Kiedy zostajemy rodzicami, często mamy wiele wątpliwości dotyczących opieki nad maluszkiem.
Kilkudniowy noworodek każde niezadowolenie komunikuje płaczem, nie jest więc proste, zwłaszcza na początku, odgadnąć gdzie leży problem i jak możemy mu pomóc.
Bycie świeżo upieczonym rodzicem nie jest proste. To nauka dziecka każdego dnia – jego zachowań, reakcji.

To jednak również najprzyjemniejsza część macierzyństwa – obserwowanie niemowlęcia, to w jaki sposób zaczyna poznawać twarze, głosy i zaczyna się z nami komunikować.
Pierwszy uśmiech przez sen, reagowanie śmiechem na nasze wypowiedzi…. Każdy rodzic zgodzi się, iż nie ma nic piękniejszego.
Kiedy po wyjściu ze szpitala, maluszek pojawi się już w domu, świeżo upieczona mama i tata muszą liczyć tylko na siebie.

To ogromny stres. Pierwsza kąpiel, nieukojony płacz, wysypka.
Pytań jest wiele, większość z nich pozostaje jednak bez odpowiedzi. Czasami to metoda prób i błędów, aby odgadnąć jak uspokoić niemowlę.
Czy jest głodny? A może boli go brzuszek?
Po jakimś czasie rodzice zaczynają rozpoznawać rodzaj płaczu i potrafią natychmiast odpowiednio zareagować. Potrzeba jednak doświadczenia, które nie pojawi się od razu.
Rodzice bardzo często mają również problem z tym jak ubierać niemowlaka w domu i na spacerze.

niemowlę

Optymalna temperatura dla dziecka wynosi między 19 a 21 stopni. W niej maluszek czuje się najlepiej i możemy być pewni, że nie zmarznie.
To sztuka ubrać odpowiednio dziecko, aby nie było mu za zimno lub za ciepło, ponieważ nie jest nam ono w stanie tego potwierdzić. Niezmiernie istotne jest zatem obserwowanie maluszka i reagowanie w odpowiednim momencie.
Wiele matek próbuje w pierwszych tygodniach ubierać niemowlę nieco cieplej, trzymając się zasady, iż powinno mieć ono jedną warstwę ubrania więcej niż dorosły.
To jednak wytyczne, które zależą również od warunków atmosferycznych, temperatury otoczenia.

Co więcej, trzeba sobie zdawać sprawę, iż ludzie są różni – jedni lubią upały, inni natomiast włączają zimą klimatyzację.
Podobnie jest z dziećmi. Musimy zatem sami przekonać się, do której grupy należy nasz maluch.
Nie możemy dać mu marznąć, ale też bardzo ważne jest, aby go nie przegrzewać.
Należy stale kontrolować to, jak ubierać niemowlaka w domu czy na dworze.
Przegrzane dziecko bardzo łatwo rozpoznać. Na jego twarzy lub ciele pojawiają się potówki. Możemy również sprawdzić ubranko, które prawdopodobnie będzie mokre. Należy wtedy bezzwłocznie przebrać i wysuszyć maluszka, aby się nie przeziębił.

Pytanie brzmi, jak poznać, że nasze dziecko marznie?
Niemowlę ma często zimne ręce i dłonie, które nie zawsze świadczą o tym, że jest mu zimno. Dobrze jest kontrolować temperaturę ciała nad klatką piersiową. Kiedy dotkniemy maluszka poniżej brody i będzie zimny, warto przykryć go kocykiem lub ubrać dodatkową warstwę ubranka.
Wielu rodziców, a zwłaszcza młode mamy odczuwają ogromną potrzebę strojenia swoich dzieci, zwłaszcza dziewczynek.

jak ubierać niemowlaka w domu

Kupowanie markowych ubranek, tiulowych sukieneczek dla córeczki lub koszuli z muchą dla synka, potrafi całkowicie pochłonąć świeżo upieczoną matkę.
Nie zdają sobie one sprawy jak szybko rosną dzieci… i jak bardzo potrafią się brudzić.
Niemowlę potrafi się przelać, ulać, wymiotować. Strojenie go, zwłaszcza na co dzień, nie ma więc dużego sensu.

Jak ubierać niemowlaka w domu? Przede wszystkim wygodnie.

Ciuszki dziecka powinny być bawełniane, całkowicie przewiewne, tak aby oddychały, a dziecko się w nich nie pociło.
Nie ma więc mowy o sztucznych materiałach.
Ponieważ maluszek musi mieć regularnie zmienianą pieluszkę, niezmiernie istotne jest, aby ciuszki pozwalały na łatwy dostęp do niej.
Na początku warto przygotować kilka sztuk kaftaników i śpioszków, a także parę body – zarówno z długim, jak i krótkim rękawem.
Warto również zaopatrzyć się w kilka sztuk pajacyków, które doskonale sprawdzą się w nocy, jako piżamka.
Właściwy dobór ubranka, w zależności od pogody i temperatury jest bardzo ważny, jednak najważniejsze jest obserwowanie malucha.

Kiedy nie mamy pewności jak go ubrać, a pogoda może się zmienić, warto ubrać go lżej i w razie potrzeby spakować cieplejszy sweterek lub bluzę.
Możemy również zabrać kocyk, którym możemy go przykryć, jeśli wiatr mocniej zawieje, a kiedy wyjdzie słońce po prostu go odkryjemy.
Nie zapominajmy również o takich akcesoriach jak parasolka przeciwsłoneczna czy specjalna folia przeciwdeszczowa na wózek. Bądźmy przygotowani na każdą ewentualność, aby nie narażać naszego maluszka na dyskomfort.
Tylko w taki sposób będziemy mieć pewność, że odpowiednio o niego dbamy.

[Głosów:3    Średnia:1.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here