Każdy rodzic się zgodzi, że wózek dziecięcy jest najważniejszym elementem wyprawki nowonarodzonego maluszka. Od jakości i funkcjonalności wózka zależy wygoda zarówno rodziców, jak i dziecka. Wybór takich pojazdów jest niemal nieograniczony, nic więc dziwnego, że niedoświadczeni rodzice mają spory problem z podjęciem decyzji – zwłaszcza, jeśli dysponują ograniczonym budżetem. Na polskim rynku zdecydowanie największą popularnością cieszą się wózki wielofunkcyjne 2w1 oraz 3w1. Wyjaśniamy, czym właściwie się od siebie różnią.

Wózek wielofunkcyjny 2w1

Jest to wózek dwufunkcyjny, który zaspokoi potrzeby rodziców i dziecka na kilku etapach życia pociechy. Można go używać już od narodzin, ponieważ posiada gondolę – po jej zamontowaniu pełni funkcję klasycznego wózka głębokiego. Gdy dziecko podrośnie i zacznie już samodzielnie siedzieć, gondolę można zastąpić dołączonym do zestawu siedziskiem i w ten sposób zyskać wygodny wózek spacerowy.

Podstawową zaletą wózków 2w1 jest więc ich uniwersalność, która bezpośrednio przekłada się na opłacalność zakupu. Rodzice mający napięty budżet wyprawkowy praktycznie zawsze decydują się właśnie na wózek dwufunkcyjny, bo w cenie jednego pojazdu tak naprawdę otrzymują dwa: klasyczny wózek głęboki oraz spacerówkę. Jest to znacznie tańsze w porównaniu do zakupu osobnych wózków na różne etapy życia dziecka.

Wybór wózków wielofunkcyjnych 2w1 jest ogromny, bo każdy producent ma w swojej ofercie co najmniej kilka modeli różniących się między sobą designem, jakością wykonania, zastosowanymi rozwiązaniami, rodzajem tapicerki czy dodatkowymi gadżetami. Wszystko tak naprawdę sprowadza się więc do realnych potrzeb rodziców oraz grubości ich portfela.

Pewne jest, że kupując wózek dziecięcy 2w1 rodzice gwarantują sobie spokój na co najmniej dwa lata. Jednorazowa inwestycja pozwala im zapomnieć o kolejnych wydatkach na długi czas, co jest niezaprzeczalną zaletą takich konstrukcji.

Wózek 3w1: co oznacza trzecia funkcja?

Wózki wielofunkcyjne 2w1 i 3w1 w praktyce są identycznymi konstrukcjami. Różnica między nimi polega wyłącznie na tym, że do tych drugich producenci dokładają jeden istotny element – chodzi oczywiście o fotelik dziecięcy z kategorii wagowej 0-13 kilogramów, popularnie nazywany nosidełkiem.

Obecnie standardem jest, że rodzice przewożą samochodem nawet maleńkie dzieci, stąd posiadanie pierwszego fotelika dostosowanego do wagi i wzrostu dziecka jest absolutnie niezbędne. Nosidełko ma również tę zaletę, że ułatwia przenoszenie dziecka z samochodu do domu bez konieczności wybudzania maleństwa. To bardzo praktyczne.

Powstaje zatem pytanie: czy jest sens kupować wózek dziecięcy 2w1, skoro za niewiele większą kwotę można mieć model 3w1 z fotelikiem? Udzielenie odpowiedzi nie jest niestety takie proste. Wszystko „komplikuje” bowiem kwestia bezpieczeństwa.

Jeśli rodzice nie muszą się bardzo ograniczać finansowo, to oczywiście zakup wózka 3w1 z markowym, testowanym nosidełkiem będzie najlepszym wyborem. Mamy wówczas gwarancję, że fotelik jest kompatybilny ze stelażem wózka, co umożliwia wpięcie nosidełka ze śpiącym dzieckiem i wybranie się np. na zakupy.

Na rynku można się jednak spotkać z wózkami 3w1, do których producenci dokładają nosidełka bez żadnych testów, spełniające jedynie podstawową normę bezpieczeństwa. Trudno zatem cokolwiek powiedzieć o takim foteliku, bo nie wiadomo, jak zachowa się w razie wypadku i czy zapewni dziecku wystarczającą ochronę. Na szczęście rodzice są coraz bardziej świadomi i sami nalegają, aby sprzedawca dopasował do wózka możliwie najbezpieczniejszy, przetestowany fotelik. Zwykle nie ma z tym żadnego problemu – w ostateczności trzeba będzie po prostu zastosować adaptery.

Nie ma zatem sensu upierać się przy zakupie wózka 3w1, jeśli dołączone do niego nosidełko nie posiada wyniku testów zderzeniowych. W takiej sytuacji znacznie rozsądniej będzie kupić wózek dwufunkcyjny i poprosić kompetentnego sprzedawcę o zaproponowanie fotelika z kategorii 0-13 kilogramów, który będzie można zamontować na stelażu wózka.

Rada

Fotelik dziecięcy, również ten pierwszy, zawsze należy przymierzyć do samochodu, aby mieć pewność, że osiągniemy dostateczny kąt pochylenia. Tylko to gwarantuje uniknięcie efektu opadającej główki podczas snu, co jest bardzo niebezpieczne dla dziecka.

Zanim wybierzesz wózek wielofunkcyjny

Najważniejsze jest to, aby był on dobrze dopasowany do Twoich realnych potrzeb. Nie musisz przecież przepłacać za funkcje, z których później i tak nie skorzystasz. Od super modnego designu ważniejsze jest chociażby to, aby wózek był lekki, łatwo się składał i oferował dostateczną ilość miejsca dla dziecka – zwłaszcza na etapie gondoli.

Wybór wózków wielofunkcyjnych jest imponujący – aby się o tym przekonać wystarczy wejść na stronę jednego z najpopularniejszych sklepów z artykułami dziecięcymi, dzieciecemarzenia.pl. Zacznij więc od określenia podstawowych kryteriów, które mają dla Ciebie kluczowe znaczenie. Zawsze też warto się przymierzyć do wstępnie wybranego wózka w sklepie stacjonarnym, aby mieć pewność, że jest wygodny i solidnie wykonany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here