Biegunka może przestraszyć młodego rodzica, chociaż jej przyczyny wydają się często niegroźne. Bardzo niebezpieczne – szczególnie dla noworodków i małych dzieci – jest towarzyszące jej odwodnienie. Są jednak proste sposoby, aby ulżyć maluchowi i skrócić czas biegunki.

Istotne, by nie panikować z powodu biegunki u dziecka i zwracać uwagę na objawy towarzyszące, by właściwie ocenić powagę sytuacji. Pamiętaj jednak, że noworodki i niemowlęta często się wypróżniają i w ich przypadku nawet oddanie kilku stolców to jeszcze nie musi być biegunka, a po prostu fizjologia. Wyraźne zwiększenie liczby wypróżnień, stolce bardziej wodniste niż wcześniej, złe samopoczucie dziecka – to powody do niepokoju. Im młodsze dziecko, tym poważniejsze mogą być konsekwencje przeoczonej lub bagatelizowanej choroby.

Przyczyny biegunki u dziecka

Najczęstszą przyczyną biegunki u dziecka jest zakażenie wirusowe, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy organizm jest bardziej podatny na infekcje. Rotawirusy i adenowirusy mogą też przenosić się drogą kropelkową, więc całkowicie ryzyka nie unikniemy. Mogą też ją również wywołać bakterie lub pasożyty. Źródłem bywa czasami nieświeże jedzenie. Biegunki to również efekt choroby brudnych rąk, dlatego tak istotna jest higiena przy przygotowywaniu jedzenia, przed jego spożyciem i po korzystaniu z toalety.

Biegunka u dziecka – kiedy do lekarza?

Biegunka zwykle trwa trzy doby i najczęściej mija bez śladu. Jeśli jednak dziecko równocześnie wymiotuje, ma wysoką gorączkę (te czynniki dodatkowo sprzyjają odwodnieniu) i wyraźnie źle się czuje, lepiej nie zwlekać z konsultacją lekarską. Istotne, by nie dopuścić do odwodnienia. Dziecko musi sporo pić – jeśli to niemożliwe, bo wszystko zwraca, czas udać się do pediatry. Ten powinien też obejrzeć chore niemowlę, nawet jeśli wydaje się, że choroba niedługo ustąpi. Stan najmłodszych dzieci może pogorszyć się bardzo szybko, więc zwiększona czujność jest wskazana. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż trzy dni, zawsze potrzebna jest wizyta u specjalisty. Za pozornie banalną biegunką może kryć się choćby choroba jelit lub poważniejsza infekcja wymagająca wdrożenia leków dostępnych wyłącznie na receptę.

Jak skrócić biegunkę u dziecka?

Poza nawodnieniem ważne jest odbudowanie flory bakteryjnej i pozbycie się patogenów. Cennym wsparciem podczas leczenia biegunki jest probiotyk na biegunkę, czyli porcja tak zwanych „dobrych bakterii”. Dostępny w aptekach preparat Active Flora baby zwykle skraca czas biegunki rotawirusowej u dziecka o 48 godzin, a pozostałych biegunek o 36 godzin.

Biegunka u dzieci – odwodnienie

Podczas biegunki należy pamiętać o nawadnianiu dziecka. Dla małego organizmu niebezpieczna bywa utrata nawet niewielkiej ilości wody, a gdy odwodnienie sięga około 6-10% masy ciała, konieczne bywa już uzupełnienie płynów drogą dożylną w szpitalu. Osłabione biegunką dziecko niechętnie przyjmuje jedzenie i picie, a w trakcie biegunki połączonej z wymiotami i gorączką traci wodę bardzo szybko. W przypadku starszych pociech prostym sposobem uzupełniania płynów jest podawanie wody niegazowanej, nawet do kilku litrów dziennie. Wskazane jest też stosowanie specjalnych preparatów z apteki, które pozwolą także uzupełnić tracone elektrolity.

Biegunka u dziecka nie jest wskazaniem do głodówki. Wszystkie posiłki powinny być niewielkie i lekkostrawne jak na przykład kleik ryżowy, przecier z jabłek czy gotowana marchewka – wszystko po to, by nie nasilać dolegliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here