Lalki wyglądające jak żywe niemowlęta to bardzo kontrowersyjny temat. Ostatnimi czasy mówi się o nich coraz więcej i częściej. Moda na tzw. re borny, przywędrowała do Polski prosto z Ameryki. Dziś można takie lalki kupić wszędzie, ponieważ w każdym kraju istnieją panie, które zawodowo zajmują się produkcją takich zabawek. Posiadają one gotowe egzemplarze lub wykonują je na specjalne zamówienie. Skąd tyle hałasu i kontrowersji wokół tych, zdawałoby się zupełnie niewinnych dziecięcych gadżetów? Skąd tak duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na lalki niemowlaki jak żywe dzieci?

Najwięcej wątpliwości wywołuje samo przeznaczenie lalek. Często mówi się, że osoby, które nabywają tego typu zabawki, są w jakiś sposób psychicznie obciążone. Chodzi o rozmaite traumy związane z bezpłodnością lub utratą nienarodzonego bądź malutkiego dziecka. Kobiety, które wytwarzają lalki niemowlaki, twierdzą, że odsetek pań, które nabywają te wyjątkowe zabawki, aby zastąpić prawdziwe dziecko, jest bardzo niewielki.

Trudno jednak nie zgodzić się z faktem, że jest to powszechny proceder. Wiele niedoszłych mam przyznaje się do tego, że zakupiło lalkę w tajemnicy przed rodziną czy mężem, aby uporać się ze stratą własnego dziecka. Kobiety te otaczają zabawkę troskliwą opieką, przewijają ją, pielęgnują, czeszą, tulą, zabierają na spacery i usypiają jak prawdziwego noworodka. Kupują jej autentyczne dziecięce akcesoria: butelki, ubranka, smoczki, wózki, łóżeczka.

lalki niemowlaki jak żywe

A wszystko wybierają z pieczołowitością i zaangażowaniem. Wiele z nich uważa, że ten sposób pomógł im w przepracowaniu problemu lepiej niż jakakolwiek terapia. Pewna babcia, która na czas choroby córki, zajmowała się wnuczkiem, opowiadała w wywiadzie dla znanej stacji telewizyjnej, że lalka była dla niej prawdziwym wybawieniem, gdy córka wyzdrowiała. Przez długie miesiące kobieta przyzwyczaiła się do obecności malucha i związanych z tym codziennych czynności na tyle, że po odjeździe wnuka, nie potrafiła wrócić do normalnego trybu życia. Mąż kupił jej lalkę niemowlaka, aby mogła stopniowo odzwyczajać się od nawyków.

Czy takie przypadki są normalne, to pytanie do psychologów. Być może w przyszłości terapia przy pomocy lalek stanie się powszechną metodą leczenia zburzeń, ale na razie za wcześnie, żeby o tym mówić. Tymczasem okazuje się, że producentki lalek mają pełne ręce roboty. Zamówienia spływają lawinowo, a wytworzenie perfekcyjnej zabawki trwa bardzo długo.

To żmudny proces, ponieważ każdy element musi być precyzyjnie wykonany i dopasowany do wymagań klienta. Jest to jeden z czynników, który sprawia, że lalki re borny są tak szalenie drogie. Ich ceny sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Pierwszy etap to ustalenie wyglądu lalki. Producentka może zaproponować klientce gotowy projekt lub stworzyć go na podstawie opisu.

Każda lalka jest inna, ponieważ rzadko kiedy powstają dwa identyczne egzemplarze. Producenci tworzą specjalne, realistyczne formy do odlewów poszczególnych części ciała, ale nie jest to produkcja masowa. Tutaj liczy się każdy, najmniejszy detal- każda fałdka, mały paznokietek, dołeczek w policzku, zagięcie nóżki itp. Lalka ma być jak najbardziej precyzyjna. Powinna odtwarzać wygląd noworodka jeden do jednego. Łącznie z charakterystycznym meszkiem na głowie.

Ten powstaje z najlepszej jakości moheru, który jest miękki i puszysty, zupełnie jak włoski prawdziwego dziecka. Producenci poświęcają też wiele uwagi oczom. Muszą one być bardzo realistyczne- powstają najczęściej z prawdziwego szkła, posiadają głębie i specyficzny wygląd tęczówki.
Również skóra lalki- niemowlaka powinna wyobrażać autentyczny wygląd malucha, ze wszystkimi żyłkami, przebarwieniami i zaczerwienieniami. Surowce najwyższej jakości sprawiają, że nawet w dotyku skóra przypomina prawdziwe ciało.

Skoro klientek ze specyficznymi potrzebami jest tak niewiele, kto najczęściej nabywa lalki. Okazuje się, że te ekskluzywne zabawki w większości kupują zamożne babcie lub mamy, w celu podarowania ich swoim pociechom. Kolejną grupę stanowią kolekcjonerzy. To nic dziwnego. Za granicą np. w Niemczech, od lat odbywają się targi i wystawy realistycznych lalek. Przybywają na nie producenci z całego świata, aby pochwalić się swoimi dokonaniami.

Lalki niemowlaki jak żywe to niezaprzeczalnie małe, choć nieco dziwaczne dzieła sztuki. Porażają swoim wyglądem. Niektóre są naprawdę przerażające, ponieważ niemal niczym nie różnią się od nowo narodzonego dziecka- nawet sinawy kolor małych usteczek się zgadza. Jednym to się podoba, innych zniesmacza, ale niezaprzeczalnie jest to nowa dziedzina szeroko pojętego artyzmu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here