środa, Kwiecień 8, 2020

Czy po cesarskim cięciu można karmić piersią?

0
czy karmić piersią dziecko po cesarce?

Dla kobiety, która zostaje do zmuszona do porodu poprzez cięcie cesarskie, sama sytuacja jest już bardzo trudna. Taki poród nie jest czymś naturalnym dla organizmu, dlatego wiąże się on z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia różnych skutków ubocznych po zabiegu. Jednym z nich może być chociażby niemożność uzyskania pokarmu. Czy jednak każda kobieta, która przejdzie przez cesarskie cięcie, zostaje automatycznie zmuszona do korzystania z mleka modyfikowanego? Jak to wygląda w praktyce?

Pierwszym pytaniem, na które wypadałoby sobie odpowiedzieć, jest to, czy kobieta po cesarskim cięciu ma w ogóle pokarm. Na szczęście odpowiedź jest twierdząca. Kobiece piersi po porodzie zawsze zawierają pokarm, gdyż ich organizm zaczyna go produkować już w szesnastym tygodniu ciąży. Oczywiście do wytwarzania zwiększonej ilości mleka dochodzi dopiero po urodzeniu dziecka, ale nie ma takiej możliwości, by cesarskie cięcie całkowicie zahamowało laktację. Organizm kobiety potrafi zadbać zarówno o siebie, jak i o dziecko. Tuż po porodzie wydziela zwiększone ilości żeńskich hormonów, które odpowiadają za tworzenie pokarmu w piersiach. Na poziom tych hormonów wpływa także sam maluch. To właśnie on, ssąc pierś swojej mamy, może wywołać nagły wyrzut prolaktyny oraz oksytocyny.

A jak wygląda karmienie dziecka po cięciu cesarskim? Strona http://www.zabobon.pl/karmienie-po-cesarce/ wyjaśnia, że przebiega ono nieco inaczej niżeli w przypadku normalnego i naturalnego porodu. Zazwyczaj bowiem mamy po cesarce muszą nieco bardziej uważać, gdyż bardziej gwałtowne ruchy mogłyby doprowadzić do przerwania szwów na brzuchu. Nie znaczy to jednak, że muszą zrezygnować z naturalnego karmienia. Jak najbardziej wolno im to robić, tyle że przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności. Aby przyjąć wygodną pozycję, warto poprosić o pomoc bliską osobę, która będzie mogła podeprzeć ciało matki poduszkami lub specjalnymi wałkami. Dziecka nie należy kłaść sobie bezpośrednio na brzuchu. Można przytrzymać je tuż pod pachą albo położyć się obok niego, by nie obciążać swojego ciała i nie narażać się na to, że szwy nagle puszczą.

Czasami bywa i tak, że to dziecko nie chce przyjmować naturalnego pokarmu od matki. Kobiety zastanawiają się wtedy, czy przypadkiem przyczyna nie leży w ich porodzie, który nie przebiegł zgodnie z prawami natury. Warto jednak wiedzieć, że nawet po naturalnym porodzie niektóre dzieci mają początkowo problemy ze ssaniem pokarmu. W takiej sytuacji najlepiej po prostu zachować spokój i cierpliwie czekać.

Przeczytaj też: http://blogopracy.net.pl/jak-sie-ma-ciaza-do-konczacej-sie-umowy/

Żłobek, a samodzielna opieka nad dzieckiem. Na co się zdecydować?

0
Żłobek

Wiele osób uznaje, że dziecko przed osiągnięciem wieku przedszkolnego powinno być wychowywane przez rodziców. Jednak w obecnych czasach pozostawanie obojga rodziców w domu, bez wychodzenia do pracy jest praktycznie niemożliwe. Najczęściej na pozostanie w domu i opiekę nad dzieckiem decydują się matki, zaś ojcowie podejmują się obowiązku „utrzymania domu”.  Jeszcze innym rozwiązaniem jest oddanie dziecka do żłobka i powrót do pracy obojga rodziców. To bardzo trudna decyzja, ponieważ rodzice z jednej strony chcą zapewnić, jak najlepszy byt dla dziecka (powrót do pracy zapewnia zwiększenie budżetu domowego), zaś z drugiej odczuwają strach przed oddaniem dziecka do żłobka.

