Być może niektórym ludziom będzie ciężko w to uwierzyć, ale w dawniejszych czasach umiejętność czytania i pisania nie była niestety dostępna dla wszystkich. Było to umiejętności zarezerwowane dla bardzo nielicznych ludzi, nawet wielu możnowładców nie opanowało tej umiejętności przez co zatrudniać musieli ludzi, którzy te umiejętności biegle opanowali, czyli tak zwanych skrybów.

Skryba zajmował się – na przykład – czytaniem otrzymanych listów, a potem sporządzeniem odpowiedzi, którą dyktował mu człowiek, dla którego pracował. Chociaż wiedzę o tym, że kiedyś czytanie i pisanie nie było dostępne dla wszystkich każdy z nas powinien wynieść z lekcji w szkole. Ale mimo wszystko i tak trudno to sobie wyobrazić, prawda? W końcu teraz taka ogromna ilość ludzi potrafi czytać i pisać. W krajach, gdzie technologia bardzo się rozwinęła, można pokusić się nawet o stwierdzenie, że tam każdy potrafi czytać i pisać. Inaczej to może wyglądać tam, gdzie technologia nie jest tak rozwinięta.

Co czytać niemowlakowi

Jeżeli kiedyś te umiejętności były zarezerwowane dla wyjątkowych ludzi, to w dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy wyjątkowi, czyż nie? Czytanie jest tak powszechne, że nie da się z nim nie stykać. Nie trzeba czytać książek, by cokolwiek przeczytać. Wystarczy przejść się ulicami miast, by przeczytać nazwy ulic, szyldy na budynkach, reklamy i inne rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień. Brzmi trochę niesamowicie, prawda? Nie od dziś wiadomo, że czytanie jest dla nas bardzo dobre.

książki

Istnieje tak wiele rozmaitych książek, że każdy by znalazł coś dla siebie. Zwykła lektura, romans, kryminał, fantasy, czyjaś biografia, jakieś poradniki, książki samochodowe. No po prostu cała masa. Ktoś, kto nie lubi czytać książek posiadających fabułę, może czytać książki, z których może wynieść faktyczną wiedzę, na przykład książki historyczne czy też wspomniane wcześniej poradniki. Poradniki także mają szeroką gamę do wyboru.

Znajdziemy poradniki kulinarne, poradniki domowe, poradniki fryzjerskie, poradniki kosmetyczne, poradniki warsztatowe, poradniki stolarskie. To tylko kilka przykładów, bo tematyka poradników jest znacznie bardziej rozbudowana.
Oczywiście wiadomo, że jeżeli czytamy dziecku, raczej nie będziemy czytać mu opowiadań erotycznych albo poradnika na temat tego, jak naprawić samemu drobną usterkę w samochodzie, by zaoszczędzić sto złotych, które wydalibyśmy u mechanika, prawda?

Jeżeli zastanawiasz się, co czytać niemowlakowi, to już wiesz, że na pewno nie to. Niemowlakowi najlepiej czytać bajki. Zdawałoby się, że dziecku obojętne to czy przeczytasz mu poradnik mycia okien czy bajkę o brzydkim kaczątku, ale umówmy się, że dla dzieci przeznaczone są bajki. W każdym razie niemowlak będzie szczęśliwy, kiedy usiądziesz obok niego i pozwolisz mu usłuchać swojego głosu. To może go uspokoić i być może sprawi, że szybciej zaśnie.

Jeżeli nie masz w swoim asortymencie żadnych bajek to udaj się do pobliskiego kiosku albo księgarni i zakup kilka sztuk. Bo z całą pewnością czytać będziesz swojemu dziecku nie tylko w jego czasach niemowlęcych, ale także wtedy, kiedy będzie już kilkulatkiem, a wtedy na pewno nie chciałby słuchać cały czas tej samej bajki.

Nie od dziś wiadomo też to, że czytanie rozwija nasz wyobraźnie, pomaga nam przyswoić zasady interpunkcji, dzięki czemu będziemy mieli większe wyobrażenie tego, w którym miejscu powinniśmy postawić przecinek, Wielu ludzi ma z tym problem, a czytanie książek, gdzie zasady interpunkcji są zachowane, powinny nieco ten problem rozwiązać. Oczywiście pod warunkiem, że dana osoba będzie na przecinki zwracała uwagę.

co czytać

Inną zaletą czytania jest to, że czytając, obserwując zdania, zauważamy jak są napisane. Dzięki temu, jeżeli jakaś osoba ma problem z ortografią, może sobie ją przyswoić i opanować. Tym bardziej, że osoby, które nie przestrzegają zasad ortografii nie są dobrze spostrzegane, przede wszystkim dlatego, że jest wiele słowników, które pokazują jak pisać konkretne wyrazy, dlatego że telefony komórkowe czy komputery podkreślają nam błędnie napisane słowa.

Zatem osoby, które mimo tego co chwilę piszą słowa z błędami są postrzegane jako leniwe i uważane za ignorantów. Polski język jest bardzo piękny, dlatego z całą pewnością warto przestrzegać tego, by poprawnie go pisać i oczywiście wymawiać.
Wiadomo, że kiedy czytamy dziecku, nie ma ono wglądu na to, gdzie są przecinki oraz jak napisane jest dane słowo. Ale słuchając nas jak czytamy, poszerzają one zakres swojego słownictwa, poznają coraz więcej słów których potem będą używać.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here