Każdy człowiek, a zwłaszcza rodzic, powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważny jest świat zabaw w życiu dziecka. To na tym etapie docierają do nich nowe kształty, kolory i odwzorowanie rzeczywistości w przedmiotach zabawy. Pobudzona zostaje wyobraźnia, kreatywne myślenie, poczucie estetyki i funkcjonalności rzeczy. W czasie dziecięcym kształtowana jest wrażliwość, czemu służą m.in. klocki, lalki, specjalne gadżety i akcesoria przeznaczone dla konkretnego wieku. Rodzice mogą zadbać o to, by w pokoju malucha znalazło się wiele różnych, kolorowych przedmiotów, z którymi będą bawić się wspólnie, a które jednocześnie posłużą jako przedmiot samodzielnej zabawy. Dzień Dziecka to nie jedyna okazja, by sięgnąć np. po figurki zwierząt i przedmioty dla dzieci.

POPULARYZOWANIE INTERAKTYWNOŚCI MA SENS

Autentyczność dzieci sprawia, że bawią się tylko tym, co rzeczywiście im się podoba. Interesują ich rzeczy ładne, fajne, intrygujące, rozczulające lub rozśmieszające. Szczerość dzieci jest jasna – nie sięgną po klocki z grzeczności, ale tylko wtedy, kiedy będą miały frajdę z ich składania. Ogromną popularnością cieszą się dzisiaj rzeczy interaktywne – przedmioty dla dzieci, które mówią, skaczą, śpiewają, wydzielają zapachy i poruszają się, są najciekawsze i najbardziej pożądane. Takie zabawki zatrzymują uwagę na dłużej, są zaskakujące i oddziałując na różne bodźce i zmysły dziecka, poszerzają świat jego doświadczeń. Co wybierać i w jaki sposób podchodzić do dostępnych dzisiaj materiałów? Doskonale sprawdza się sięganie po motywy zwierzęce i przyrodnicze. Dzieci zazwyczaj uczą się o tym z rysunków książkowych lub bajek. Często nie mają okazji samemu zobaczyć np. wiewiórki, słonia czy nawet psa rzadkiej rasy. Producenci zabawek tworzą więc piękne przedmioty, które mogą to umożliwić. Interaktywne konie na biegunach, szczekające i naśladujące emocje pieski albo śpiewające żyrafy to okazja to rozszerzania wiedzy i wyobraźni.

A CO JEŚLI ZABIJAM KREATYWNOŚĆ DZIECKA?

Wielu rodziców obawia się, że przesyt interaktywnością zabawek może zmniejszyć zdolności dziecka do kreatywnego myślenia. I słowo przesyt jest tutaj kluczowe. Chociaż nie ma badań jednoznacznie potwierdzających tę tezę, oczywiste jest, że we wszystkim trzeba zachować umiar. Z interaktywnymi zabawkami w życiu dziecka jest jak z informacjami w życiu dorosłej osoby – im jest ich więcej, im bardziej oddziałują, a nawet atakują w codziennym życiu, tym bardziej czujemy się przytłoczeni i zdemotywowani. Dlatego trzeba od czasu do czasu sięgnąć np. po proste klocki, a zamiast wielofunkcyjnych zwierząt, wybrać stojące figurki zwierząt. Decyzja może też należeć do samego dziecka – wiele z nich będzie zdobiło jego pokój, co sprzyja rozbudzaniu zmysłu estetyki i designu. Każde dziecko a kształtujący się gust i zdanie, które chce lub którego nie chce jeszcze wyrażać. Na przykładzie wspólnych zakupów po klocki, możemy to sprawdzić.

PRZEDMIOTY DLA DZIECI TO OKAZJA DO RODZINNYCH ZABAW

Wystrój pokoju dziecka jest ważny, a przedmioty znajdujące się w środku decydują o atmosferze. Są też zaproszeniem do wspólnej zabawy – będą z nich korzystać koleżanki i koledzy naszego malucha oraz my – członkowie rodziny. Nie ma lepszej możliwości na pełną integrację niż wspólne gry w czasie np. spokojnych wieczorów. W ciepłych porach zabawy można przenieść do ogrodu, na działkę lub po prostu w plener. Figurki zwierząt nadają się do piaskownicy i spaceru po parku. Wszelkiego rodzaju przytulanki, gry, klocki, interaktywne zwierzęta czy karty edukacyjne – wszystko to jest okazją do wspólnego spędzania czasu, budowania więzi i zapewnienia naszemu dziecku poczucia bezpieczeństwa. Kiedy sięgamy po interaktywne lub stojące figurki zwierząt, możemy połączyć zabawę z opowiadaniem historii, bajek lub tłumaczeniem tego, jak rzeczywiście żyją konkretne gatunki. To, co przyjemne będzie też pożyteczne. Mądrze wybierane przedmioty dla dzieci to szansa dla integracji i rozwoju całej rodziny – w tym także rodzeństwa, jeśli mamy więcej niż jedno dziecko. Posiadanie kolekcji zwierząt uczy też najmłodszych wymiany i dyskusji na ich temat.

Dostępne współcześnie przedmioty dla dzieci produkowane są w sposób, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu byłby nie do wyobrażenia. Warto docenić tę możliwość i sięgać po rzeczy interaktywne. Jednocześnie rozsądny rodzic pozostanie sympatykiem klasycznych rozwiązań – statyczne zabawki wniosą równowagę do życia dziecka i pokażą, że czasami trzeba wysilić wyobraźnię i znaleźć własny sposób na interakcję z zabawkami. Z tego względu wybiera się dzisiaj zarówno interaktywne, jak i nieruchome figurki zwierząt. Oprócz wielofunkcyjnych koni czy słoni można też kupić najbardziej tradycyjne klocki. Koniecznie trzeba sprawdzić źródło i pochodzenie przedmiotów, bo choć wiele zabawek produkuje się z troską o dziecko, stawiając na wysoką jakość i bezpieczeństwo, zdarzają się też materiały szkodliwe i łatwopalne. Dodatkowo upewnijmy się, jaki jest okres gwarancji i w razie potrzeby, żądajmy zwrotu pieniędzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here