Nowo narodzone dziecko niesie ze sobą bardzo dużo radości w życie świeżo upieczonych rodziców. Niestety, życie nie składa się tylko i wyłącznie z przyjemności. Niejednokrotnie muszą oni mierzyć się z wieloma problemami tego okresu życia dziecka. Będą mieli do czynienia z potówkami, kolkami, częstym i niezrozumiałym płaczem czy też wyrzynającymi się ząbkami.
Co robić, jeśli mamy jednak do czynienia z mniej ewidentnym problemem, jak zaparcia u niemowlaka? Jak je rozpoznać i jak skutecznie pomóc?

Zaparcia nie są często spotykanym problemem w okresie niemowlęctwa. Jest to spowodowane tym, że niemowlę nie odżywia się w bardzo zróżnicowany sposób. Przez dłuższy okres życia, dziecko karmione jest mlekiem matki, które w większości przypadków nie wywołuje żadnych problemów zdrowotnych. Jest dla niego zupełnie naturalne i bezpieczne.
Wielokrotnie jednak, matka nie jest w stanie karmić piersią z powodu odczuwanego bólu, wrodzonych wad metabolicznych, brania toksycznych leków, czy po prostu – braku pokarmu. Musi więc sięgnąć po zastępcze mleko modyfikowane. Zmianie tej często towarzyszą chwilowe problemy żołądkowe, które najczęściej znikają po kilku dniach. Mleko modyfikowane jednak często wywołuje u dzieci alergię, lub zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach, co łatwo może przerodzić się w uciążliwe i długotrwałe zaparcia.

W jaki sposób możemy zaobserwować i rozpoznać problem z zaparciami? Przede wszystkim musimy mieć na uwadze nieregularny rytm wypróżniania się dziecka, które może zdarzać się raz na 2 dni, albo i kilka razy dziennie. Jest to zupełnie normalne u noworodków i jeśli nie towarzyszą temu żadne nieprzyjemne, niepokojące objawy, nie należy się obawiać.

zaparcia u niemowlaka

Normalnym jest również zmiana twardości stolca, przy przechodzeniu z mleka matki na mleko modyfikowane, kiedy organizm dziecka musi się przestawić na nowy skład pokarmu, różniący się nieco od naturalnego mleka matki. Trzeba więc, z całą tą wiedzą zwrócić uwagę na częstotliwość wypróżniania się i twardość stolca, aby ocenić, czy to nie przypadkiem fałszywy alarm.
Należy zacząć się niepokoić, jeśli rzadko występującemu wypróżnianiu towarzyszy nienaturalnie zbity stolec, który wywołuje ból u dziecka. Skutkuje to zdenerwowaniem, płaczem i rozdrażnieniem w trakcie wypróżniania, brakiem apetytu, a tym samym – brakiem przyrostu wagi u dziecka, co w wieku niemowlęcym może być dla niego bardzo niebezpieczne.

Co na zaparcia u niemowlaka karmionego sztucznie?

Przede wszystkim ważne jest to, czego nie robić. W pierwszej kolejności, wielu wyjątkowo kreatywnych rodziców myśli o bezpośredniej pomocy w stymulowaniu stolca. Pod żadnym pozorem nie należy wymuszać stolca u dziecka, ponieważ wywołuje to późniejsze nieprawidłowości w odruchu defekacji u noworodka. Jeśli przyzwyczaimy dziecko do tego typu pomocy, z każdym kolejnym stolcem będzie mu ciężej zrobić to prawidłowo i samodzielnie. Dlatego też trzeba odłożyć na bok przesadną nadopiekuńczość, dla dobra niemowlęcia.

Zanim udamy się do lekarza, z obawy o dziecko, można skorzystać z domowych sposobów. Przede wszystkim można zacząć od zmiany diety dziecka, ponieważ to ona może być główną przyczyną zaparć. Innym przykładem jest użycie popularnej laktulozy w syropie. Jest to bardzo łagodny, niedrogi środek przeczyszczający, wydawany bez recepty, który idealnie sprawdzi się u maluszków.
Minimalną skuteczną dawką tego leku jest odpowiednio 1ml na kg masy ciała stosowany na dobę. Częstym problemem jest niedoinformowanie w kwestii dawkowania. Niejednokrotnie powtarza się użycie zbyt małej ilości laktulozy, co traktowane jest jako brak działania lekarstwa, w rzeczywistości będąc po prostu złym dozowaniem.

zaparcia u niemowlaka karmionego sztucznie

U dzieci spożywających inne pokarmy, prócz mleka matki, lub modyfikowanego należy całkowicie ograniczyć spożycie słodyczy i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i spożywanie dużej ilości przetworów warzywnych. Wtedy też mimo spożywania mleka, zaparcia mogą ustąpić. Słodycze są niestety jednym z częściej występujących winowajców, jeśli chodzi o zatwardzenia.

Nie ma stuprocentowego potwierdzenia, że powyższe domowe sposoby działają na każde dziecko i przy każdym epizodzie delikatnych, czy nawet mocniejszych zaparć. Jeśli trwają one długo, a dziecko wyraźnie się męczy, nie należy czekać zbyt długo na samoistną poprawę. Ponadto, jeśli zaparciom towarzyszą niepokojące objawy takie jak krew w stolcu, silne osłabienie apetytu, skutkujące brakiem przyrostu masy ciała, zmiany skórne, wymioty, czy silna drażliwość u dziecka, trzeba jak najszybciej skierować się do lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

1 KOMENTARZ

  1. rzadko mam zaparcia, ale jak już mnie dopadają to męczą dwa, trzy dni. Uczucie napuchnięcia, wzdęcia, czuję się jak ciężarna. Mam na to czopki eva qu, działają szybko i daja radę nawet na mocne zaparcia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here