Problem odmawiania jedzenia przez dzieci powyżej pierwszego roku życia jest coraz bardziej powszechny. Na różnego rodzaju forach internetowych roi się od pytań zatroskanych rodziców co zmienić w żywieniu, aby dziecko zaczęło więcej jeść. Często rodzice nie wiedzą jak powinien wyglądać jadłospis 15 miesięcznego dziecka. Dużo się mówi o karmieniu piersią oraz o początkowym rozszerzaniu diety poprzez wprowadzanie różnego rodzaju potraw. Wiele młodych mam zastanawia się, czy menu jakie oferują swoim dzieciom jest wystarczające i czy na pewno dostarcza im wszelkie niezbędne składniki odżywcze.

Już jadłospis 15 miesięcznego dziecka powinien być zróżnicowany

Bogaty we wszystkie wartości odżywcze i odpowiednio dostosowany do potrzeb malucha. Dziecko w tym wieku może już jeść większość produktów wspólnie z rodzicami. Rodzice natomiast często skarżą się, że ich dzieci jedzą monotonnie, że w diecie przeważają produkty słodkie, owoce, jogurty czy deserki mleczne. Mało jest natomiast wartościowych warzyw czy wysokogatunkowego mięsa.

Owoce i produkty mleczne są jak najbardziej wskazane w diecie. Jednakże jadłospis 15 miesięcznego dziecka nie powinien się opierać jedynie na tych produktach. Przede wszystkim (zresztą tak jak u diecie dorosłego człowieka) należy pamiętać o zasadzie 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Oznacza to dodawanie owoców lub warzyw do każdego posiłku.
Najlepszym wyjściem jest jedzenie przez tak malutkie dziecko 3 porcji warzyw i 2 porcji owoców dziennie. Pamiętać jednak należy, iż jadłospis 15 miesięcznego dziecka powinien być przede wszystkim zróżnicowany, należy więc wprowadzać do niego różne warzywa i owoce. Nawet jeżeli nasze dziecko nie preferuje jakiegoś rodzaju warzywa, próbujmy je przemycać w formie musu czy dodatku do innej potrawy.

Warto wspomnieć również o tym, że prawidłowy jadłospis 15 miesięcznego dziecka powinien zawierać w sobie już rybę przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście należy wybierać dobre jakościowo produkty, preferuje się rybę pieczona lub gotowaną na parze.

Przede wszystkim niezwykle ważne jest aby za bardzo się nie strofować. Do nas – rodziców – należy oczywiście pokierowanie dzieckiem w sferze jego posiłków, jednak nie róbmy nic za wszelką cenę. Jeżeli natrafimy na sprzeciw ze strony malucha, spokojnie i małymi kroczkami starajmy się próbować go zachęcić do tych produktów jakie mu oferujemy. Jeżeli będziemy zbyt mocno naciskać, może się okazać, że całkowicie zniechęcimy dziecko do jedzenia. Posiłek będzie mu się bowiem kojarzył ze stresem, płaczem i nieprzyjemnymi emocjami.

[Głosów:11    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here