Napowietrzanie to podstawowa sprawa, o której musi pamiętać każdy właściciel akwarium. Bez odpowiednio napowietrzonej wody, nie będziesz w stanie hodować ani rybek, ani roślin, ani potencjalnie innych mieszkańców świata podwodnego. Do napowietrzania wykorzystuje się specjalne urządzenia, nazywane napowietrzaczami. Poniżej przyglądamy się im z bliska i podpowiadamy – jakie rodzaje napowietrzaczy znajdziesz w sklepach oraz jakie ich modele warto wybrać, by zakup okazał się udany. 

Napowietrzanie akwarium – czyli stwarzanie warunków przyjaznych do życia 

Napowietrzacze to urządzenia niezbędne w niemal każdym akwarium. Korzystają z nich przede wszystkim ci hodowcy, którzy skupiają się na hodowli rybek i innych gatunków zwierząt. Właściciele akwarium z roślinami mogą zrezygnować z napowietrzaczy, choć często również oni inwestują w napowietrzacze. 

Na czym polega napowietrzanie akwarium? Wbrew pozorom, nie jest natlenieniem wody, a nie jej dotlenianiem. Głównym zadaniem napowietrzaczy jest wtłoczenie powietrza do wody oraz utrzymanie w niej ruchu. Napowietrzacze wprawiają bowiem wodę w ruch kołowy, emitując intensywny strumień bąbelków. Dzięki temu woda w akwarium jest dokładnie wymieszana, a rozkład tlenu jest bardzo równomierny w każdym miejscu.

Stosowanie napowietrzacza ma duży wpływ na komfort życia rybek. Dzięki ułatwionemu dostępowi do tlenu będą one mogły przemieszczać się zupełnie swobodnie pomiędzy wszystkimi kątami, w każdym miejscu znajdując wystarczającą ilość rozpuszczonego w wodzie tlenu, którym można swobodnie oddychać. Ponadto, napowietrzacz pomaga w utrzymaniu jednorodnej gęstości wody oraz w wyrównywaniu jej temperatury, pomiędzy różnymi partiami zbiornika.

Napowietrzacze warte polecenia – czyli jakie?

 Do napowietrzania stosuje się różnego typu urządzenia. Do najpopularniejszych należą pompki napowietrzające, które mogą różnić się sposobem działanie, konstrukcją oraz obecnością dodatkowych elementów, zwiększających funkcjonalność danego urządzenia. Dostępne napowietrzacze tworzą bardzo rozbudowaną grupę, w której znajdziesz zarówno urządzenia w kwocie kilkudziesięciu złotych, jak i te przekraczające sumę 200 zł. 

W większości dostępnych napowietrzaczy mechanizm działania jest stosunkowo prosty. Przede wszystkim – sprężone powietrze jest wypychane za pomocą wężyka elastycznego do elementu napowietrzającego. Ten ostatni umieszcza się w akwarium, poniżej poziomu wody. Zmieniając powietrze w niewielkich rozmiarów bąbelki, wtłaczane następnie do wody.

 Szczególnie wart polecenia jest miniaturowy napowietrzacz Mini Boost, którego konstrukcja została dostosowana do sprawnego rozdrobnienia pęcherzyków powietrza i ich wtłaczania do wody. Obecny w jego budowie rozpraszacz pełni pod tym względem kluczową rolę. Znajduje się on u wylotu rurki wtłaczającej powietrze, dzięki czemu daje gwarancję, że wszelkie pęcherzyki dostające się do akwarium będą odpowiednio małe. Jest to duże ułatwienie z perspektywy potrzeb Twoich mieszkańców podwodnego świata, którzy będą poruszać się w środowisku optymalnie napowietrzonym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here