Cukrzyca typu 2 to choroba, która dotyczy coraz większej liczby osób. W przypadku zachorowania na cukrzycę, która jest chorobą metaboliczną, a więc związaną z zaburzeniami przemiany materii w organizmie, kluczowym działaniem prowadzącym do wyleczenia lub zatrzymania rozwoju choroby, zwłaszcza cukrzycy typu 2, jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, wprowadzenie zdrowego stylu życia, regularnych posiłków oraz aktywności fizycznej. Wiele osób po usłyszeniu diagnozy może czuć się niepewnie, komponując posiłki według nowych zasad. Łatwo jednak dojść do wprawy i zmienić nawyki na zawsze, stosując się do kilku prostych reguł. Jak układać jadłospis dla diabetyka?

Dieta cukrzycowa – jakie są podstawowe zasady?

Przy zachorowaniu na cukrzycę istotnym czynnikiem wpływającym na dobór produktów spożywczych jest ich indeks glikemiczny, czyli informacja, jak mocno podnoszą one poziom glukozy we krwi. Produkty o niskim lub średnim indeksie glikemicznym są jak najbardziej wskazane w przypadku układania jadłospisu cukrzyka.

Dieta cukrzycowa (jadłospis osób chorych na cukrzycę typu 2) zakłada całkowite wyeliminowane ze spiżarni powinny natomiast zostać produkty o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak wypieki z białej mąki, słodycze, produkty wysoko przetworzone, fast foody, potrawy smażone w głębokim tłuszczu, kaloryczne panierki, tłuste mięso i sosy, a także owoce spożywane w dużych ilościach, ponieważ pomimo wysokiej zawartości witamin zawierają również dużo cukru – fruktozy, intensywnie podnoszącej poziom glukozy we krwi chorego na cukrzycę. Wskazane są warzywa, także w formie zup i soków, tłuszcze nienasycone obecne w oliwie z oliwek, chudym mięsie, rybach i chudym nabiale, a także niesolone orzechy, pestki dyni i słonecznika oraz produkty pełnoziarniste.

Posiłki spożywane przez osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 powinny dostarczać dziennie około 1500 kcal, by uniknąć przybierania na wadze, a wręcz ułatwić jej utratę i odciążenie układu krwionośnego, serca oraz wątroby, chroniąc organizm przed chorobami towarzyszącymi cukrzycy – miażdżycą i nadciśnieniem. Posiłki w diecie cukrzycowej powinny zawierać niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały oraz białko, zdrowe nienasycone tłuszcze i węglowodany w odpowiednich proporcjach. Posiłki bogate w błonnik dodatkowo obniżają indeks glikemiczny potraw.

Dieta cukrzycowa – jadłospis

Przykładowy dzienny jadłospis dla osoby chorej na cukrzycę typu 2 może wyglądać tak: na śniadanie, które jest najważniejszym i najbardziej obfitym posiłkiem dnia, możemy wybrać produkty o średnim indeksie glikemicznym, takie jak: pełnoziarnisty chleb z miękką margaryną roślinną, owsianka z ziarnami słonecznika i niesłodkimi owocami, na przykład suszonymi morelami, dobrym wyborem będzie też jajko na twardo ze szczypiorkiem i pieprzem. Na drugie śniadanie możemy zjeść chudy jogurt lub serek homogenizowany, dużą pomarańczę lub wypić dwie szklanki soku warzywnego. Smacznym i sycącym obiadem bezpiecznym dla poziomu glukozy we krwi będzie pieczone chude mięso z indyka z warzywną sałatką, na przykład grecką lub caprese. Na podwieczorek możemy zjeść kilka garści orzechów bogatych w zdrowe tłuszcze, wpływające na wygląd i kondycję skóry oraz koncentrację. Dobrym wyborem będą nerkowce, orzechy brazylijskie lub włoskie. Lekka kolacja w formie twarogu z pomidorem, ogórkiem i papryką, doprawionego ulubionymi ziołami, dostarczy do organizmu białka bez węglowodanów, których nie zdążymy już spalić.

Zdrowy, zbilansowany jadłospis, regularna aktywność fizyczna oraz rezygnacja z używek w połączeniu z prowadzonym przez lekarza diabetologa leczeniem cukrzycy pozwoli żyć pełnią życia, nawet jeśli diagnoza brzmi: cukrzyca typu 2. Nie należy bać się takiego wyniku badań – cukrzyca nie jest wyrokiem, a sumienne wypełnianie założeń diety i leczenia pozwoli cieszyć się dobrym samopoczuciem na co dzień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here