Zdrowie dziecka jest rzeczą kluczową dla każdego rodzica. Szczepienia, regularne wizyty kontrolne- wszystko to robią w trosce o jego prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie. Maluch jest bezbronny, całkowicie zależny i zdany na swoich opiekunów. Ponadto, niemowlę nie jest w stanie przekazać zrozumiałą informację o tym co mu dolega. Ból, tudzież dyskomfort, który odczuwa sygnalizuje płaczem.

Nieprzyjemne odczucia często wiążą się z dość prozaicznymi rzeczami, które łatwo można zlikwidować. Może być to na przykład głód lub zimno odczuwane przez dziecko. Rodzic sam musi się domyśli co jest powodem łez dziecka. Zmienia się wtedy w Sherlocka Holmesa poszukującego rozwiązania zagadki płaczu maleństwa. Bez względu na okoliczności, trzeba zachować zimną krew. Przecież dzieci często płaczą, to ich reakcja obronna nie można zaś latać co chwila do lekarza lub zawracać mu głowę nieustannymi telefonami.

Odpowiedzialność za dziecko spoczywa przecież na barkach rodziców, a nie medyka rodzinnego. Istnieją opiekunowie ze skłonnościami do przesadnej histerii. Muszą oni nauczyć się trzymać nerwy na wodzy i nie dać się ponieść na fali emocji. Zresztą, nawet osoby na pozór opanowane w swoim codziennym postępowaniu, po narodzinach dziecka stają się bardziej podatne na nerwowość i bardzo niepokoją się o zdrowie nowego członka rodziny.

jak wywołać kupkę

Szczególnie uciążliwe jest to w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy wszystkie, nawet bardzo subtelne objawy, takie jak płacz, traktują niczym alarm. Są w gotowości dwadzieścia cztery godziny, siedem dni w tygodniu na każdy sygnał ze strony podopiecznego. Nadopiekuńczość nie jest wskazana, gdyż takim zachowaniem można prędzej zaszkodzić niż pomóc maluchowi, natomiast dla otoczenia sytuacja staje się nieznośna. Zaparcia są problemem, który można łatwo zdiagnozować.

Oddawanie twardego stolca jest źródłem płaczu dziecka i niepokoju rodziców. Niemowlę karmione piersią powinno wydalać tyle razy, ile było do niej przystawiane. Normą jest robienie kupki zaledwie raz w tygodniu, o ile jej konsystencja jest prawidłowa i jego oddawanie nie wywołuje u dziecka takich dolegliwości jak ból. Wtedy nie ma powodów do niepokoju.

Różne warianty są możliwe, gdyż brzuszek maluszka i cały jego układ pokarmowy dopiero przyzwyczajają się i systematyzują jego pracę z trybem życia. Dlatego często praca układu trawiennego jest zaburzona, co w kolejnych miesiącach życia ulega zmianie. W większości przypadków trudno jest zidentyfikować przyczynę zaparć u dzieci.
Przyczyną może być również być zbyt mała ilość płynów spożywana przez niemowlę lub zmiana karmienia i okres rozszerzania diety. Niewłaściwy skład mikrobioty jelitowej także może przyczyniać się do wystąpienia tego typu objawów.

jak wywołać kupkę u niemowlaka

Jak wywołać kupkę u niemowlaka?

Oto niektóre ze sposobów:

-Podawaj więcej płynów
Podawaj maluszkowi więcej płynów, najlepiej w postaci niskozmineralizowanej wody mineralnej lub źródlanej. W mniejszych ilościach możesz mu podawać także rozcieńczone soki.

-Produkty rozluźniające
Włącz do diety dziecka produkty mające działanie rozluźniające stolce np. soki owocowe – jabłkowy, gruszkowy, śliwkowy. Podawaj maluszkowi przeciery owocowe i surowe warzywa.

-Podawaj jogurt lub kefir
Jeśli Twoje dziecko skończyło 7 miesięcy możesz podawać mu także jogurt bądź kefir.

-Czopki glicerynowe
Doraźnie możesz podawać czopki glicerynowe, które w pierwszym okresie leczenia mogą pomóc opróżnić odbytnicę. Dopiero po usunięciu zalegającego stolca możliwe jest podjęcie innych działań leczniczych i oczekiwanie dobrych efektów leczenia. Zawsze jednak przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem.

-Modyfikacja diety
Leczenie zaparć to przede wszystkim modyfikacja diety najlepiej całej rodziny. W diecie powinno się znaleźć więcej błonnika. Jego źródłem są warzywa, owoce, ciemne pieczywo. Te produkty powinny się znaleźć w diecie mamy karmiącej piersią. W celu zwiększenia ilości błonnika mama może spożywać także otręby czy siemię lniane.

-Dieta podczas karmienia piersią
Jeśli karmisz piersią, zwróć uwagę na swoją dietę. Obserwuj czy po spożyciu przez Ciebie pewnych produktów spożywczych czy potraw nie występują u dziecka wzmożone objawy zaparć. W takiej sytuacji postaraj się ograniczyć lub wyeliminować dany produkt ze swojej codziennej diety na jakiś czas oraz spożywaj dużą ilość płynów, przede wszystkim wody niegazowanej.

-Dobór mleka modyfikowanego
Jeśli karmisz maluszka mlekiem modyfikowanym, zastanów się nad zmianą mieszanki.
W przypadku wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem.

[Głosów:24    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here