Nos u niemowlaka jest bardzo malutki i trzeba uważać żeby podczas czyszczenia nie uszkodzić tam nic. Nie jest to łatwe żeby oczyścić nos, ale z drugiej strony, jeśli nasz niemowlak oddycha bardzo źle to trzeba się postarać to zrobić tak szybko jak to tylko jest możliwe. Dla małego dziecka jest to kwestią nie tylko komfortu, ale i bezpieczeństwa. Spieszmy się, zatem i róbmy to bardzo, ale to bardzo powoli. Bardzo często sama chusteczka nam tutaj nie wystarcza, dlatego trzeba będzie kupić sobie specjalną sól morską.

Jest ona ze specjalnym rozpylaczem, dlatego aplikowanie jej do nosa jest proste. Każdy rodzic sobie z tym poradzi, dlatego trzeba się za to zabrać od razu. Później trzeba będzie poczekać aż wszystko z nosa wypłynie i trzeba będzie to wytrzeć. Niestety niemowlę nie dmuchnie nosem, bo nie potrafi, dlatego tak trudne jest usuwanie z wnętrza nosa zanieczyszczeń. My rodzice nie mamy łatwo, ale musimy sobie z tym jakoś poradzić. Inaczej będziemy mieć poważniejsze problemy zdrowotne u naszego dziecka.

Czyszczenie nosa

W większości przypadków dzięki śluzowi, jaki niemowlę ma w nosie czyszczenie odbywa się samoczynnie. Są jednak takie przypadki, że tak łatwo nie jest i wtedy rodzice muszą sobie z tym jakoś radzić. To jedyne rozwiązanie dla nich, bo dziecko oddycha przez to łatwiej. Jeśli słyszymy, że dziecko źle oddycha to oznacza, że coś w nosie się pojawiło. Musimy się spieszyć, bo to, co jest w nosie spływa bardzo często o płuc i pojawiają się dopiero poważniejsze problemy. Nie chcemy takich problemów, dlatego działamy teraz, kiedy nie jest jeszcze za późno.

Na pewno przy pierwszym czyszczeniu nosa u naszego malutkiego dziecka będziemy się wszystkiego bać. To normalne, bo lepiej się bać niż być wszystkiego bardzo pewnym. Jeśli nie wiemy jak mamy się za to zabrać to można prosić kogoś, kto ma dzieci i już przez to przeszedł. Wtedy dowiemy się jak postępować i jakich błędów należy unikać. Doświadczenie takiej osoby nam się przyda i następnym razem, kiedy dziecko nie będzie mogło samo sobie poradzić z katarem w nosie my mu pomożemy i zrobimy to najlepiej jak się tylko da. Od tego jesteśmy i będziemy dawać dziecku dokładnie to, czego potrzebuje.

jak oczyscić nos niemowlaka

Problemy z zatkanym nosem

Problem może się pojawić, bo dziecko jest chore. Gdzieś się przeziębiło i teraz są tego efekty. To spore zagrożenie, dlatego trzeba dokładnie dziecko obserwować. Bywa też tak, że w domu mamy zbyt suche powietrze i przez to dziecku zatyka się nos. W takiej sytuacji poza tym, że trzeba wytrzeć i nawilżyć nosek to jeszcze trzeba będzie zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu. Można przewietrzyć mieszkanie, a jeśli ten stan się utrzymuje to w sprzedaży można znaleźć specjalne nawilżacze. Wtedy dziecko będzie miało o wiele łatwiej oddychać i właśnie na tym nam zależy.

Nawet, jeśli tego kataru i dziecka jest trochę to nie można tego bagatelizować. Nie chcemy później żeby dziecko miało zapalenie płuc i zakończy się to długą wizytą w szpitalu. Z niemowlakami nie ma żartów i trzeba o tym pamiętać. Musimy dbać o ich bezpieczeństwo i sprawdzać, co się dzieje z nimi i czy ten katar nie przechodzi gdzieś dalej i dziecko zaczyna coraz gorzej oddychać. Jeśli jego stan się pogarsza to nie pozostaje nam nic innego jak zgłosić się do specjalisty.

Pomagamy sobie i dziecku

Jeśli nie chcemy używać palców do wyciągania śluzu z noska dziecka albo jest go bardzo dużo i jest głęboko to można kupić specjalne urządzenia, które to umożliwiają. Można w ten sposób łatwiej wyciągnąć wszystko, co w nosku się znajduje, a czego być nie powinno. Musimy tylko być ostrożni żeby dziecku nie zaszkodzić.

niemowlak

Mamy specjalne wyciągacze wydzieliny, które można kupić w formie ręcznej, a nawet eklektycznej. Jeśli chodzi o ręczną to bardziej chodzi tutaj o usta, czyli wyciągamy śluz z noska. Jest to skuteczna metoda, ale wadą jest to, że jeśli dziecko jest chore to rodzic, który to robi również będzie chory. Raczej nie chcemy do tego doprowadzać, dlatego lepiej będzie postawić na urządzenie elektryczne, albo takie, które jest podłączona pod odkurzacz.

Dziecko wymaga opieki

Katar u niemowlaka zdarza się bardzo często i nie zawsze musi oznaczać, że dzieje się coś złego. To, dlatego trzeba będzie dobrze przyglądać się dziecku wtedy, kiedy je i kiedy śpi. W ten sposób będziemy mogli o wiele łatwiej wyeliminować poważniejsze zagrożenia, które ze sobą niesie katar.
To my to musimy zrobić, bo nie mamy przecież przez cały czas lekarza w domu, który będzie wiedział, co z dzieckiem się dzieje i co teraz należy zrobić. Bezpieczeństwo naszego dziecka jest dla nas najważniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here