Każdy rodzic martwi się o swoje dziecko, szczególnie wtedy, kiedy coś mu dolega. Starsze pociechy są w stanie same nas zawiadomić, co dokładnie ich boli. Sprawa jest trudniejsza w przypadku maluchów, które nie potrafią jeszcze mówić, a jedynie płaczą…
Jako rodzice chcielibyśmy im wtedy pomóc, to oczywiste, jednak nie zawsze wiemy w czym leży problem.

A jak go zwalczyć bez znajomości przyczyny?

Jednym z takich problemów jest chrypka. U starszych dzieci jest prawie zawsze spowodowana przez choroby górnych dróg oddechowych.
A jak jest u młodszych? I tu znowu sprawa jest bardziej skomplikowana… Przyczyn może być wiele.
Oczywiście, najpierw nasuwa się zakażenie dróg oddechowych.
Ale to tylko jedna z wielu możliwości… U maluchów zmianę głosu może spowodować również przewlekły płacz. Inną przyczyną jest alergia, guzki na strunach głosowych, czy nawet refluks żołądka.

Czytając powyższy tekst, zapewne zastanawiasz się, co na chrypkę u niemowlaka? Bez obaw, w tym tekście znajdziesz odpowiedź.
Na początku należy podkreślić, że każda metoda leczenia zależy od podłoża choroby. Najlepiej byłoby oczywiście pójść z maluchem do lekarza, aby ten fachowo stwierdził, co dolega dziecku.
Następnie on poradzi, jakie kroki należy wykonać.

Jeśli przyczyną chrypki u niemowlaka jest choroba górnych dróg oddechowych, to najskuteczniejszym sposobem, żeby głos powrócił do normy, jest zwalczenie infekcji. Katar powoduje, że śluz spływa na struny głosowe, powoduje ich obrzęk i podrażnia je.

W tym przypadku należy pomóc dziecku pozbyć się wydzieliny, gdyż sam nie jest w stanie jej usunąć i zwalczyć infekcji. Do tego celu dobrze jest użyć gruszki. Jeśli ona jest mało skuteczna, to wyjściem są jeszcze specjalne urządzenia, tak zwane aspiratory do nosa.

mama z dzieckiem

Sprzęt taki można dostać w każdej aptece za niewielką cenę. Kiedy katar ustanie, wydzielina nie będzie spływała na struny głosowe i chrypka z pewnością przeminie.
Kolejnym powodem zmiany głosu u niemowlaka może być przewlekły płacz… Niestety, bywa i tak. Z taką sytuacją spotykamy się, gdy malucha męczy kolka. Wtedy należy udać się do specjalisty. Zazwyczaj, z wiekiem dziecka płacz mija, jednak nie zawsze.

Może on spowodować guzki na strunach głosowych, które będą powodować chrypkę. Sytuacja nie jest łatwa, bo aby wszystko się unormowało, musi zniknąć przyczyna, czyli płacz… A niestety u takiego malucha płacz jest nieodłącznym elementem życia, gdyż właśnie w ten sposób sygnalizuje on swoje potrzeby.

Co na chrypkę u niemowlaka, który ma chorobę refluksową żołądka?

Zacznijmy od wyjaśnienia związku pomiędzy głosem a żołądkiem. Owszem, wydaje się to dziwne, ale zależność jest i to znaczna.
W chorobie refluksowej żołądka kwas żołądkowy cofa się w górę układu pokarmowego, aż do przełyku. Tam powoduje jego duże podrażnienie. Bywają przypadki, kiedy kwas żołądkowy wpływa negatywnie również na struny głosowe… I wtedy właśnie pojawia się chrypka. Oczywiście refluks żołądka wymaga wizyty u lekarza. Ten z pewnością przepisze leki, które powinny pomóc maluchowi zwalczyć chorobę i usunąć chrypkę.

Zdarza się, że nasze dziecko ma chrypkę, ponieważ po prostu dużo mówi, często krzyczy, czy zwyczajnie wpłynęły na to warunki pogodowe, na przykład mróz. Wiemy, że przyczyna nie jest poważna i wizyta u lekarza nie jest niezbędna. Co wtedy zrobić? Otóż istnieje wiele naturalnych sposobów na walkę z chrypką u niemowlaka. Co przychodzi pierwsze na myśl? Oczywiście jest to inhalacja. Bez obaw, to tylko groźnie brzmi, ale nie ma nic prostszego.

co na chrypke

Należy po prostu do inhalatora wlać wodę z solą morską, czy na przykład naparem z tymianku.
Innym sposobem jest ciepła herbatka z dodatkiem miodu lub soku owocowego i pilnowanie, aby dziecko dużo piło. Umożliwi to odpowiednie nawilżenie gardła, co jest bardzo istotne w zwalczaniu chrypki.
Czy sądziłeś, że tą dolegliwość mogą wpływać warunki panujące
w Twoim domu? Zapewne nie, dlatego to dla Ciebie niezły szok…
Tak, otoczenie ma wpływ na zdrowie Twojego dziecka. Zimą, kiedy kaloryfery są włączone, okna otwierane są dosyć rzadko, powietrze w domu może być niesamowicie suche. Niestety, wzmaga to chrypkę.

Co możesz z tym zrobić?

Wyjściem z sytuacji jest użycie nawilżacza powietrza. Można zacząć od najprostszych metod. Pierwsza z nich to chociażby postawienie miski z wodą obok kaloryfera albo położenie na nim mokrego ręcznika. Inna, bardziej specjalistyczna, to zakup urządzenia, czyli właśnie nawilżacza.
Szukając sposobów na wyleczenie chrypki u niemowlaka, pamiętajmy, że przyczyn jest wiele i jednak najlepiej jest się wybrać do pediatry,
aby ten podjął decyzję o właściwym leczeniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here