Małe dzieci często chorują, a objawy pojawiają się zazwyczaj znienacka, gdy rodzic najmniej się ich spodziewa. Z tego powodu niezwykle ważną sprawą jest zaopatrzenie się w zestaw niezbędnych na takie okoliczności akcesoriów. Jednym z nich jest z pewnością termometr dla niemowlaka – jaki model wybierzemy, to już kwestia nieco bardziej skomplikowana. Rynek medyczny oferuje bowiem naprawdę mnóstwo takich urządzeń, które różnią się diametralnie ceną, właściwościami, wyglądem, sposobem działania, obsługą. Znane dziesiątki lat temu termometry rtęciowe nie są od dawna, z uwagi na bezpieczeństwo, stosowane, dlatego trzeba zdecydować się na inne modele.

Gorączka u małego dziecka nie jest sytuacją wyjątkową – jej powodem może być zarówno infekcja wirusowa lub bakteryjna, zatrucie pokarmowe czy typowe dla tego okresu rozwojowego ząbkowanie. Z tego powodu rodzice bardzo często zadają specjalistom szereg pytań o termometr dla niemowlaka – jaki kupić, czym kierować się podczas wyboru itp. Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, warto jednak wymienić możliwości dzisiejszego rynku i główne czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę.

termometr dla niemowlaka - jaki

Nie da się ukryć, że dużą popularnością cieszą się modele elektroniczne. Temperatura mierzona jest za ich pomocą w ustach, pod pachą lub – co w przypadku kilkumiesięcznych dzieci zdarza się najczęściej – w odbycie. Posiadają wygodny ekran, który wyświetla wynik w stopniach Celsjusza.
Większość dostępnych dziś urządzeń elektronicznych posiada również opcje zapamiętywania wyników. Samo mierzenie trwa około minutę, a o jego zakończeniu zazwyczaj informowani jesteśmy sygnałem dźwiękowym. Elektroniczny termometr dla niemowlaka nie jest zwykle dużym wydatkiem, z reguły jego cena wynosi kilkadziesiąt złotych, jednak zdarza się, że wynik pomiaru może być niedokładny.

Warto wspomnieć, że istnieje również jego wersja smoczkowa – urządzenie takie kształtem przypomina gadżet stosowany przez większość niemowląt, dlatego taka forma zdaje się być dosyć wygodna, zarówno dla malucha, jak i rodziców. Trzeba jednak przygotować się również na to, że niemowlę może wypluwać taki „smoczek”, bo np. nie będzie mu jednak odpowiadał swym kształtem. Ponadto konieczne jest tu zachowanie pełnych zasad higieny wraz z precyzyjnym wyparzaniem takiego termometru i myciem go specjalnymi preparatami.

Wielu rodziców wybiera zatem cyfrowy termometr, który wystarczy przyłożyć do ucha. Jest dość dokładny, choć nie każdy maluch uznaje za komfortowy sposób mierzenia poprzez umieszczenie urządzenia w uchu. Koszt takiego sprzętu może wynosić nawet do 200 złotych, choć są oczywiście również nieco tańsze modele. Z kolei termometr w formie paska, który nakłada się na czoło, nie spełnia do końca wszystkich oczekiwań.
Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że taki rodzaj nie służy raczej do precyzyjnego pomiaru, a jedynie daje rodzicom sygnał, że maluch ma podwyższoną temperaturę. O wiele lepiej sprawdzają się natomiast termometry dla niemowląt na podczerwień. Są to opcje bezdotykowe, z których korzystanie jest zdecydowanie najprostsze i wymaga najmniejszej współpracy z samym dzieckiem. Pomiar za ich pomocą jest szybki, a cena takiego produktu zaczyna się zwykle od ok. 8-100 zł.

Wiemy już, jakie formy czy możliwości może mieć każdy termometr dla niemowlaka – jaki zatem powinien mieć zestaw cech ogólnych i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto kierować się wygodą użytkowania. Produkt powinien być stworzony w taki sposób, by dziecko nie czuło dyskomfortu lub bólu podczas mierzenia temperatury. Ważny jest także czas pomiaru. Im dłużej trwa, tym większą irytację może wzbudzać u malucha.

pielęgniarka

Wiele dzieci w tym wieku kręci się, wyjmuje urządzenie czy reaguje płaczem na mierzenie gorączki, dlatego im szybciej można cały proces przeprowadzić, tym lepiej. Oczywiście niezbędną kwestią jest dokładność sprzętu. Termometr dla niemowlaka, który pokazuje nam nierzetelne wyniki, nie spełnia swojej roli. Warto zatem zapoznać się z opiniami innych rodziców lub lekarzy, choćby w internecie. Wiele osób podkreśla, że kupując taki sprzęt kieruje się również jego wielofunkcyjnością.

Nowoczesny termometr nie musi ograniczać się tylko do momentu choroby malucha, ale służyć również w innych sytuacjach, np. do skontrolowania temperatury wody w wanience czy przygotowanego posiłku dla dziecka. Jednak bez względu na to, na jaki rodzaj termometru się zdecydujemy, ważne jest, aby zapoznać się z instrukcją użytkowania podaną przez producenta. Niewłaściwe stosowanie może bowiem skutkować nieprawidłowym wynikiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here