Na temat glutenu słyszy się dzisiaj bardzo dużo. Uczulenie na gluten stało się wręcz modne, dlatego nie wszystkie osoby, które unikają glutenu tak naprawdę tego potrzebują. Fakt ten wykorzystywany jest przez producentów żywności, którzy już nawet płatki kukurydziane reklamują, jako bezglutenowe. Takie płatki nigdy glutenów nie miały, ale ludzie o tym nie wiedzą i jeśli chcą go unikać to na pewno to wybiorą dla siebie.

Pojawiło się wiele żartów na ten temat w Internecie, bo jeszcze kilka lat temu ułamek naszego społeczeństwa był uczulony na gluten, a dzisiaj połowa się tego obawia. Czasy się zmieniają, dlatego czasami trudno za tym wszystkim nadążyć. Bardzo często dzieje się tak, że niemowlę i dziecko glutenu nie może jeść, ale w dorosłym życiu już może. Wszystko się może zmienić, ale nie musi, dlatego trzeba wiedzieć, kiedy niemowlakowi wprowadzić gluten do diety.

Wprowadzanie glutenu do diety

gluten do diety niemowlaka

Nie jest to łatwe, bo nigdy nie wiemy, do jakiej grupy nasze dziecko się zalicza. Czy jest uczulone czy może jednak nie? Jeśli jest uczulone to czeka nas spory problem i spora przerwa, dlatego lepiej byłoby dla nas, ale i dla dziecka gdyby jego organizm tolerował gluten. Gluten to nic innego jak roślinne białko, które znajdziemy w zbożach takich jak pszenica, owies czy żyto. Jeśli w którymś z produktów jest takie zboże to na sto procent znajduje się tam gluten.

Chleb czy mąka to właśnie gluten w czystej postaci, dlatego jeśli dziecko okaże się uczulone na takiej składniki to nie pozostaje nam nic innego jak takich produktów unikać. Gluten to bardzo silny alergen, dlatego może powodować u dzieci celiakię czy nawet chore trzewną. Nie można tego bagatelizować, bo to poważna sprawa i trzeba uważać, co się dziecku podaje.

Rozszerzona dieta niemowlaka

Kiedyś nadejdzie taki czas, że dziecko poza mlekiem mamy będzie również korzystało z innych składników i produktów. Wtedy przyjdzie czas na podawanie dziecku kaszek i innych rodzajów produktów, które zawierają gluten. Nie jest łatwo określić, kiedy podawać dziecku gluten. Do nie dawna były takie opinie, że trzeba to robić dopiero po dziesiątym miesiącu życia dziecka, ale to wszystko jest zależne od tego, co dziecko je teraz. Inaczej to wygląda, jeśli dziecko pije tylko mleko mamy, a inaczej, jeśli jest na mleku modyfikowanym. Zaleca się żeby dziecku nie podawać produktów zawierających gluten, jeśli ma mniej niż cztery miesiące.

Dobrze byłoby to też robić nie później niż po siedmiu miesiącach, a zatem trzeba tego pilnować, a nie będziemy mieć problemów z naszym dzieckiem i szybko dowiemy się czy to jest coś dla niego czy nie. Jeśli decydujemy się na podawanie glutenu to pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie, jaką jest jego ilość.
Im mniej tym lepiej, bo jeśli dziecko go nie przyswaja to będzie miało przez to mniejsze problemy. Dajemy minimalne dawki i obserwujemy dziecko. Jeśli wszystko jest w porządku i nie ma żadnych objawów to można podawać więcej. Taka metoda jest najbezpieczniejsza i wielu rodziców z niej korzysta, dlatego i my możemy to sprawdzić.

Naturalne karmienie, a gluten?

Od piątego miesiąca życia dziecka można podawać mu małe ilości glutenu. Można to robić poprzez stosowanie kaszki, która zawiera gluten wraz z mlekiem z piersi. To dobry sposób żeby zobaczyć, co się będzie działo. Można również porcje glutenu podać w cieplej wodzie i dać na łyżeczce. Właśnie w ten sposób można poznać czy dziecko przyswaja ten składnik czy nie. Można również gluten dodać do przetartych warzyw albo owoców i wtedy też będzie szybko widać, co się dzieje. Im mniej glutenu dziecko otrzyma tym lepiej dla niego.

kiedy wprowadzić gluten do diety niemowlaka

Trzeba testować, co się dzieje i jak dziecko się zachowuje. Jeśli chodzi o ilość to mówimy tutaj o dwóch do trzech gramów dziennie. To wystarczy na początek żeby później zwiększać tę ilość do nawet pełnej porcji kaszki z glutenem. Na to wszystko trzeba czasu i musimy o tym pamiętać. Jeśli coś robimy za szybko i w za dużej ilości to może dziecko zbyt mocno zaszkodzić, a na pewno takiego rozwiązania nie chcemy? Jeśli dziecko po podaniu glutenu ma przewlekłą biegunkę albo pojawiają się zaparcia.

Do tego dochodzi jeszcze ból brzucha, zmniejszenie masy ciała czy afty w ustach to może oznaczać, że dziecko jest uczulone na gluten i trzeba udać się z tym do lekarza. Wtedy dowiemy się, co dalej należy robić żeby dziecku pomóc i żeby te niepokojące objawy już nie występowały. Nic dla nas rodziców nie jest ważniejsze niż bezpieczeństwo dzieci, dlatego trzeba zrobić wszystko żeby o takie bezpieczeństwo zadbać, a wtedy przekonamy się jak dobrze rozwija się maluch.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here