Jak dobrać klocki konstrukcyjne do wieku dziecka?

0
750

Klocki konstrukcyjne to zabawki, które mogą towarzyszyć maluchowi przez cały okres dzieciństwa. Muszą być jednak dobrane do jego wieku, dlatego jeden zestaw nie może być uniwersalnym rozwiązaniem na kilka lat. Na każdym etapie rozwoju dziecko ma bowiem inne potrzeby, co należy uwzględnić podczas kompletowania zabawek. Podpowiadamy więc, jakie klocki konstrukcyjne będą odpowiednie dla różnych grup wiekowych.

Klocki konstrukcyjne dla 3-4 latków

Najmłodsze pociechy dopiero nabywają sprawności manualnych, ucząc się precyzji i kontrolowania ruchów. Klocki konstrukcyjne nie mogą być więc zbyt skomplikowane i raczej ograniczać się do prostych zestawów. Należy także zwracać uwagę na wielkość elementów, gdyż zbyt małe będą nie tylko nieporęczne, ale stwarzają ryzyko połknięcia. Zbyt trudne modele mogą natomiast powodować frustracje i skutecznie zniechęcić malucha do zabawy. W przypadku 3-4 latków najlepsze rozwiązanie stanowią klocki konstrukcyjne polegające na łączeniu dużych elementów, ale w różnorodnych formach i kolorach. To pobudza sprawność manualną, kształtuje wyobraźnię oraz uczy logicznego myślenia. Zachętą będą modele przedstawiające bohaterów ulubionych bajek, które po złożeniu można wykorzystać do zabawy.

Klocki konstrukcyjne dla 5-6 latków

Dzieci szybko się rozwijają, dlatego nawet rok różnicy może być decydujący podczas kompletowania odpowiednich zabawek. Przedszkolaki potrzebują znacznie bardziej angażujących zajęć niż maluchy, dlatego klocki konstrukcyjne powinny charakteryzować się wyższym poziomem trudności. W wieku 5-6 lat można już zauważyć, że dziecko wykazuje zainteresowania konkretnymi tematami, co stanowi praktyczną wskazówkę w doborze zestawów. Klocki konstrukcyjne dla tej grupy wiekowej zawierają m.in. modele samolotów, czołgów czy statków, dlatego zakres tematyczny jest naprawdę szeroki. Złożenie takiego zestawu wymaga już większej precyzji, koncentracji i stosowania się do instrukcji, co zapewnia wciągającą zabawę na wiele godzin.

Klocki konstrukcyjne dla 7-8 latków

Dzieci w wieku szkolnym potrzebują mocniejszej stymulacji, dlatego proste komplety szybko im się znudzą, gdyż ich ułożenie zajmie niewiele czasu. Sklep internetowy Cobi ma w swojej ofercie specjalną kategorię, w której znajdziesz zestawy przeznaczone dla starszaków. Mają one odpowiedni poziom trudności, są dostępne w wielu motywach tematycznych, a przy tym pozwalają zdobywać nową wiedzę. Klocki konstrukcyjne oprócz tego, że stanowią intensywny trening umysłu i motoryki małej, to zawierają także książeczki z informacjami dotyczącymi danego modelu. W ten sposób dziecko może poznać historię pojazdu, który tworzy, co może zapoczątkować nową pasję.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here