Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu rodziców. Wraz z nim przychodzi czas na liczne zmiany, począwszy od organizacji dnia, a skończywszy na wystroju mieszkania. Wśród elementów jego wyposażenia muszą się pojawić sprzęty przeznaczone dla noworodka. Należy też pomyśleć o wyprawce dla dziecka, wśród której nie powinno zabraknąć ubranek i kosmetyków dla najmłodszych.

Z przygotowaniem wyprawki zazwyczaj nie mają problemów rodzice, którzy witają na świecie kolejne dziecko. Wiele wątpliwości rodzi się jednak często w głowach tych osób, które zostają postawione w tej roli po raz pierwszy. Co należy spakować do szpitalnej torby, jadąc na porodówkę? A co powinno pojawić się w domu, w którym będzie mieszkał noworodek?

Przygotowanie torby do szpitala?

Pakując torbę na porodówkę, należy pamiętać o przygotowaniu rzeczy dla mamy oraz dla dziecka. Warto ułożyć je w taki sposób, by potem można było w łatwy sposób odnaleźć te niezbędne w danej chwili. Zazwyczaj zaleca się przygotowanie osobnej reklamówki, w której znajdzie się jeden komplet ubranka dla dziecka, jedna pieluszka jednorazowa oraz rożek. Tak przygotowaną paczuszkę należy przekazać położnym, by po porodzie mogły ubrać nowonarodzone dziecko. Osłabiona mama nie będzie mogła jeszcze zrobić tego samodzielnie.

Podczas pobytu w szpitalu noworodek będzie jednak potrzebował znacznie więcej rzeczy. Wśród nich należy wymienić paczkę jednorazowych pieluszek. Z pewnością przyda się też kilka tetrowych pieluszek oraz kocyk. Koniecznie należy zabrać ze sobą rożek oraz kilka kompletów (zazwyczaj wystarczają 3 – 4) niemowlęcych ubranek. Ich rozmiar należy dopasować do dziecka. Podczas badania USG można zazwyczaj wywnioskować, czy maluszek urodzi się duży, czy będzie raczej malutki. Najczęściej rodzice wybierają ubranka w rozmiarze 56 i te zazwyczaj okazują się wystarczające. W niektórych przypadkach konieczne są jednak większe ubranko w rozmiarze 62.

W torbie na porodówkę nie powinno również zabraknąć kremu na odparzenia. Warto używać go już od pierwszych dni życia, by nie podrażnić delikatnej skóry noworodka. Podobnie wygląda sytuacja z płynem do kąpieli. Wybieramy tylko taki, który można stosować u najmłodszych dzieci.

Co powinno się znaleźć w domu, w którym mieszka noworodek?

Na spakowaniu szpitalnej torby przygotowania do powitania noworodka jednak się nie kończą. Należy pamiętać o tym, by odpowiednio przygotować również mieszkanie. Powinno się w nim znaleźć łóżeczko niemowlęce, które można ewentualnie zastąpić kołyską. Dobrym pomysłem są też łóżeczka dostawiane do łóżka rodziców. To bardzo wygodna alternatywa dla osób, których dziecko budzi się często w nocy. Duży wybór łóżeczek niemowlęcych dostępny w sklepie Wozki-Foteliki.pl pozwala na dostosowanie modelu do oczekiwań rodziców.

Poza łóżeczkiem potrzebna będzie również wanienka oraz przewijak. Ten ostatni doskonale sprawdza się do pielęgnacji i przewijania maluszka. Wykonując te czynności, należy pamiętać, by nawet na chwilę nie zostawiać na nim dziecka bez opieki.

Potrzebne będą też dodatkowe ubranka, zarówno te, które założymy dziecku pod spód, jak i ubranka wierzchnie, jeśli dziecko urodzi się w sezonie jesienno-zimowym. Do pielęgnacji z pewnością przydadzą się nożyczki dla niemowląt oraz szczotka do czesania pierwszych włosków. A na pierwsze spacery wygodny wózek z gondolą.

Już w dniu wypisania dziecka ze szpitala niezbędny będzie fotelik samochodowy dla najmłodszych dzieci. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę  na crash testy, które informują o tym, czy maluszek będzie bezpieczny. Ważna jest też jego wygoda, w przeciwnym razie podróż może się stać udręką zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here