Przede wszystkim pokój dla ucznia powinien być zaaranżowany w sposób praktyczny, funkcjonalny i estetyczny. W jednej przestrzeni należy połączyć kilka stref tzn. do nauki, zabawy i odpoczynku, co wcale nie jest takie łatwe do zrealizowania. Dlatego też aranżacja takiej przestrzeni powinna być odpowiednio zaplanowana.

Od czego zacząć urządzanie pokoju dla ucznia?

Podczas aranżacji pokoju dla dziecka należy dokładnie przemyśleć kwestię związaną z podziałem na strefy. W końcu należy pamiętać, że jest to przestrzeń, która ma służyć nie tylko do nauki, ale także ma być miejscem do snu, odpoczynku, zabawy oraz spotkań ze znajomymi, w którym dziecko czuje się bezpiecznie i wygodnie, a przede wszystkim, w którym lubi przebywać. Bardzo przydatnym, aczkolwiek niezwykle prostym rozwiązaniem okaże się rozplanowanie urządzenia pomieszczenia dla ucznia na kartce poprzez rozrysowanie wszystkich mebli, rzeczy oraz innych elementów, które chcemy w nim umieścić, co pozwoli na odpowiednie zorganizowanie stref w sposób funkcjonalny.

Następnym krokiem jest wybór kolory ścian, który tak naprawdę decyduje o wyglądzie pokoju dziecka. Tego typu decyzję najlepiej jest podejmować wraz z naszą pociechą – w końcu to ona będzie przyszłym mieszkańcem tegoż pomieszczenia. Warto, jest jednak postawić na jasne, rozświetlające kolory. Po ustaleniu odpowiedniego koloru ścian należy zastanowić się nad stylem wnętrza, który warto, aby zbytnio nie odbiegał od aranżacji pozostałych części mieszkania, ale również uwzględniał potrzeby i oczekiwania dziecka.

Z kolei, jeżeli chodzi o samo wyposażenie pokoju dla ucznia, to jest kilka elementów wyposażenia, które powinny się w nim znaleźć. Mowa o takich meblach jak:

  • łóżko – powinno być wygodne, solidne i odpowiednie do wypoczynku, zapewniające właściwe podparcie dla kręgosłupa,
  • biurko i krzesło – ze względu na to, że wykorzystywane są podczas nauki i odrabiania lekcji, winny być odpowiednio dopasowane do dziecka, dzięki czemu zapewnią nie tylko wygodę w trakcie wykonywania wspomnianych czynności, ale przede wszystkim pozwolą zapobiec pogłębianiu się ewentualnych wad postaw;
  • regały i półki – jak wiadomo, uczniowie w swojej kolekcji posiadają masę podręczników, atlasów, lektur, czy też słowników, stąd też niezbędne jest zapewnienie przestrzeni, która pozwoli na swobodne zagospodarowanie wszelkich rzeczy posiadanych przez nasze dziecko i to nie tylko tych służących do nauki.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas aranżacji pokoju dla ucznia?

Oprócz wyżej wymienionych kwestii nie wolno także zapominać o bardzo praktycznych i przydatnych rozwiązaniach, do których z pewnością zaliczają się systemy osłon okiennych, które pozwolą na zapewnienie naszemu dziecku odpowiednich warunków do nauki. Otóż zazwyczaj stawiamy na to, aby biurko w pokoju dla ucznia było ustawione przy oknie, co ma na celu zapewnienie dostępu do światła dziennego. Jego ilość można właśnie regulować przy pomocy systemów osłon okiennych takich jak:

  • rolety dzień noc – wszechstronne rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie niemal pełnej regulacji w zakresie stopnia nasłonecznienia lub przyciemnienia wedle potrzeb, więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://anwis.pl/pl/jaki-rodzaj-rolety-dzien-noc-wybrac-wolnowiszaca-czy-w-kasecie-z-prowadnicami,
  • rolety fasadowe – tego typu elementy zapewniają nie tylko skuteczną ochronę przed zbyt dużym nasłonecznieniem, ale także przyczyniają się do zmniejszenia poziomu hałasu przenikającego z zewnątrz,
  • plisy okienne – to bardzo uniwersalny system osłon okiennych, które pozwalają na swobodną regulację zakrycia okna na całej powierzchni szyby tj. zarówno od dołu, jak i także od góry.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here