Zauważenie na swoim ciele widocznej wypukłej zmiany powoduje niepokój. Jednak, jeśli jest ona wyraźnie wyodrębniona i nie ma wokół stanów zapalnych, raczej nie ma powodów do paniki. Jednak z każdą zmianą bezwzględnie trzeba udać się do lekarza. Być może to tylko tłuszczak, jednak trzeba to sprawdzić.

Czym jest tłuszczak?

Jeśli na swoim ciele zauważamy niepokojącą zmianę, udajemy się czym prędzej do lekarza. Kiedy postawiona diagnoza wskazuje na tłuszczaka, nie musimy się już bardzo niepokoić. Czym jest tłuszczak? To niegroźny niezłośliwy nowotwór tkanki miękkiej powstały z komórek tłuszczowych i otoczony łącznotkankową torebką, który może pojawić się właściwie na całym ciele. Jest przesuwalny, miękki i kulisty, a skóra wokół niego jest niezmieniona.

Jakie są hipotezy dotyczące powstawania tłuszczaków?

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca znane. Jednak badania wskazują na to, że prawdopodobnie mają one podłoże genetyczne. Uważa się, że aktywność genu przyczyniającego się do otyłości jest przyczyną powstawania tłuszczaków. Według lekarzy za ich powstanie mogą odpowiadać częste drobne urazy, a także udział układu odpornościowego w rozrastaniu się komórek tłuszczowych.

Czy trzeba usuwać tłuszczaka?

Tłuszczaki są niegroźne, dlatego nie trzeba ich usuwać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy tłuszczak uciska sąsiadujące tkanki, a także nerwy i powoduje dolegliwości bólowe. Umiejscowienie tłuszczaka w okolicy jelita może z kolei powodować jego niedrożność, co jest już problemem zdrowotnym. Czy trzeba usuwać tłuszczaka? W takiej sytuacji będzie to konieczne. Usuwanie tłuszczaka wykonuje się najczęściej metodą chirurgiczną, gdyż uważa się, że jest najbardziej skuteczna. Przeciwwskazaniem do takiej operacji jest ciąża, gdyż stosowane jest albo znieczulenie miejscowe – w przypadku pojedynczego tłuszczaka, albo ogólne – w przypadku większej ilości rozsianych tłuszczaków. Usunięcie tłuszczaka kończy się zszyciem rany i założeniem drenu. Po takim zabiegu zostaje na ciele blizna. Usuwanie tłuszczaka może się jeszcze odbywać za pomocą liposukcji. Wtedy guz jest odsysany, a torebka łącznotkankowa usuwana kleszczykami chirurgicznymi. Jednak ta druga metoda jest mniej skuteczna, gdyż jak pokazuje praktyka tłuszczaki mogą nawracać.

Jakie jest postępowanie po wycięciu tłuszczaka?

Choć lekarz z wieloletnim doświadczeniem może od razu rozpoznać tłuszczaka, to jednak, dla pewności, po wycięciu guza, wykonywana jest biopsja tej zmiany. Daje to stu procentową pewność, w przypadku negatywnego wyniku, że nie mamy do czynienia ze zmianą o pewnym stopniu złośliwości.

Trzeba zaznaczyć, że również przeciążenia mogą powodować powstawanie takich niegroźnych zmian na ciele. Tłuszczak może w rzadkich przypadkach umiejscowić się śródmięśniowo. W każdym przypadku bezwzględnie trzeba skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie mamy dolegliwości bólowych, zmian skórnych wokół tłuszczaka, a także nie towarzyszą nam inne objawy ogólnoustrojowe, nie musimy go usuwać. Nie spowoduje to żadnego uszczerbku na zdrowiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here