Głównym elementem dzieciństwa jest zabawa, której towarzyszą różnego rodzaju rzeczy i gadżety. Na rynku istnieje ogromny wybór, lecz w kontekście maluchów najważniejsze jest to, by zapewnić im radosny i szczęśliwe spędzony czas, jednocześnie dbając o ich rozwój. Z tego względu popularność zyskują akcesoria, które nie tylko bawią, ale przy okazji edukują najmłodszych. Dlaczego warto na nie postawić?

Co je charakteryzuje?

Jak sama nazwa wskazuje, interaktywne zabawki bazują na tym, że mają wchodzić w interakcję z dzieckiem – malec oddziałuje na gadżet, a naciśnięcie któregoś miejsca czy inne działanie, wywołuje określoną reakcję w postaci dźwięku bądź ruchu. W bardzo istotny sposób wpływa to na zainteresowanie malucha i to w dłuższym wymiarze czasowym, co jest niezwykle istotne, gdyż zwyczajne gadżety mogą się szybko znudzić. W tym przypadku z początku dziecko może być nieco ostrożne, lecz gdy oswoi się z taką zabawką, to szybko stanie się ona jego ulubioną. Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt, że dostępne są rzeczy dla dzieci w różnym wieku – od najprostszych przytulanek, które reagują na ściśnięcie, po bardziej zaawansowane sprzęty, które zainteresują starsze maluchy.

Co daje taka zabawa?

W praktyce interaktywne zabawki zawdzięczają swoją popularność w dużej mierze temu, że wpływają na rozwój w bardzo wielu aspektach, podczas gdy standardowe gadżety skupiają się zwykle na jednej dziedzinie. W tym przypadku bardzo pomagają one chociażby w przyswajaniu zasady przyczynowo-skutkowej, tak ważnej w pierwszym etapie życia. Wpływa to również na naukę logicznego myślenia, a większość gadżetów tego typu rozwija przy tym zdolności manualne oraz umysłowe. Istnieją też interaktywne zabawki, które grając różne melodie umuzykalniają najmłodszych. Im starsze dzieci, tym bardziej zaawansowane mogą być zabawki – na pewnym etapie życia warto sięgnąć po takie, które pomogą w nauce alfabetu, cyfr czy nawet określonych zwrotów, także w języku angielskim.

interaktywna zabawka dla dziecka

Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by interaktywne zabawki były nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale realnie wpływały na rozwój malucha. Wśród innych aspektów kluczowe jest bezpieczeństwo. W związku z tym trzeba wybierać warianty dopasowane do wieku malca oraz produkty posiadające wszelkie potrzebne atesty, które potwierdzą wysoką jakość wykorzystanych materiałów, by nie zagrażały one zdrowiu najmłodszego. Oprócz tego należy się upewnić czy gadżet nie ma ostrych krawędzi, a w przypadku bardzo małych dzieci również niewielkich elementów, które maluch mógłby wyjąć i próbować włożyć do buzi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here