Kiedyś nerwica była kojarzona wyłącznie z osobami dorosłymi, w dzisiejszych czasach, coraz więcej dzieci cierpi z jej powodu. Maluchy stają się bardziej nerwowe, płaczliwe, mają różne fobie, ciężko jest im nawet nawiązać kontakt z rówieśnikami. Skąd to się bierze?

Obecnie dzieci mają do czynienia z różnymi problemami emocjonalnymi. Wiąże się to z tym, że mają na głowie wiele zajęć dodatkowych, czyli podobnie jak dorośli, żyją w biegu.

W szkole przebywają pół dnia, następnie wracają do domu, odrabiają lekcje, a na koniec czekają na nie zajęcia dodatkowe. Tak na dobrą sprawę brakuje im czasu na wiele rzeczy, na skutek tego zaczynają się denerwować. Nie jest to jednak jedyna przyczyna, takiego stanu.

Przyczyny nerwicy u dzieci

Podłoże nerwicy u dzieci jest wieloczynnikowe, zazwyczaj jest to:

  • lęk przed niespełnieniem wymagań rodziców – zbyt duża ilość obowiązków, prowadzi do obaw dziecka. Boją się, że jeżeli im nie wyjdzie, rodzice będą krzyczeć lub nie będą usatysfakcjonowani;
  • zmiana środowiska – zmiana szkoły lub przedszkola, nie zawsze jest korzystana dla dziecka;
  • brak wsparcia rodziny – jeżeli dziecko nie może liczyć na rodziców, w sytuacji, gdy nie radzi sobie w szkole, z czasem dojdzie do rozwoju nerwicy;
  • traumatyczne doświadczenia;
  • błędy wychowawcze – dziecko należy wychowywać rozsądnie, jeżeli za bardzo martwimy się o nie lub ciągle je krytykujemy, również się to może skończyć nerwicą.

Przeczytaj też: http://www.brzusiomamy.pl/bostonka-sie-mozna-nia-zarazic/

Jakie rodzaje nerwicy spotyka się u dzieci?

Uogólnione zaburzenia lękowe, zdecydowanie najczęściej występują u dzieci. Jest to lęk, który dotyczy codziennych czynności, jak i specjalnych okazji. Czasami potrafi być tak silny, że dziecko ma napad paniki.

Fobia społeczna, również może dotyczyć dzieci. Charakteryzuje się strachem przed kontaktami z ludźmi. W wyniku tego unika szkoły, przedszkola, a nawet placu zabaw.

Lęk separacyjny występuje, gdy dziecko boi się pozostać w danym miejscu samo bez rodzica. Nieważne, czy jest to dom, szkoła, przedszkole, czy wizyta u dziadków.

Nerwica natręctw, dziecko cierpiące na to zaburzenie wielokrotnie powtarza konkretną czynność, porusza wybraną częścią ciała lub wydaje z siebie dźwięki.

Źródło: https://www.kolaczasu.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here