Czasami w sypialni nastolatka lub młodszego dziecka potrzebny jest mały remont. Tak jak dorośli, dzieci chcą wygodnej, funkcjonalnej przestrzeni, w której z przyjemnością odpoczną na koniec dnia. Podczas gdy wiele wskazówek dotyczących dekoracji ma zastosowanie zarówno do głównej sypialni, jak i pokoju dziecięcego, istnieje kilka sztuczek przydatnych w przypadku pomieszczeń dla młodszych członków rodziny. Opcji jest całkiem sporo – od naklejek na ścianę aż po specjalne wieszaki dla dzieci. Przyjrzyjmy się kilku możliwościom nieco bliżej.

Naklejki ścienne

Naklejki to doskonały sposób na dekorację ścian w sypialni dziecka, zwłaszcza jeśli wynajmujemy mieszkanie i nie możemy go malować. Ozdoby ścienne tego rodzaju powinny być zgodne z ogólnym schematem pokoju – na przykład z motywem leśnym. Warto pozwolić dzieciom wybrać naklejki i własnoręcznie umieścić je na miejscu. W miarę jak dziecko dorasta może pojawić się kwestia zmiany ogólnego motywu pokoju – wtedy naklejki jest bardzo łatwo usunąć. Ozdoby tego typu można znaleźć w niemal każdym sklepie zajmującym się wystrojami wnętrz, które oferują wszelkie wzory, jakie można sobie wyobrazić (istnieje bowiem możliwość ich projektowania i zamawiania).

Miejsce do pracy

Kiedy dziecko jest na tyle duże, że ma regularne zadania domowe, potrzebuje miejsca przeznaczonego do skupienia, pracy i odrabiania lekcji. Nie potrzebujemy tutaj niczego wyszukanego – wystarczy zwykłe biurko i regulowane krzesło. Oczywiście nie można zapomnieć również o strefie wypoczynkowej – jakieś wygodne krzesło (może podwieszane?), fotelik czy narożnik (najlepiej z jakimiś dodatkowymi schowkami) są idealne na bardzo potrzebne przestoje po ciężkim dniu w szkole. Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o to, by strefy pracy i odpoczynku były wyraźnie rozdzielone.

Otwarte półki oraz wieszaki

Małe dzieci i bałagan często idą w parze, ale można ułatwić organizację, zapewniając mnóstwo otwartych półek z koszami lub workami do przechowywania zabawek. Świetnie sprawdzają się tutaj również wieszaki dla dzieci, które w swojej kolorowej i atrakcyjnej formie są jednocześnie niezwykle przydatne do segregowania rzeczy. Ułatwia to dostęp do zabawek i, co najważniejsze, pomaga w zdecydowaniu, gdzie powinna trafić dana rzecz po zakończonej zabawie. Trzymajmy rzeczy podobne sobie w oddzielnych pojemnikach i pracujmy z dzieckiem tak długo, dopóki nie pozna systemu.

Razem, ale osobno

Jeśli nasze potomstwo współdzieli pokój, ale nie zawsze dzielą ten sam punkt widzenia, możemy zapewnić im nieco więcej prywatności za pomocą jakiegoś „rozdzielacza” łóżek. Może to być kolorowa zasłona na pręcie zamontowanym na suficie lub coś bardziej solidnego – regał, komodę lub szafka. Taki mebel można dodatkowo wyposażyć w wieszaki dla dzieci i dzięki temu stworzyć dodatkową przestrzeń na przechowywanie zabawek i ubrań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here