciąż mieć siły na poznawanie otaczającego go świata. Wiem doskonale jak ciężkie potrafi być komponowanie posiłków i ile zabiera czasu, a chcąc zapewnić dziecku zróżnicowane posiłki każdego dnia trzeba się sporo namyśleć. Z tej prostej przyczyny dam ci kilka rad na co należy zwrócić uwagę układając jadłospis 10 miesięcznego dziecka.

Tworząc menu dla naszej pociechy w wieku 10 miesięcy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, czy nasze dziecko nie miało dotychczas żadnych alergii pokarmowych oraz jakie poszczególne składniki już poznało. Niemowlę w tym wieku ma już kilka ząbków co pozwala na przygotowywanie posiłków w mniejszym stopniu rozdrobnienia, czyli takie które zawierają większe grudki i niewielkie kawałeczki co ma zachęcić malca do przeżuwania.

Ważne jest by malec ćwiczył żucie pokarmów, ponieważ wpływa to korzystnie na rozwój aparatu mowy jak i prawidłowe ukształtowanie zgryzu. Układając jadłospis 10 miesięcznego dziecka należy pamiętać, że nadal w diecie naszego malca ważne jest mleko i przetwory mleczne. Zakłada się, że powinno zjadać 3 posiłki mleczne w ciągu jednego dnia. Postępując zgodnie z zasadą myśli mówiącej o zdrowym żywieniu 10 miesięcznego dziecka należy unikać doprawiania jego potrwa solą, cukrem czy ostrymi przyprawami, podawać wszystko gotowane (najlepiej na parze) lub duszone zamiast smażonego.

Ważnym jest, by unikać w diecie niemowlaka dań przetworzonych czy panierowanych. Kolejną istotną radą jest pamiętanie o dalszym wprowadzaniu nowości w diecie, a także podawanie codziennej porcji owoców w formie soku, przecieru owocowego (musu) czy kawałków miękkich owoców (razem ok. 150g/dobę). Dobrze by było również, gdyby obiadek składał się z dwóch dań, do których dodamy łyżeczkę dobrej jakości oleju roślinnego (np. rzepakowego lub oliwy z oliwek).

Myślę, że porady zostały dobrze sprecyzowane i jest ich wystarczająco dużo.

Poniżej przedstawiam przykładowy jadłospis 10 miesięcznego dziecka (na jeden dzień):

Śniadanie
Kasza jaglana gotowana na wodzie z dodanym później mlekiem modyfikowanym

Drugie śniadanie
Jogurt naturalny z dodatkiem musu owocowego lub miękkich owoców

Obiad
Zupa jarzynowa z kaszą jęczmienną i połówką żółtka jaja
Ziemniaki z gotowanymi na parze warzywami i dodatkiem mięsa lub ryby

Podwieczorek
Mleko mamy lub modyfikowane z dodatkiem kleiku

Kolacja
Wielozbożowa kaszka z dodatkiem owoców

[Głosów:68    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here