Terapia małżeńska jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla par w kryzysie, a także dla tych osób, które stoją przed podjęciem decyzji o rozstaniu lub rozwodzie. Z psychoterapii par mogą skorzystać także partnerzy, którym zależy na odbudowie związku lub zmniejszeniu liczby konfliktów.

Czym jest psychoterapia dla par?

Bliskie związki są jednym z najważniejszych obszarów funkcjonowania człowieka, dlatego warto o nie dbać i nie dopuszczać do pojawienia się poważnych kłótni lub kryzysów. Niestety wiele par przechodzi różne problemy w swoich relacjach. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest terapia małżeńska, której głównym celem jest odbudowa więzi między partnerami. Warto zaznaczyć, że z terapii skorzystać mogą także osoby żyjące w związkach nieformalnych. Zwykle w trakcie dwóch pierwszych spotkań, terapeuta stara się poznać parę i zdobyć jak najwięcej informacji na temat problemów pojawiających się w związku. Następnym etapem jest wspólna praca i wyznaczenie sobie celu całego procesu oddziaływania terapeutycznego. W trakcie spotkań z psychologiem wyznaczane są różne zadania dla partnerów lub małżonków, które głównie wiążą się z lepszym dialogiem, bardziej efektywną komunikacją i rozwiązaniem swoich problemów.

Kiedy warto skorzystać z terapii małżeńskiej?

Z psychoterapii dla par skorzystać mogą osoby w różnych sytuacjach. Najczęściej do terapeutów zgłaszają się partnerzy, którym zależy na uratowaniu małżeństwa, przepracowaniu zdrady lub odbudowaniu uczuć. Zdarza się także, że do psychologa przychodzą osoby, które podjęły już decyzję o rozwodzie, ale chcą się dobrze przygotować do tej zmiany życiowej. Czasami, na psychoterapię par zgłaszają się także małżeństwa po poważnych kryzysach życiowych, na przykład poronieniu, utracie osoby bliskiej lub uzyskaniu odmowy ze strony ośrodka adopcyjnego. W takiej sytuacji psycholog musi wesprzeć partnerów także w sensie emocjonalnym i pomóc im odnaleźć się w nowej sytuacji. Terapia małżeńska jest doskonałym sposobem na wyrażenie swoich obaw, uczuć i uzyskanie lepszej jakości komunikacji w parze. Warto zaznaczyć, że sukces terapii zależy nie tylko od psychologa, ale przede wszystkim od motywacji małżonków, a także chęci z ich strony. Osoby, którym zależy na odbudowie związku lub zaakceptowaniu pewnych trudnych sytuacji, pracują ciężko i mogą wspólnie pokonać kryzys. W przypadku, w którym współpracować chce tylko jedna osoba, terapeuta może zalecić dodatkowe spotkania w formie terapii indywidualnej. Bardzo trudno jest określić ogólny czas trwania oddziaływania psychologicznego lub konieczną liczbę spotkań. Wiele zależy od partnerów, ich motywacji i problemów, z którymi przyszli, a także od tego, jaki cel terapii został wyznaczony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here