Na co zwracać uwagę przy zakupie fotelika samochodowego?

0
2413

Fotelik samochodowy Cybex Pallas to rzecz niezbędna praktycznie od pierwszych dni życia dziecka. Jeśli chcesz przewozić dziecko autem, absolutnie nie możesz zapominać o nosidełku, czy foteliku. Jaki fotelik dla dziecka wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Większe niebezpieczeństwo na drodze

Jeszcze 20 lat temu, gdy ruch samochodowy był mniejszy, fotelik samochodowy dla dziecka nie był wymaganym wyposażeniem auta. Wraz ze wzrostem osób, które coraz częściej i chętniej zaczęły wybierać ten środek transportu, przyszedł wymóg posiadania fotelika samochodowego, takiego jak Cybex Pallas. Wymogi te znaleźć możemy w polskim prawie o ruchu drogowym. Nie ma od tego czasu możliwości przewożenia dziecka na przykład na kolanach, czy poduszce lub innym podwyższeniu. Pamiętaj, że czyniąc tak ryzykujesz nie tyle otrzymaniem mandatu, co bezpieczeństwem dziecka.

Jak kupować fotelik dla dziecka?

Na pewno nigdy nie kupuj fotelika na wyrost – nie będzie to ani funkcjonalne, ani bezpieczne. Fotelik musi być dopasowany do wieku i wzrostu dziecka. Dzielone są ze względu na grupy wagowe i fotelik trzeba zmieniać wraz ze wzrostem dziecka. Istnieją także tak zwane foteliki uniwersalne, takie jak Cybex Pallas, który przeznaczony jest dla dzieci od 9 miesiąca życia, do nawet 12 lat. Jest to fotelik w foteliku, który rozbudowuje się z wiekiem.

Dziecko w foteliku. Na co zwracać uwagę?

Sprawdzaj od kogo kupujesz fotelik. Dotyczy to zarówno firm, jak i fotelików z tak zwanego drugiego obiegu. Jeśli decydujesz się na zakup fotelika używanego, to sprawdzaj w miarę możliwości jego historię. Ważne jest, aby fotelik nie był powypadkowy, bo wtedy w razie zagrożenia może nie spełniać swojej roli.

Przed ruszeniem, zawsze sprawdzaj, czy dziecko jest dobrze zapięte pasami w foteliku. Ponadto nie zakładaj pasów na dziecko, które ma na sobie kilka warstw ubrań wierzchnich. Szczególnie sytuacja ta dotyczy kombinezonów zimowych, które nie tylko są grube, ale też posiadają śliski materiał, po którym pasy łatwo zjeżdżają.

Sprawdź kąt zamontowanego fotelika. Dziecko powinno leżeć w nim pod kątem 30 stopni. Wtedy jest mu wygodnie i komfortowo.

Pamiętaj – nie przywóź dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu. Wielu rodziców myśli, że tym sposobem ochroni dziecko podczas kolizji, czy wypadku. Skutki tego są zupełnie odwrotne. Regułę tę ustala także przepis prawa drogowego obowiązującego w Polsce.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here