Jakie aspekty należy przemyśleć przed podjęciem decyzji o żłobku?

Jedną z najbardziej determinujących kwestii jest aspekt materialny. Opłacenie żłobka to wydatek około kilkuset złotych miesięcznie. Jeśli rodzice nie zarabiają wystarczającej ilości pieniędzy, muszą dokładnie zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Oprócz tego w wielu rodzinach pensja jednego rodzica to praktycznie suma identyczna, jaką muszą wydać na żłobek. Tutaj też pojawia się najczęstszy problem ,,Czy lepiej oddać dziecko do żłobka i iść do pracy? – nie mieć korzyści finansowych, „Czy lepiej samodzielnie opiekować się dzieckiem? – też nie mieć korzyści finansowych”. W rodzinach, gdzie pieniądze nie są problemem aspekt materialny nie jest, aż tak istotny. 

Kolejną trudnością jest dostępność żłobków, tego typu placówki mają ściśle ograniczoną ilość miejsc. Bardzo często zdarzają się przypadki, w których dziecko pomimo starań rodziców nie zostaje przyjęte do żłobka (publicznego, a nawet prywatnego). Poza tym dla każdego rodzica najważniejsze jest dobro dziecka, dlatego warto wziąć pod uwagę wiek i usposobienie maluszka. Im mniejsze dziecko tym bardziej potrzebuje bliskości, a tego z pewnością nie zapewni żadna instytucja. Dzieci nieco starsze, otwarte i towarzyskie mają większą szanse odnaleźć się w żłobku. Na zakończenie warto również zastanowić się nad możliwością dostania zwolnienia z pracy, gdy dziecko zachoruje oraz dokładnie sprecyzować wymagania i oczekiwania względem żłobka.

Prywatny żłobek – czy to najlepsze rozwiązanie? 

Rodzice nieograniczeni aspektem materialnym i chcący szybko wrócić do pracy, najczęściej decydują się na oddanie dziecka do prywatnego żłobka. Żłobki prywatne wzbudzają większe zaufanie rodziców, zazwyczaj łatwiej do nich zapisać dziecko, a także można liczyć na wiele dodatkowy udogodnień.

Współcześnie ogromnym zaufaniem wśród rodziców cieszy się prywatny żłobek Poznań. Dysponuje on 20 miejscami w grupie żłobkowej dla dzieci w wieku od 24 tygodnia do lat 3. Gwarantuje opiekę przez 12 miesięcy w roku, w godzinach od 7 do 18, we wszystkie dni robocze.  Prywatny żłobek Poznań zatrudnia cierpliwych i wykwalifikowanych nauczycieli, którzy edukują i opiekują się dziećmi zgodnie z metodą Montessori. Główne założenia metody Montessori opierają się na wychowaniu dzieci w sposób „delikatny”. Wychowankowie nie są do niczego zmuszani i samodzielnie odkrywają świat, zaś opiekunowie mają za zadanie inspirować dzieci, pobudzać ich wyobraźnię oraz pomagać im tylko wtedy, kiedy potrzebują pomocy. 

Prywatny żłobek Poznań umożliwia najmłodszym bezpieczne i bezstresowe wychowanie, dodatkowo dzieci mają możliwość udziału w różnych zajęciach tematycznych oraz dostęp do certyfikowanych pomocy Montessori. Każdego dnia nauczyciele organizują różnego rodzaju zajęcia – nauka języka angielskiego poprzez zabawę, zajęcia taneczne, rytmiczne i plastyczne oraz spacery i gry na świeżym powietrzu. Dużym udogodnieniem jest również ciekawa lokalizacja, prywatny żłobek Poznań mieści się blisko centrum, a jednocześnie jest otoczony prywatnym parkiem i lasem Marcelińskiego. Montessoripoznan to miejsce, które z pewnością wzbudza zaufanie wielu rodziców, długie godziny pracy, małe grupy oraz wychowanie metodą Montessori obecnie jest ,,na wagę złota”.

