Jednym z największych problemów, z którym niemal nieustannie borykają się rodzice małych dzieci, są z całą pewnością nieprzespane noce. Konieczność częstego wstawania do płaczącego malucha, który wybudza się nawet parę razy w ciągu kilku godzin, może powodować duże zmęczenie i frustrację. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy.

Na pewno trzeba uświadomić sobie, że natura małego dziecka pod tym względem różni się diametralnie od dorosłego człowieka. Przede wszystkim noworodek w pierwszych tygodniach po przyjściu na świat ma zupełnie inny rytm dnia. Mówi się nawet, że dziecko na tym etapie kompletnie nie rozróżnia dnia od nocy. Wszystko za sprawą nieunormowanych proporcji pomiędzy poszczególnymi fazami snu – aktywną (REM) i spokojną – które w przypadku niemowlaka zmieniają się mniej więcej co godzinę.

Skutkuje to oczywiście tym, że dziecko może wybudzać się co 60 minut i często mieć problem z ponownym, szybkim zaśnięciem. Do tego dochodzi oczywiście potrzeba jedzenia, a im młodsze dziecko, tym częściej chce w nocy jeść. Na szczęście cały ten proces ulega jednak stopniowym modyfikacjom i już dwu- lub trzymiesięczne niemowlę może spać znacznie lepiej, budząc się o wiele rzadziej.
Nie oznacza to jednak, że wszystko nagle samo cudownie się unormuje – najlepiej znać pewne metody na to, jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy. Zastosowanie kilku takich „sztuczek” może wpłynąć pozytywnie na spokojniejsze noce i rzadsze wybudzanie.

Zacząć trzeba od wspomnianego już jedzenia.

Maleńki noworodek częściej się budzi, ponieważ nie jest w stanie przyjąć na jeden raz tyle pokarmu, by wystarczyło mu na całą noc. Efektem jest więc jego płacz z głodu nawet co 1-2 godziny. U niemowlaków od trzeciego miesiąca życia można już tę kwestię regulować. Trzeba zatem zadbać o to, by dziecko było przez pierwsze kilka godzin wystarczająco najedzone.

Warto więc dokonać karmienia tuż przed własnym zaśnięciem, czyli np. około godziny 22-23. Jest wówczas spora szansa, że nasze niemowlę nie obudzi się z głodu przez przynajmniej trzy godziny. Wraz z upływem kolejnych tygodni odstępy między pobudkami mogą się wydłużyć do nawet pięciu godzin. Niektóre dzieci przesypiają nawet całą noc, choć oczywiście nie są to wyjątkowo często spotykane przypadki.

sen niemowlaka w nocy

Niezwykle istotna rzecz, o której nie można zapomnieć, zastanawiając się, jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy, to kwestia wdrożenia do codzienności rodzinnej pewnego rytmu dnia i wieczornej rutyny. Trzeba zwrócić uwagę na ilość snu dziecka w dzień i godziny pójścia spać. Jeśli maluch kładziony jest bardzo wcześnie, czyli w okolicach godziny 18-19, wówczas nim rodzic sam się położy, zdąży on kilkukrotnie się obudzić, a o świcie będzie już w zasadzie wyspany.

Warto zatem uregulować pory snu – wielu rodziców usypia dziecko późnym wieczorem, np. dopiero po 21.00. Nie można jednak robić takich zmian z dnia na dzień – zbyt drastyczne modyfikacje dadzą odwrotny skutek. Niemowlę, które jest już zmęczone i ma ochotę na sen, nie może być zmuszane siłą do aktywności. Najlepiej zatem zmieniać rytm dnia powoli. W przypadku tak małych dzieci ważna jest również rutyna.
Dziecko łatwiej zasypia, jeśli kojarzy kolejne punkty wieczornych zwyczajów, jak kąpiel, przebieranie w piżamę, karmienie. Istotne, aby następowały one w podobnej kolejności – dziecko w pewnym momencie skojarzy, że np. po posiłku jest czas snu.

Zastanawiając się, jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy, nie można pominąć odpowiednich warunków do spania. Ważne, aby maluch czuł bliskość rodziców. Jednocześnie trzeba mu stworzyć odpowiednie miejsce na sen. Kącik taki powinien być odpowiednio zacieniony i osłonięty przed wszelkimi bodźcami i światłem. Pomieszczenie, w którym dziecko śpi, nie może być ani wychłodzone ani przegrzane.

jak wydłużyć sen

Nieodpowiednia temperatura – zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka – sprawi, że bobas częściej będzie się wybudzał. Ciągłemu snu nie sprzyjają również hałasy, niewygodna piżama, za twardy lub za miękki materacyk, szeleszcząca pościel czy prześcieradło.
W wydłużaniu snu często bardzo pomocne są również dostępne w sklepach akcesoria w postaci maskotek z relaksacyjną muzyką lub misiów, wydających odgłos uspokajającego szumu, przypominającego ten, który słyszany był w brzuchu mamy.

Wielu rodziców korzysta również z nagrań lub aplikacji na telefon lub tablet z dźwiękami stworzonymi właśnie do spania dla niemowląt. Warto też skontrolować przez snem, czy dziecko ma odpowiednio nałożoną piżamę, dobrze zapiętą pieluchę i oczyszczony nos.

[Głosów:8    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here