Dla każdego kochającego rodzica, nie ma na świecie nic ważniejszego niż jego dziecko. Rodzice ze szczególną uwagą dbają o zdrowie, oraz prawidłowy rozwój swojego maleństwa. Pierwszy rok życia, jest czasem dynamicznego wzrostu naszych dzieci. Niemowlak z tygodnia na tydzień zmienia się, zarówno fizycznie jak i emocjonalnie.

Młodzi rodzice każdego dnia, prowadzą czujne obserwacje swoich pociech, starają się ze wszystkich sił sprawować swoją funkcje najlepiej jak potrafią. Z niecierpliwością oczekują pierwszego świadomego uśmiechu swojego maleństwa, momentu w którym usiądzie czy też zacznie raczkować. Takich kluczowych chwil w życiu niemowlaka jest całkiem sporo, każda z nich jest ważna i do każdej rodzice szczegółowo starają się przygotować.

Bardzo ważnym momentem w życiu niemowlaka jak i jego rodziców, jest moment w którym pojawia się pierwszy ząbek. Rodzice zadają sobie pytanie, jak dbać o pierwsze ząbki niemowlaka, aby w przyszłości mógł się cieszyć zdrowym stałym uzębieniem. O kwestii dbania o ząbki naszego smyka, musimy koniecznie pomyśleć zanim się one pojawią, a nawet już w czasie ciąży. Tak naprawdę, zalążki zębów naszego niemowlaka tworzą się na przełomie pierwszego i drugiego trymestru ciąży a do jej rozwiązania, trwa ich uwapnienie.

Dlatego bardzo ważne, jest aby przyszła mama już w czasie ciąży zadbała o zęby swojego dziecka, może to zrobić za pośrednictwem właściwej diety, oraz przyjmowania preparatów witaminowych. Warto wziąć sobie do serca te zalecenia, aby w przyszłości uniknąć problemów z zębami u naszego dziecka. Gdy już dziecko pojawi się na świecie, nie czekajmy z pielęgnacją jamy ustnej do momentu pojawienia się pierwszego ząbka.

Czas zacząć zdecydowanie wcześniej. Już w pierwszym miesiącu życia, powinniśmy zadbać o higienę dziąseł naszego dziecka. W aptece bez problemu kupimy gaziki jałowe, które namoczone w wodzie doskonale sprawdzą się do czyszczenia dziąseł naszego maluszka. Możemy do tego celu użyć zarówno gazy jak i pieluszki tetrowej. Nawińmy kawałek materiału na czysty palec, zmoczmy go w przegotowanej wodzie i z wyczuciem włóżmy do ust maluszka.

pierwsze ząbki niemowlaka

Pielęgnację dziąseł przeprowadźmy sprawnymi i szybkimi ruchami, aby nie zdenerwować dziecka. Dzięki takiej higienie pozbędziemy się z dziąseł, resztek pokarmu jak i pojawiających się tam bakterii. Zwróćmy szczególną uwagę na czyszczenie dziąseł przed położeniem maluszka na nocny sen, w czasie snu ilość bakterii w jamie ustnej pomnaża się w szybkim tempie, mogąc powodować infekcje lub grzybicę jamy ustnej.

Na czystych dziąsłach bakterie nie znajdą niezbędnych do wzrostu składników, więc nie będą miały możliwości do szybkiego namnażania się. Taką pielęgnację dziąseł warto stosować dwa razy dziennie, nie pomijajmy również higieny języka, gdyż tam również z powodzeniem odkładają się resztki pokarmów. W momencie, gdy u naszego dziecka pojawi się pierwszy ząbek, a dzieje się tam z reguły pomiędzy 5 a 8 miesiącem życia, wypada zmienić metodę czyszczenia ząbków na nieco dokładniejszą.

W sprzedaży dla najmłodszych znajdziemy zarówno standardowe szczoteczki z miękkim włosiem dostosowane do wieku malucha, jak i nakładki silikonowe na palec. Nasadki te są wykończone podobnie jak szczoteczki, tylko ich włoski są wykonane z silikonu. Zarówno jedna i druga opcja sprawdzi się doskonale w kwestii czyszczenia ząbków, ważne aby zabieg był wykonywany regularnie i właściwą techniką.

jak dbać o pierwsze ząbki niemowlaka

Poza wyborem odpowiedniej szczoteczki do czyszczenia pierwszych ząbków naszego malucha, pozostaje nam jeszcze kwestia wybrania odpowiedniej pasty do czyszczenia. Zwróćmy uwagę, aby pasta zawierała informację, iż nadaje się do użycia od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. W sklepach spotkamy zarówno pasty zawierające fluor jak i te bez tego składnika. Wybór pasty jest kwestią indywidualną, choć coraz więcej rodziców skłania się do używania, choć kilka dni w tygodniu pasty bez fluoru.

Pasty nakładamy bardzo niewielką ilość, gdyż niemowlak nie posiada jeszcze umiejętności sprawnego wypłukania ust. Z reguły pozostałości pasty są przez dzieci połykane, ale według informacji zawartej na większości past do zębów dla dzieci, w kontrolowanych ilościach nie jest to szkodliwe. W miarę jak nasz niemowlak będzie rósł, warto jest zaangażować go we wspólne dbanie o higienę uzębienia.

Zróbmy z tej codziennej czynności zabawę. W sklepach są dostępne różnego rodzaju szczoteczki, oraz gadżety do czyszczenia zębów dla maluszków, warto się w nie zaopatrzyć aby rytuał ten wszedł naszemu dziecku w krew, uniknie dzięki temu stresujących wizyt u stomatologa a lśniącym uśmiechem oczaruje każdego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here