Małe dzieci potrzebują więcej snu niż dorośli czy starsze dzieci. Czym młodsze dziecko tym więcej snu potrzebuje.
Jednak bardzo ciężko jest nauczyć niemowlaka, aby spał dłużej niż 2 czy 3 godziny bez przerwy.
Zazwyczaj dziecko twardo śpi przez 2 godziny po czym wstaje i jest gotowe do zabawy budząc przy tym swoich rodziców.

Co na sen dla niemowlaka ?

Każda mama, która urodziła pierwsze dziecko uczy się dopiero tego, aby funkcjonować z dzieckiem bez utrudnień.
Dziecko zanim nauczy się zasypiać wieczorem i budzić się rano przechodzi trudny okres. Nawet bardzo zmęczone nie potrafi zasnąć samo po wybudzeniu. Od około 2 miesiąca życia dziecka możemy powoli uczyć nasze maleństwo dłuższego snu.
Jak mu w tym pomóc?

Najlepiej na początek robić wszystko żeby niemowlak nie zasypiał przed 22 ponieważ nawet cały dzień aktywne dziecko i zasypiające o 19 bardzo szybko odeśpi zmęczenie i o 23 wybudzi się wypoczęte i rześkie, a niekoniecznie my takie będziemy. Najlepiej bawić się z dzieckiem i je zagadywać minimum do 22 godziny.
Jeśli jednak widzimy, że dziecko jest bardzo zmęczone to nie możemy na siłę zmuszać maleństwa do aktywności ponieważ nadmierne zmęczenie może spowodować sen bardzo płytki i dziecko po krótkim czasie i tak się szybko obudzi.

Według przysłowia „Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz” również niemowlakowi musimy przygotować odpowiednie warunku do wypoczynku. Łóżeczko niemowlęcia należy postawić w miejscu gdzie jest odpowiednia nierozpraszająca temperatura tzn ani nie w przeciągu ani w miejscu gdzie jest nadmiernie gorąco. Temperatura może również nasze dziecko rozpraszać przez co sen jeśli się pojawi będzie niespokojny i płytki.

Musimy sprawdzić czy miejsce w którym zasypia nasz malec jest bezpośrednio położone w sąsiedztwie dochodzących dźwięków, które mogłyby go niepotrzebnie wybudzać np blisko okna gdzie przejazdy karetek i różnego rodzaju samochodów czy krzyki młodzieży są na porządku dziennym, a raczej nocnym.

niemowlak śpi

Warto zwrócić uwagę na materac jaki kupujemy dla naszego malca. Nie powinien być ani za twardy ani za miękki. Najlepiej sprawdzi się średnio twardy, który doskonale dopasuję się do kręgosłupa naszego dziecka. Jest to bardzo ważna kwestia, bo to jeden z czynników uchronienia naszego dziecka przed wadami postawy w przyszłości i dlatego tez nie powinniśmy pod główkę dziecka podkładać poduszek.
Kolejnym ważnym błędem, które popełniają zazwyczaj młode mamy jest podkładanie ceratki pod prześcieradło. Dziecko w pampersie raczej nie pomoczy nam materaca, a niepotrzebnie szeleszczący materiał tylko może spowodować jego wybudzenie przy każdym ruchu.

Następnym krokiem jest wybór odpowiedniego miękkiego prześcieradła, który nie będzie krępował ruchów w czasie poruszania (najlepsze są te na gumce ) oraz założenie ochraniaczy na szczebelki. Jest to dodatkowe zabezpieczenie i w razie uderzenia w nie rączką nie wyda głośnego dźwięku i nie wybudzi naszego maleństwa.
Kolejnym czynnikiem wybudzającym nasze dziecko jest niedojadanie jedzenia przed zaśnięciem. Czasami nasze dziecko jest tak zmęczone, że zasypia zanim zje cały posiłek.

Najlepiej jest delikatnie wybudzić dziecko i dopilnować żeby wszystko zjadło.
Żołądek maleństwa jest wielkości jego piąstki więc taka ilość jedzenia trawiona jest bardzo szybko, a jak przed snem zje tylko połowę porcji to więcej niż pewne, że za godzinę się wybudzi średnio wyspane, a co za tym idzie głodne i marudne. Wtedy już tak łatwo go nie uspokoimy.
Przed położeniem maleństwa spać warto wywietrzyć pokój. Najlepsza temperatura do spania dziecka to 20 stopni przy czym powinno być ubrane tak, aby w razie rozkopania kołderki nie było mu zimno, bo chłód może niemowlaka obudzić.

co na sen dla niemowlaka

Musimy zadbać o to, aby pieluszka nie była mocno zaciśnięta rzepami, ale też nie za lekko żeby się w nocy nie przesunęła. Najlepiej ocenić to testem palca. Jeśli po zapięciu pieluszki bez problemu wsadzimy w nią palec wskazujący to jest to właściwe zapięcie.
Upewnij się także czy nosek malca jest dokładnie wyczyszczony, bo utrudnione oddychanie może spowodować wybudzenie malca w nocy, a także warto przed snem przygotować dziecku ciepłą kąpiel. Dziecko się zrelaksuje i wyciszy.

Można dla wzmocnienia efektu dodać lawendowego płynu do kąpieli co wyciszy niemowlaka. Taka kąpiel nie powinna trwać więcej niż 10 minut.
Najważniejsza kwestia to przed snem absolutnie dziecka nie rozbawiać. Musi być maksymalnie wyciszone i czuć bijący od mamy spokój, a wręcz znużenie. Dziecku bardzo udziela się nastrój mamy więc musi być taki, aby dziecko czuło nadchodzący sen i rozprężenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here