Pasty do zębów przeciw próchnicy

0
Pasty do zębów przeciw próchnicy

Dzieci od najmłodszych lat uczone są tego, że należy regularnie myć zęby, gdyż wszelkie zaniechania w tym aspekcie mogą doprowadzić do niebezpiecznej próchnicy. Wdrażanie odpowiednich nawyków w kontekście higieny ustnej od najmłodszych lat jest bardzo ważne, gdyż próchnica rozwija się przez długie lata. Zazwyczaj jest to możliwe głównie dzięki niedostatecznej higienie. Pasty do zębów przeciw próchnicy, które można zastosować, z pewnością są skuteczną metodą prewencji, jednak na niewiele się zdadzą, jeśli zęby będą myte zbyt rzadko, o czym należy bezwzględnie pamiętać. Początkowe stadia rozwoju próchnicy zazwyczaj przebiegają bezobjawowo. Psujące się zęby na początku nie dają oznak bólu, co sprawia, że bardzo łatwo zbagatelizować problem. Niestety, jeśli ktoś uda się do stomatologa dopiero wtedy, gdy zauważy pierwsze objawy bólu, może być już za późno, aby ratować zęba i niezbędne okaże się leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. Dzięki pastom do zębów przeciwko próchnicy można ten proces odwlec w czasie, jednak warto szybko zdiagnozować problem i od razu udać się do dentysty.

Jak rozpoznać próchnicę?

Próchnica jest łatwa do rozpoznania, o ile występuje na zębach, które są łatwo widoczne w lustrze. Widoczna jest wtedy jako czarna plama, która z czasem staje się coraz większa i bardziej pochłania się w zębie. Niestety nie da się jej wyleczyć samą pastą do zębów przeciw próchnicy i gdy już dojdzie do zmian chorobowych, trzeba udać się do stomatologa. Im wcześniej się to zrobi, tym większa szansa na to, że uda się bezproblemowo usunąć próchnicę i zabezpieczyć zęba. Pasty do zębów przeciw próchnicy działają prewencyjnie, a to oznacza, że nie są to produkty lecznicze, o czym należy pamiętać, zastanawiając się nad możliwościami pozbycia się tego problemu. Poza zębami na dolnej szczęce są jeszcze te na górnej, na których trudno zauważyć zmiany chorobowe. Dlatego też tak istotne jest regularne chodzenie na przeglądy dentystyczne, aby stomatolog mógł zobaczyć dzięki specjalistycznym narzędziom, w jakim stanie są górne zęby. Wtedy można szybko wychwycić rozwijającą się próchnicę i pozbyć się jej w początkowym stadium.

Jak leczy się próchnicę?

Leczenie próchnicy polega na borowaniu, czyli starciu uszkodzonej wierzchniej warstwy zęba, a następnie na zabezpieczeniu go, aby borowana powierzchnia nie pozostawała odkryta. Taka procedura sprawia, że próchnica się zatrzymuje i nie powstaje już w tym samym miejscu, o ile cały proces jest wykonany poprawnie. Pasty przeciwko próchnicy są skuteczną metodą prewencji przed tym, aby po leczeniu próchnica nie powróciła.

Jak zachęcić niejadka do jedzenia?

0
Jak zachęcić niejadka do jedzenia

Niemal każdy rodzic przynajmniej raz musiał zmierzyć się z niechęcią swojego dziecka do spożywania posiłków. Taka sytuacja pojawia się szczególnie wtedy, gdy bardzo zależy nam na zróżnicowaniu diety dziecka i staramy się regularnie uczyć pociechę nowych smaków. Tymczasem wzbogacanie codziennego jadłospisu dziecka o warzywa, kasze czy ryby może stanowić dla rodzica nie lada wyzwanie. Jak sobie z tym radzić i czy istnieją skuteczne sposoby na niejadka?

Jakie klocki Lego wybrać na prezent dla dziecka?

