Gdy niemowlaka łapie pierwszy katarek i kaszel rodzice stają przed dylematem jak pomóc małemu dziecku. Obie te dolegliwości potrafią naprawdę zniechęcić niemowlaka do jedzenia czy zabawy. Nieprzespane noce z powodu przeziębienia i choroby skutkują złym humorem malucha.

Kiedy stan szkraba wymaga pójścia do lekarza a diagnozą jest zapalenie dróg oddechowych wtedy zwykle zaleca się robienie inhalacji. Metody naszych babć odeszły w siną dal kiedy to przykrywano głowę ręcznikiem wdychano gorące opary nad garnkiem, dzisiaj dzieciom i dorosłym pomagają nebulizatory. Inhalator wytwarza mgiełkę w aerozolu z malutkimi cząsteczkami leku czy soli fizjologicznej, która trafia bezpośrednio do dróg oddechowych.

Medykament podany w takiej formie szybciej zaczyna działać zatem jest bardzo skuteczny w hamowaniu rozwoju choroby. Inhalacje wskazane są przy alergiach wziewnych, astmach, infekcjach oskrzeli, krtani, tchawicy, płuc, zapaleniu zatok i przeziębieniu. Nebulizacja to podanie odpowiedniego leku przepisanego przez lekarza, sami możemy zakupić sól fizjologiczną żeby nawilżać i oczyszczać układ oddechowy.

Gdy kupujemy urządzenie po raz pierwszy, zadajemy pytanie – jaki inhalator dla niemowlaka?

inhalator dla niemowlaka

Żeby zakupić satysfakcjonujący nas nebulizator należy wziąć pod uwagę kilka aspektów działania maszyny:
1. Wielkość cząsteczek µm, parametr MMAD
→ rozproszony lek trafia do poszczególnych narządów dróg oddechowych, do oskrzeli od 2 do 5 µm, tchawicy 5-8 µm, górne drogi oddechowe powyżej 8 µm, nos i gardło 8 µm, w przypadku nasilonej astmy 6 µm
2. Czas inhalacji
→ dzieci niecierpliwią się podczas wdychania kropli lecz nebulizacja powinna przebiegać stosunkowo wolno, lek lepiej się wchłania 3.Najlepszym zakupem będzie urządzenie posiadające tryb ciągłej pracy
→ na rynku znajdują się inhalatory, które muszą odpocząć np. po 15-20 minutach,
→ przy dwójce chorych maluchów nebulizator nie powinien nam fundować przerwy
4.Głośność to na pewno jeden z decydujących warunków zakupu odpowiedniego sprzętu
→ jeżeli kupujemy go dla niemowlaka, hałas może przestraszyć dziecko, przyjemny szum uśpić malucha,
→ należy zwrócić uwagę aby urządzenie emitowało poniżej 60 dBA
5.Wygląd … tak to rzecz ważna dlatego producenci zadbali o ten aspekt
→ w walce z przeziębieniem może pomagać kolega pingwin, piesek, żabka czy krówka
→ inhalator powinien być przenośny i niewielkich gabarytów, pamiętajmy że może przydać się także w podróży
Nebulizacje poleca się także osobom dorosłym, z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina. Należy jednak posiadać kilka maseczek dla członków familii. Dla niemowlaka powinna być specjalna maseczka obejmująca dokładnie nosek i usta. W wielu aptekach dostaniemy także specjalne smoczki, które wprowadzają cząsteczki leku do nosa i gardła.

Przyjrzyjmy się najbardziej polecanym przez mamy inhalatorom. W czołówce znajduje się przyjacielska krówka Esperanza Breez z nowoczesnym smoczkiem do wdychania leku, produkuje cząsteczki do 10 µm, z rozpyleniem na minutę do 0.4 ml, wydaje 55 dBA, jego koszt to niecałe 100 zł.

Zaufanie wzbudza także Intec Pngwin z przepływem 0.2 ml na minutę, jego poziom hałasu to 60 dBA, cząsteczki od 0,5 do 10 µm. Inhalator InnoSpire Essence to doskonała propozycja dla całej rodziny, z ustnikiem i maskami dla dorosłych i dzieci, krótki czas podawania leku tylko – 6 minut, bardzo lekki i poręczny. Ostatni to Sanity Inhalator PRO zawiera irygator do nosa, świetnie sprawdza się przy infekcjach dolnych jak i górnych dróg oddechowych, poziom hałasu to 56 dBA.

jaki inhalator dla niemowlaka

Wybór odpowiedniego inhalatora jest istotny ze względu na koszty i przede wszystkim pomoc choremu dziecku. Kupując nebulizator zwracamy uwagę na parametry techniczne, czas rozpylania leku i …wygląd. Dziecko z przyjemnością zakoleguje się z urządzeniem z miłym pyszczkiem zwierzątka. A co jeśli nawet foka czy piesek nie pomogą przekonać malucha do inhalacji… Wtedy rodzice muszą chwytać się różnych pomocnych przedmiotów jak bajki na tablecie, telefonie, w telewizji.

Możemy bawić się, że połykamy chmurki i kropelki deszczu, lecimy w kosmos czy jesteśmy nurkiem, maseczka może być także mikrofonem. Gdy dziecko jest małe pozostają wygibasy rodziców z wesołymi piosenkami na ustach. Kosi kosi czy -nie ma mamy- … -jest mama- zawsze jest najlepszą metodą na zwrócenie na siebie uwagi.

Inhalator to niezbędne urządzenie przy małym dziecku. Szybkie użycie przy przeziębieniu może powstrzymać dalszy rozwój choroby. Inhalacja znana już przez nasze prababki przynosiła ulgę. Zakup nebulizatora na pewno będzie gwarancją szybkiego powrotu do zdrowia dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here