W trakcie oczekiwania na nowego członka rodziny, przyszli rodzice dokonują zakupu niezbędnych sprzętów i akcesoriów dla niemowląt. Jednym z nich jest fotelik samochodowy. Wożenie dziecka samochodem jest niedozwolone bez fotelika, a jego brak jest surowo karany przez polskie organy porządkowe.

Wymóg formalny

Każdy, kto chce wozić dzieci samochodem, musi posiadać odpowiednie do wieku i wagi dziecka foteliki samochodowe. Wymóg ten określony jest przez polskie prawo, które reguluje nie tylko konieczność posiadania fotelika, ale również opisuje, jaki fotelik jest odpowiedni dla dziecka o określonym wzroście.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wypadek samochodowy, a nawet zwykła kolizja, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia dziecka, szczególnie noworodka lub niemowlęcia. Z tego powodu rodzice decydują się na zainwestowanie stosunkowo dużej kwoty pieniędzy w zakup odpowiedniego fotelika, który będzie się charakteryzował wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Jednym z producentów, którzy oferują wysokiej jakości foteliki samochodowe dla dzieci, jest Maxi Cosi. Model Maxi-Cosi Pebble Plus to jedna z najnowszych propozycji tego producenta. Fotelik ten przeznaczony jest dla dzieci o wadze nie przekraczającej 13kg. Jest również odpowiedni już dla noworodków.

Na szczególną uwagę zasługuje wyposażenie tego fotelika. Maxi-Cosi Pebble Plus posiada bowiem System Ochrony Bocznej, tzw. SPS, którego zadaniem jest ochrona główki i ramion dziecka. W standardowym wyposażeniu fotelika znajdują się również trzypunktowe pasy z systemem easy-in. Po odpięciu pasów, chowają się one do wnętrza fotelika, a końcówki z zapięciem rozchylają się na boki. Dzięki temu pasy nie plączą się i nie niszczą.

Fotelik montowany jest do siedzenia samochodu za pomocą pasów samochodowych lub na bazie ISOfix tego samego producenta.

Przodem czy tyłem?

O ile w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia sprawa jest jasna, o tyle kłopot pojawia się przy dzieciach starszych. Wielu specjalistów zaznacza, że dzieci powinny być wożone w samochodzie tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak jest to możliwe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here