0
Jakie klocki Lego wybrać na prezent dla dziecka

Okazji do obdarowania dzieci w ciągu roku jest całe mnóstwo – począwszy od urodzin, przez dzień dziecka, a na świętach kończąc. Po drodze może trafić się też podarek od Wróżki Zębuszki, czy nagroda za dobrą naukę. Klocki Lego Technic, klocki Lego Super Heroes i Klocki Lego Ninjago to zestawy, które ucieszą każdego niezależnie od wieku. Warto jednak dobrać produkt odpowiedni pod kątem zainteresowań dziecka. Wówczas można mu sprawić największą przyjemność.

Dekoracje urodzinowe z balonami na 18 urodziny

0
Dekoracje urodzinowe z balonami na 18 urodziny

Jak zorganizować 18 urodziny?

Osiągnięcie 18 lat jest dla wielu nastolatków pewną symboliczną granicą, o której przekroczeniu myślą często i przez bardzo długi czas. Jest to moment, gdy pewne rzeczy ulegają zmianie i to czas podejmowania samodzielnych, dorosłych decyzji. Z tego względu 18 urodziny są bardzo wyjątkowe, dlatego ich świętowanie ma ogromne znaczenie. Każdy, kto myśli o zorganizowaniu swoich 18 urodzin, musi zmierzyć się z kilkoma ważnymi kwestiami i dokonać pewnych wyborów.

Takich jak na przykład dekoracje urodzinowe na 18 urodziny, tort, lista gości oraz dodatkowe atrakcje. Ogromne znaczenie z pewnością będzie miało miejsce, w którym przyjęcie ma się odbyć. Organizacja imprezy w klubie lub innym lokalu, a organizacja imprezy w domu, to w zasadzie całkiem odmienne tematy. Jednak balony na 18 urodziny to doskonały pomysł na każdą z tych imprez. W obecnych czasach, gdy duże znaczenie mają zdjęcie i możliwość pokazania ich większej liczbie osób w Internecie, warto zadbać o tę część przyjęcia.

Przyjęcie w domu

Rozpoczynając organizację swojego przyjęcia w domu, należy w pierwszej kolejności dokładnie przemyśleć listę gości. Ilość zaproszonych osób może być ograniczona ze względu na możliwości i powierzchnię mieszkania. Kolejną kwestią jest jedzenie. Wybór cateringu lub samodzielne przygotowanie przekąsek zmienia obraz przygotowań. Jeśli przyjęcie odbywa się wyłącznie w gronie najbliższych osób, warto zastanowić się nad pomocą z ich strony w postaci przygotowania kilku przekąsek. Kolejna sprawa to dekoracje i ozdoby, które umilą i z pewnością upiększą przyjęcie.

Balony na 18 urodziny pozwolą uzyskać efekt ścianki lub specjalnego miejsca do robienia pamiątkowych zdjęć. Wybierając wszystkie dekoracje urodzinowe na 18 urodziny, warto wybierać te o spójnym charakterze, dzięki czemu cały wystrój będzie spójny i jednolity. Kolejną sprawą jest muzyka. Należy zadecydować jaki charakter będzie miała cała impreza i dostosować do tego odpowiedni podkład muzyczny. Nie w każdym domu lub mieszkaniu możliwe jest zorganizowanie osobnego miejsca do tańca i w takich przypadkach muzyka stanowi jedynie tło dla nieco spokojniejszej imprezy.

Impreza w klubie

Bardzo popularne jest organizowanie 18 urodzin w wynajętych specjalnie klubach. Najczęściej organizuje ją przynajmniej kilka osób jednocześnie, dlatego też sprawy organizacyjne rozkładają się na więcej osób. Wszystkie kwestie należy rozdzielić na każdego z organizatorów, aby ułatwić i przyspieszyć cały proces. Organizowanie imprezy w co najmniej kilka osób jest bardzo opłacalne, ponieważ wszystkie koszty rozkładają się na każdego z jubilatów.

Impreza organizowana jest głównie nastawiona na dobrą zabawę oraz taniec, dlatego też jedną z najważniejszych rzeczy jest muzyka. Warto stawiać na piosenki popularne i szeroko lubiane, które poruszą do zabawy wszystkich gości. Nie zawsze najlepszym wyborem są jednak kawałki z ulubionego i najnowszego repertuaru, lecz te które królowały na parkiecie przez wiele lat i doskonale sprawdzają się na wszystkich imprezach tanecznych.

