Niemal każdy rodzic przynajmniej raz musiał zmierzyć się z niechęcią swojego dziecka do spożywania posiłków. Taka sytuacja pojawia się szczególnie wtedy, gdy bardzo zależy nam na zróżnicowaniu diety dziecka i staramy się regularnie uczyć pociechę nowych smaków. Tymczasem wzbogacanie codziennego jadłospisu dziecka o warzywa, kasze czy ryby może stanowić dla rodzica nie lada wyzwanie. Jak sobie z tym radzić i czy istnieją skuteczne sposoby na niejadka?

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że absolutnie nie należy dziecka zmuszać do jedzenia, tym bardziej, że część rodziców miewa skłonności do przekarmiania swoich pociech. W ten sposób dziecko jedynie nabierze jeszcze większej awersji do jedzenia. Jeśli jest ono zdrowe, jego waga mieści się w normie, a codzienna chęć do zabawy się nie zmniejszyła, to nie trzeba się przejmować tym, że dziecko czasem odmawia posiłku.

Chcąc zachęcić dziecko do jedzenia, warto pozwolić mu zaangażować się w proces przygotowywania posiłków. Dziecko poczuje się ważne oraz będzie miało poczucie współdecydowania o tym, co je, gdy zabierzemy je na zakupy i pozwolimy wybrać warzywa oraz inne produkty. Co więcej, warto postarać się uatrakcyjnić nieco jedzenie dziecka, przygotowując ciekawe i kolorowe potrawy, takie jak choćby smakowe zgadywanki czy kanapka w kształcie ludzika, przypominająca postać z ulubionej bajki. Tego rodzaju zabiegi będą jeszcze skuteczniejsze, gdy dołożymy do tego nieco ciekawych opowieści. Na dzieci dobrze działają również rutynowe działania – małe, ale częste posiłki o stałej porze. Skuteczna jest również obietnica nagrody – jeśli dziecko szczególnie lubi dany owoc, jogurt czy słodycze, można obiecać mu jego ulubiony produkt, pod warunkiem, że najpierw zje przygotowany przez nas posiłek.

dieta

Restauracja dla dzieci dobrym sposobem na niejadka

Zachęcić dziecko do jedzenia można również poza domem. Dzieci najchętniej uczą się poprzez naśladownictwo, dlatego warto zadbać o to, by pociecha miała okazje spożywać posiłki z rówieśnikami. Dlatego doskonałą okazją do poznawania nowych smaków może być zarówno przedszkole, jak i pobliska restauracja. W przedszkolu dzieci razem jedzą obiad, co pozwala na szybkie poszerzenie zakresu preferowanych smaków o nowe potrawy. Podobny efekt można osiągnąć zabierając dziecko do restauracji, by miało okazję zjeść posiłek w towarzystwie np. znajomego dziecka. Najlepiej by był to lokal posiadający specjalnie skomponowane menu dla dzieci. Przykładowo, rodzinną kolację w Trójmieście można zaplanować w Łostowicach w restauracji Zacisze (https://zacisze.gda.pl/zacisze-restauracja-dla-dzieci/). Co więcej, dobra restauracja w Gdańsku powinna oferować nie tylko smaczne jedzenie dla dzieci, ale również dodatkowe atrakcje, takie jak kącik zabaw czy umożliwiać harce również na świeżym powietrzu. Powstałe w ten sposób bezpieczne i przyjazne dzieciom środowisko, wprowadza pociechy w dobry humor i pozwala w kontrolowany sposób wydatkować namiar energii (co również przyczynia się do zaostrzenia apetytu dziecka).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here