Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Niektórzy starannie planują kiedy nastąpi odpowiedni moment na pojawienie się potomka, dla innych z kolei stan błogosławiony jest całkowitą niespodzianką. Potwierdzić ciążę można na kilka sposobów, aby mieć całkowitą gwarancję warto nie poprzestać na jednym. Objawy mogące wskazywać na możliwość zapłodnienia to np. poranne nudności, bóle piersi i ich powiększenie, zmęczenie, nadmierny apetyt lub jego brak, brak miesiączki, czy podwyższenie temperatury ciała.

Najbardziej popularną metodą pozwalającą na potwierdzenie lub zaprzeczenie ciąży jest specjalny test ciążowy. Polega on na sprawdzeniu obecności hormonu (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu. Jest on produkowany w dużych ilościach na początku ciąży. Test ciążowy można kupić za kilka złotych w aptece, a jego wynik jest pewny w 95%. Dzięki niemu ciążę można potwierdzić już kilka dni po przewidywanym terminie najbliższej miesiączki. Z kolei ujemny wynik nie zawsze musi oznaczać, że nie jest się w ciąży. Należy go powtórzyć po kilku dniach.

Aby mieć stu procentową pewność należy udać się do lekarza. Specjalista ma do dyspozycji kilka metod potwierdzenia ciąży. Najpierw może wykonać najbardziej podstawowe badanie wewnętrzne. Poleca ono na wsunięciu palców do pochwy i uciskanie brzucha, jeżeli szyjka macicy i macica jest bardziej miękka i ma purpurowe zabarwienie potwierdza to ciążę. Jednak czasem nie można tym sposobem stwierdzić ciąży przed jej szóstym tygodniem. W takim wypadku lekarz może przeprowadzić dopochwowe badanie USG. Ta metoda potwierdzi lub zaprzeczy ciąży w 100 %.

Inną możliwością, którą może zaproponować lekarz lub, na którą można się samemu zdecydować jest badanie krwi. Dzięki niemu można określić obecność monoklonalnych przeciwciał. Jest to sposób droższy niż badanie moczu, jest jednak bardziej dokładny i można go zastosować już tydzień po zapłodnieniu. Ten sposób potwierdzania ciąży zaleca się głównie w szczególnych sytuacjach takich jak np. liczne wcześniejsze poronienia, zapłodnienie in vitro i inne ryzyko, albo obciążenie genetyczne.

W dzisiejszych czasach nauka tak bardzo poszła do przodu, że potwierdzenie ciąży nawet w jej bardzo wczesnym stadium nie jest problemem. Testy ciążowe ogólnodostępne w aptekach zwykle są bardzo dokładne i precyzyjne i niektóre pozwalają już nawet na określenie nie tylko samej ciąży, ale też terminu jej początku. Jednak zawsze trzeba potwierdzić odmienny stan w gabinecie specjalisty, aby mieć absolutną pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here