Tulipany w domu

0
Tulipany w domu

Wyposażenie wnętrza w dodatki to niezwykle ważna kwestia, aby pomieszczenie prezentowało się stylowo i modnie. W co zaopatrzyć mieszkanie, by wyglądało efektywnie i spójnie z resztą mebli? Czy istnieją uniwersalne dodatki, które pasują do każdego rodzaju wnętrza?

Zimowa kosmetyczka – must have

0
Zimowa kosmetyczka – must have

Zima to okres szczególnie trudny dla skóry twarzy. To czas, gdy buzia jest narażona na trudne warunki atmosferyczne, na nieustanne zmiany temperatury oraz na długą ekspozycję na dojmujący mróz i wiatr. Bez dobrze dobranych kosmetyków trudno zachować jej dobrą kondycję oraz młody wygląd. Tłusty krem ochronny i mocno nawilżający krem do twarzy wybrane przypadkowo też nie spełnią swojego zadania. Sprawdź, jak perfekcyjnie wyposażyć zimową kosmetyczkę.

Co zabrać do szpitala przed porodem?

0
Co zabrać do szpitala przed porodem

Bardzo ważne jest, aby kilka tygodni przed porodem mieć już spakowaną walizkę do szpitala. Wie o tym każda kobieta, która była w ciąży. Termin zaplanowany poprzez wyliczenia naszego lekarza to jedynie prognoza. Dzidziuś może mieć jednak swój własny plan na, to kiedy postanowi przyjść na świat.

Wiele niespodziewanych wydarzeń może doprowadzić do przedwczesnego wywołania porodu. W zasadzie dwa tygodnie przed planowanym terminem można spodziewać się porodu w każdym momencie. Co powinno się jednak w takiej walizce znaleźć? (https://www.philips.pl/c-e/blog/matka-i-dziecko/co-zabrac-ze-soba-do-szpitala.html)

Co spakować dla siebie?

Przede wszystkim należy pomyśleć o własnym komforcie podczas połogu. To sprawa bardzo indywidualna, ale trzeba przygotować się na spore krwawienie. Pomogą nam wtedy duże, bardzo chłonne podpaski poporodowe i podkłady jednorazowe. Możemy również zakupić sobie zestaw jednorazowej bielizny, aby nie musieć się martwić, gdy coś się poplami. Warto pomyśleć także o specjalnych biustonoszach i koszulach nocnych, które można rozpiąć przy biuście, aby ułatwić sobie karmienie maluszka piersią w szpitalu. Weźmy ze sobą kilka sztuk koszul nocnych, ponieważ mogą się one szybko wybrudzić przy maluszku. Oprócz tego pamiętajmy spakować ubrania, w których będziemy mogły opuścić szpital.

Kolejną sprawą jest odpowiednie pielęgnowanie ewentualnych szwów w kroku. Niestety nadal wiele kobiet ma nacinane krocze podczas porodu. Warto więc zaopatrzyć się zawczasu w Tantum rosę, czyli preparat, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pielęgniarki najczęściej polecają stosowanie zwykłego szarego mydła do higieny intymnej. Jest ono na tyle uniwersalne, że możemy myć nim też całe ciało, a nawet twarz. Osobno warto przygotować sobie pozostałe kosmetyki i przybory do codziennej pielęgnacji: szampon, odżywkę do włosów, pastę do zębów, szczoteczkę, szczotkę do włosów, balsam do ciała, krem do twarzy, a także suszarkę, klapki pod prysznic oraz ręczniki.

Ostatecznie dobrze spakować także rzeczy, które umilą nam czas spędzany w szpitalu. Niemowlę praktycznie tylko je i śpi, więc będziemy miały też sporo czasu, podczas którego warto zająć sobie czymś głowę. Może być to na przykład ulubiona książka czy czasopisma. Jeśli lubimy spędzać nasz wolny czas na telefonie, koniecznie pamiętajmy o ładowarce oraz słuchawkach.

Co spakować dla dzidziusia?

