Szpital. To tu na świat przychodzi wyczekiwany, nowy członek rodziny. Świeżo upieczona mama z utęsknieniem czeka kiedy będzie mogła z maluszkiem udać się do domu. Czeka tam na niego kochająca rodzina i piękny pokój. Jednak wyjście ze szpitala powoduje u młodych mam także pewne obawy. Pojawiają się pytania: jak to będzie z dala od lekarza i położnych? Czy sobie poradzę sama z opieką nad tak małym dzieckiem? Czy prawidłowo rozpoznam jego potrzeby?

Wątpliwości pojawiają się zawsze -nawet u rodziców, którzy spodziewają się kolejnego potomka. Każde dziecko jest inne i inaczej funkcjonuje zarówno w dzień jak i w nocy.

Jednak matczyna intuicja z pewnością nie zawiedzie.

Kiedy pojawia się niemowlę w domu zmuszeni jesteśmy nie tylko dostosować swoje życie do tego małego człowieka, ale również zmienić swoje przyzwyczajenia i zdać sobie sprawę że teraz doba może być za krótka. Obowiązki domowe, a często i praca jednego z rodziców pochłania sporą część dnia. Dla ułatwienia sobie opieki nad maluszkiem, kiedy świeżo upieczona mama jest sama w domu warto wyposażyć mieszkanie tak, aby bez trudu zabrać maleństwo ze sobą do każdego z pomieszczeń. Świetnie w tej roli sprawdza się łóżeczko, bujaczek-leżaczek czy kojec.

niemowlę w domu

Łóżeczko znajdujące się w pokoju dziecięcym czy w sypialni rodziców z pewnością pozwoli bezpiecznie odłożyć dziecko na czas snu czy krótkiej aktywności. W tym czasie mama może się zdrzemnąć bez obaw o zdrowie maluszka.
Leżaczek- bujaczek to świetny gadżet, która świetnie odnajdzie się zarówno w kuchni, łazience czy salonie. Mama może mieć swoją pociechę zawsze na oku, dzięki temu łatwiej i bez stresu weźmie kąpiel, ugotuje obiad czy obejrzy film na kanapie. W leżaczku dziecko ma wygodnie, a dodatkowo zamontowane zabawki na pałąku przyciągają wzrok najmłodszych. Ponad to leżaczek-bujaczek bardzo dobrze usypia dziecko swoimi delikatnymi ruchami.

Kojec to także niezwykle ważny element wyposażenia salonu czy kuchni. Ustawiony w potrzebnym dla nas miejscu zapewni niemowlęciu bliskość mamy, a mamie dziecko na wyciągnięcie ręki. Wzajemna obecność dobrze wpływa na świeżo upieczoną mamę jak i na maleństwo. Kojec ponad to z powodzeniem może służyć później maluszkowi do zabawy, gdzie rodzice mogą umieścić zabawki. Jego miękkie elementy dbają o bezpieczeństwo najmłodszych i zapobiegają jego wypadnięciu. Dziecko w kojcu nie zrobi sobie krzywdy, a rodzice mają w spokoju mogą wykonać swoje obowiązki.

Kiedy w domu pojawia się niemowlę warto zadbać o spokojne miejsce, w którym będzie mogło ono odpocząć i wyciszyć się. Bodźce zewnętrzne potrafią drażnić dziecko, co wywołuje u niego płacz i marudzenie. Ustawienie łóżeczka w rogu pokoju i zasłonięte zasłony z pewnością wpłyną na dobre samopoczucie małego członka rodziny. Sen jest niezwykle ważny u tak małego człowieka. Wspomaga jego rozwój i pomaga zregenerować siły.
Wiadomo, że każdy z rodziców chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Kompletowanie wyprawki i urządzanie dziecięcego pokoju sprawia im wiele radości, ale też budzi wiele obaw między innymi: Czy wszystko kupili? Czy dobre produkty wybrali dla swojej pociechy?

Szeroka oferta artykułów dziecięcych potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jednak maleństwo w pierwszych tygodniach życia potrzebuje jedynie obecności mamy, pożywienia, zmiany pieluszki czy kąpieli. Przytłaczająca ilość gadżetów nie ma dla niego znaczenia. Być może później się sprawdzą kiedy niemowlę będzie większe, ale w pierwszych miesiącach nie są one niezbędne.
Okres niemowlęcy obejmuje okres od narodzin do pierwszego roku życia dziecka. Zwłaszcza pod koniec tego okresu większość dzieci potrafi raczkować, a nawet chodzić. Warto zatem zadbać o jego bezpieczeństwo w domu.

W tym celu trzeba usunąć wszelkie niebezpieczne przedmioty dostępne na wyciągniecie dziecięcej rączki. Świetnie sprawdzą się również wszelkiego rodzaju zabezpieczenia między innymi do kontaktu, na rogi stołów, na szafki czy piekarnik uniemożliwiające otworzenie drzwiczek.
Opieka nad niemowlęciem to nie lada wyzwanie dla rodziców. Jednak jego dobro stawiane jest zawsze jako priorytet już od pierwszych chwil bycia razem. Pojawienie się małego dziecka w domu zawsze niesie ze sobą zmiany, ale także wiele radości i miłości. Dom tętni życiem i staje się pełnym ciepła gniazdem rodzinnym, do którego chcemy chętnie wracać. Dziecko jest uzupełnieniem dwóch kochających się ludzi. Jego pojawienie się na świecie niesie ze sobą nieprzespane noce lub wstawanie wcześnie o świcie, ale jego uśmiech rekompensuje wszelkie utrudnienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here