Diagnostyka obrazowa obrazowa bardzo dynamicznie się rozwija. Kiedyś dostępny był tylko aparat rentgenowski. Dziś do dyspozycji mamy aparaty USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, gamma-kamerę, liczne inne badania z izotopami promieniotwórczym oraz połączenie wielu metod.

Do czego służy badanie USG?

Kiedy pojawiły się aparaty USG nastąpiła prawdziwa rewolucja w diagnostyce obrazowej. Szybko stały się one bardzo popularne i obecnie każdy szpital jest w nie wyposażony. Są wykorzystywane w wielu gałęziach medycyny. Na przykład w ginekologii za pomocą ultrasonografii można uwidocznić układ rozrodczy kobiety, czyli macicę i jajniki. Istnieje wiele różnych głowic aparatów USG. Badanie dopplerowskie można wykonać przez powłoki brzuszne, ale na lepsze uwidocznienie jajników pozwala ultrasonografia przezpochwowa. Ultrasonografia jest też najlepszą i w zasadzie jedyną metodą diagnostyki obrazowej, która służy do monitorowania stanu płodu. Jest to metoda całkowicie nieinwazyjna. Podczas badania nie ma żadnego szkodliwego promieniowania, ja w przypadku wykonywania zdjęć RTG czy też tomografii komputerowej.

USG jest też dobrą metodą do poszukiwania patologii w obrębie jamy brzusznej. Dobrze uwidacznia kamienie żółciowe i nerkowe, a także obecność wolnego płynu. Z pomocą USG dobrze ocenimy narządy jamy brzusznej, ale także wiele innych narządów i struktur anatomicznych, jak na przykład tarczycę i stawy. USG ułatwia także wiele zabiegów. Pod jego kontrolą można zrobić wkłucie centralne, biopsję tarczycy, a nawet biopsję nerki, co bez USG byłoby praktycznie niemożliwe. USG jest też bardzo często wykorzystywane w kardiologii. W tym przypadku szczególnie przydatna jest funkcja doppler, która pozwala uwidocznić przepływy.

Co to jest USG doppler?

Prawie każdy współczesny aparat USG posiada funkcję doppler, która służy zobrazowaniu przepływu krwi w naczyniach czy też w sercu. Najczęściej wykorzystuje się tak zwany kolorowy doppler. Krew która płynie w kierunku głowicy ma kolor czerwony, a tak która się od niej oddala jest niebieska. Dzięki temu możemy zobaczyć jak wyglądają przepływy w narządach. Wzmożony przepływ może świadczyć o procesie zapalnym lub nowotworowy. Bardzo przydatne jest ocenienie przepływów podczas echo serca, czyli badania, w którym za pomocą USG obrazuje się serce i wychodzące z niego naczynia. Dzięki funkcji doppler można wykryć patologie, takie jak niedomykalność zastawek, zwężenia zastawek, przecieki międzykomorowe i wiele innych. Funkcja doppler jest też idealnym narzędziem do oceny przepływu krwi w naczyniach żylnych i tętniczych. Najczęściej wykonuje się USG doppler naczyń szyjnych i naczyń kończyn dolnych. Bardzo powszechną chorobą w naszym społeczeństwie jest przewlekła niewydolność żylna. Badanie USG doppler pozwala doskonale ocenić jak bardzo upośledzony jest przepływ krwi w układzie żylnym kończyn dolnych.

Jak wygląda badanie doppleroweskie kończyn dolnych?

Badanie nie różni się w dużym stopniu od jakichkolwiek innych badań USG. Lekarz przykłada głowicę posmarowaną przeźroczystym żelem do nóg pacjenta i za pomocą funkcji doppler obrazuje przepływ w tych naczyniach. Badanie jest wykonywane na stojąco. Osoby, które cierpią na przewlekłą niewydolność żylną zachęcamy do skorzystania z oferty badań dostępnych na wrosinski.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here