Dzidziuś będzie potrzebował całej wyprawki. Przede wszystkim różnych ubranek w odpowiednich rozmiarach (z reguły 52 lub 56), ale także pampersy i chusteczki nawilżane, pieluszki tetrowe, smoczek, butelkę, rękawiczki „niedrapki”, kocyk, rożek, podkłady jednorazowe, a także kosmetyki do pielęgnacji, które przeznaczone są dla dzieci od pierwszego dnia życia: płyn do kąpieli, oliwka, krem przeciw odparzeniom oraz produkty apteczne do pielęgnacji pępka.

Laktator – brać czy nie?

Przez pierwsze doby nasza laktacja będzie rozregulowana, dlatego dobrze mieć ze sobą laktator, by móc odciągnąć nadmiar pokarmu, który będzie zalegał nam w piersiach. Jeśli to zaniedbamy, możemy doprowadzić do zablokowania się kanałów mlecznych, co z kolei może skutkować stanem zapalnym. Laktator nie musi być drogi, wystarczy taki najprostszy – chyba że planujemy używać go również po wyjściu ze szpitala.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.philips.pl/c-e/blog/matka-i-dziecko/co-zabrac-ze-soba-do-szpitala.html

Nerwica u dzieci – skąd się bierze?

0
nerwica u dzieci

Kiedyś nerwica była kojarzona wyłącznie z osobami dorosłymi, w dzisiejszych czasach, coraz więcej dzieci cierpi z jej powodu. Maluchy stają się bardziej nerwowe, płaczliwe, mają różne fobie, ciężko jest im nawet nawiązać kontakt z rówieśnikami. Skąd to się bierze?

Obecnie dzieci mają do czynienia z różnymi problemami emocjonalnymi. Wiąże się to z tym, że mają na głowie wiele zajęć dodatkowych, czyli podobnie jak dorośli, żyją w biegu.

W szkole przebywają pół dnia, następnie wracają do domu, odrabiają lekcje, a na koniec czekają na nie zajęcia dodatkowe. Tak na dobrą sprawę brakuje im czasu na wiele rzeczy, na skutek tego zaczynają się denerwować. Nie jest to jednak jedyna przyczyna, takiego stanu.

Przyczyny nerwicy u dzieci

Podłoże nerwicy u dzieci jest wieloczynnikowe, zazwyczaj jest to:

  • lęk przed niespełnieniem wymagań rodziców – zbyt duża ilość obowiązków, prowadzi do obaw dziecka. Boją się, że jeżeli im nie wyjdzie, rodzice będą krzyczeć lub nie będą usatysfakcjonowani;
  • zmiana środowiska – zmiana szkoły lub przedszkola, nie zawsze jest korzystana dla dziecka;
  • brak wsparcia rodziny – jeżeli dziecko nie może liczyć na rodziców, w sytuacji, gdy nie radzi sobie w szkole, z czasem dojdzie do rozwoju nerwicy;
  • traumatyczne doświadczenia;
  • błędy wychowawcze – dziecko należy wychowywać rozsądnie, jeżeli za bardzo martwimy się o nie lub ciągle je krytykujemy, również się to może skończyć nerwicą.

Przeczytaj też: http://www.brzusiomamy.pl/bostonka-sie-mozna-nia-zarazic/

Jakie rodzaje nerwicy spotyka się u dzieci?

Uogólnione zaburzenia lękowe, zdecydowanie najczęściej występują u dzieci. Jest to lęk, który dotyczy codziennych czynności, jak i specjalnych okazji. Czasami potrafi być tak silny, że dziecko ma napad paniki.

Fobia społeczna, również może dotyczyć dzieci. Charakteryzuje się strachem przed kontaktami z ludźmi. W wyniku tego unika szkoły, przedszkola, a nawet placu zabaw.

Lęk separacyjny występuje, gdy dziecko boi się pozostać w danym miejscu samo bez rodzica. Nieważne, czy jest to dom, szkoła, przedszkole, czy wizyta u dziadków.

Nerwica natręctw, dziecko cierpiące na to zaburzenie wielokrotnie powtarza konkretną czynność, porusza wybraną częścią ciała lub wydaje z siebie dźwięki.

Źródło: https://www.kolaczasu.pl/

ZOBACZ TEŻ