Wydaje nam się być śmieszną przypadłością. No cóż… Nie ma co się dziwić, bo odgłosy tejże dolegliwości mogą być bardzo zabawne.
Już domyślacie się, o co chodzi? Ta przypadłość to czkawka.
Kiedy zapytamy ludzi na ulicy, czym jest, zapewne niewielu będzie potrafiło prawidłowo odpowiedzieć. Tak więc, zacznijmy od wyjaśnienia. Czkawka to dolegliwość polegająca na mimowolnych, rytmicznie powtarzających się skurczach przepony i mięśni oddechowych.

Zazwyczaj mija po kilku minutach, niekiedy może trwać dłużej.
Tak naprawdę, w życiu codziennym nie rozumiemy, czemu się pojawia. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że może być objawem poważnych chorób, czy na przykład ciąży. Czkawka, która szybko przemija, może być spowodowana przez zbyt nagłe przepełnienie żołądka.
Czasem zdarza się też, że przyczyną jest stres, czyli chociażby spotkanie z obcymi ludźmi, czy sesja u studentów.
W przypadku, gdy czkawka jest przewlekła, sprawa bardziej się komplikuje. Tutaj przyczyn jest o wiele więcej. Jedną z nich mogą być choroby ośrodkowego układu nerwowego na przykład guzy, czy zapalenia. Wśród nich można znaleźć też zawał, czy zapalenie płuc! Kto by pomyślał…

Czkawka u dorosłych nie jest niczym nadzwyczajnym i raczej nie powoduje u nas niepokoju. Inaczej, gdy na tę dolegliwość cierpią dzieci.

Tak więc, postarajmy się odpowiedzieć na pytanie: czkawka u niemowlaka – co robić?

U takich maluchów mimowolne skurcze mięśni oddechowych występują bardzo często. Można nawet powiedzieć, że są nieodłącznym elementem życia niemowlaków. Jak już wcześniej zostało powiedziane, czkawka jest często związana z ośrodkowym układem nerwowym. Niemowlaki nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Jak wiemy cały czas rosną. Ich ośrodkowy układ nerwowy także nie musi być jeszcze w pełni rozwinięty na tym etapie życia.

czkawka u niemowlaka - co robić

Ruchy przepony po prostu nie są w pełni kontrolowane. Tak więc czkawka, może być u nich zupełnie naturalna. Kiedy najczęściej się pojawia? Oczywiście podczas karmienia piersią. Zazwyczaj ustępuje, kiedy niemowlak osiągnie zaszczytny wiek trzech miesięcy. Dlaczego w ogóle się pojawia? Dziecko jedząc może ,,połknąć” powietrze, które z kolei może uciskać przeponę i stąd jej mimowolne skurcze.

Często pojawia się również w wyniku zbyt dużej różnicy temperatur mleka, a organizmu dziecka. Może też wystąpić po prostu, bez żadnej konkretnej przyczyny medycznej.
Podczas prób leczenia czkawki, należy pamiętać, że u niemowlaków nie należy postępować tak jak u osób dorosłych. Nie wolno ich straszyć, poić dużą ilością wody, czy już w szczególności wstrzymywać oddechu!

Najlepiej jest je ułożyć podczas karmienia w wygodnej pozycji, tak aby nie łykały powietrza i czkawka powinna minąć samoczynnie.
W przypadku, gdy maluch je z butelki, dobrze jest przypilnować, aby cały smoczek być wypełniony pokarmem. Wtedy zmniejsza się prawdopodobieństwo, że dziecko zassie powietrze. Czkawka może się pojawić również bezpośrednio po karmieniu. Dlaczego wtedy?

Żołądek malucha może być przepełniony. Czasem wystarczy przeczekać kilka chwil, aż pokarm przedostanie się do jelit. Oczywiście można usprawnić ten proces kładąc malucha w taki sposób, aby jego główka była oparta o nasze ramię, a brzuszek o pierś. Wtedy dojdzie do tak zwanego ,,odbicia” i najprawdopodobniej zapobiegniemy czkawce.
Niekiedy dolegliwość ta może wystąpić, gdy niemowlakowi jest zbyt zimno. Jego mały organizm właśnie w ten sposób może zareagować na wychłodzenie.

czkawka u niemowlaka

Chyba nie trzeba dużo mówić, o tym, co należy zrobić w takiej sytuacji?

Oczywiście ogrzać malucha. Przykryć go kocykiem, czy kołderką.
Zostało już powiedziane, że pod żadnym pozorem nie należy straszyć niemowlaków, kiedy mają czkawkę. Są jeszcze dziećmi i mogłyby się bardzo przestraszyć, co wpłynęłoby negatywnie na ich młodą i jeszcze nie w pełni rozwiniętą psychikę. Co w zastępstwie? Otóż można takiego malucha po prostu rozśmieszyć! Kiedy zacznie się intensywnie śmiać w głos, być może sposób pracy jego mięśni oddechowych ulegnie zmianie i uciążliwa dolegliwość ustąpi.

Istnieje jeszcze jedna metoda walki z czkawką. Jest nią delikatne dmuchnięcie w twarz dziecka.
Niestety, może się zdarzyć, że pomimo zastosowania wszystkich powyższych metod, mimowolne skurcze przepony nadal występują… Mówiliśmy już, że czkawka może być objawem chorobowym poważnych schorzeń.
Tak może być również u niemowląt. Aczkolwiek, nie należy od razu po usłyszeniu czkania u malucha martwić się i panikować. Najlepiej będzie udać się po prostu do lekarza pediatry, aby ten ocenił stan naszego dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here