Czy warto kupować dziecku zabawki edukacyjne?

0
1685

Większość rodziców w kwestii zabawek stawia na proste rozwiązania, im zabawka bardziej rozwinięta technologicznie i absorbująca uwagę dziecka, tym lepiej. Niestety zabawki edukacyjne są doceniane w mniejszym stopniu, choć jak pokazuje wiele badań, to właśnie one są najlepszym narzędziem do rozwoju senso-motorycznego. Zabawki drewniane lub najprostsze, wymagają dużej dozy wyobraźni i kreatywności, by móc się nimi bawić. Świetnie wpływa to na rozwój takiego dziecka. W przypadku gdy za zabawkę służy tablet, na którym można oglądać jakieś bajki, to choć jest to wygodniejsze dla rodziców, to uwstecznia rozwój lub go blokuje.

Jakie zalety mają zabawki edukacyjne?

  • Wzmacnia rozwój – dziecko bawiąc się zabawkami edukacyjnymi, korzysta z wyobraźni i wzmacnia umiejętność kreatywności. Wszystko to ma ogromne znaczenie w kolejnych etapach rozwoju zarówno inteligencji jak i inteligencji emocjonalnej.
  • Umacnianie więzów – przy zabawkach edukacyjnych, można spędzić z dzieckiem czas, wspólnie się bawiąc się lub tworząc historię (w przypadku na przykład drewnianego domku dla lalek). W ten sposób nawiązuje się i umacnia więzi rodzinne z dzieckiem.
  • Są trwałe – zabawki edukacyjne najczęściej wykonane są z drewna lub innych ekologicznych materiałów, które nie tylko nie szybko się niszczą, ale mogą służyć z powodzeniem na lata.

Jakie są rodzaje zabawek edukacyjnych?

W zależności od wieku dziecka i jego etapu rozwoju, można dobrać adekwatne zabawki. Najprostsze i najczęściej używane zabawki edukacyjne, to klocki drewniane lub drewniane domki dla lalek. Są one łatwo dostępne i bardzo uniwersalne. Każde dziecko może bawić się nimi w inny sposób lub na innej zasadzie. Nie ma bowiem konieczności ujednolicania zabawy, gdyż jak sama nazwa mówi mają one czegoś uczyć, edukować dziecko, a to czego dziecko jest w stanie się nauczyć, zmienia się co roku.

Kolejną zabawką edukacyjną, która w ostatnim czasie nabrała dużej popularności, jest książeczka sensoryczna. Każda z nich jest inna i wykonywana ręcznie. Można tworzyć taką w zależności od etapu rozwoju dziecka i jego wieku. Każda ze stron zawiera inną aplikację, którą dziecko może się bawić, ale również, dzięki której uczy się nowych umiejętności.

Zabawki edukacyjne właśnie to mają na celu, by dziecko w trakcie nauki uczyło się różnych rzeczy. Niezależnie od tego czy są to kolory, kształty czy umiejętność dopasowania do siebie elementów, zawsze jest to połączone z zabawą i przyjemnością dla dziecka. Jeśli będzie ono łączyło naukę z zabawą, to już zawsze będzie mieć do niej nieco inne podejście niż dzieci, które do nauki są zmuszane. Zabawki te mogą całkowicie absorbować uwagę dziecka, ale również są świetnym narzędziem do spędzania czasu razem. Dziecko kierowane w ten sposób jest nie tylko zadowolone z siebie i ze swoich postępów, ale również nabywa pewną wiedze nieświadomie. W momencie gdy dziecko całkowicie opanuje taką książeczkę sensoryczną, można kupić mu kolejną z trudniejszym poziomem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here