Przed rozpoczęciem planowania diety dziecka warto zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę. Żywienie człowieka jest bardzo skomplikowaną dziedziną. Z uwagi na to należy stosować się do ogólnych zaleceń wydawanych przez organizacje zajmujące się zdrowiem. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystko zostanie odpowiedni dopasowane do indywidualnych potrzeb niemowlaka. Ma to znaczny wpływ na rozwój całego organizmu. Z tego powodu niezbędne jest dostarczenie dostatecznej ilości kalorii oraz składników odżywczych.

Jednak poszczególne substancje muszą być podawane w idealnych proporcjach.

Tylko wtedy układ pokarmowy będzie w stanie je prawidłowo wykorzystać. Z tego powodu niezwykle pomocne może być bazowanie na dietach układanych przez specjalistów. W razie wątpliwości możemy skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem pediatrą. W taki sposób pozyskamy cenne zalecenia i rekomendacje dostosowane do naszego przypadku. Przez pierwsze miesiące dziecko może spożywać jedynie mleko. Za umowną granice przyjmuje się sześć miesięcy.

Jednak wszystko zależy od tempa rozwoju niemowlaka.

butelka

Dopiero po dobrym opanowaniu umiejętności siedzenia możemy bez obaw sięgnąć po inne pokarmy. Istotne jest, aby ciało było utrzymywane w stabilnej pozycji. Tylko wtedy jedzenie bardziej gęstych posiłków będzie w pełni bezpieczne. W zbliżonym czasie układ pokarmowy osiąga również dostateczną dojrzałość, aby podjąć się trawienia bardziej skomplikowanych składników. Z tego powodu nie należy zbytnio śpieszyć się z rozszerzaniem diety. Na wszystko dziecko musi być przygotowane. Początkowo możemy podawać jedynie mleko. Jednak mamy tu do dyspozycji dwa rodzaje żywienia.

Najbardziej polecane jest skupienie się na pokarmie matki. Przyjmuje się, że jest on niezwykle wartościowy i idealnie dostosowany do aktualnych potrzeb dziecka. Jego skład ulega zmianie wraz z kolejnymi tygodniami. Dzięki temu zaspokaja wszystkie wymagania dziecka. Wynika to z proporcji poszczególnych substancji. Równocześnie mleko matki jest najbardziej wartościowe w pierwszych dniach po porodzie.

Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania noworodka na pokarm i poszczególne związki. Z tego powodu warto zdecydować się na karmienie piersią przynajmniej w pierwszym miesiącu. Na uwadze należy mieć również przeciwciała, które są przekazywane przez organizm matki. Wpływają na kształtowanie się naturalnych procesów odpornościowych oraz dojrzewanie całego układu immunologicznego. Rezultatem może być mniejsza wrażliwość i niewielka tendencja do zachorowań. Jednak nie zawsze możemy bazować jedynie na takiej metodzie żywienia.

Szczególnym znakiem ostrzegawczym powinna być dla nas zbyt niska waga dziecka. Masa ciała kontrolowana jest na wizytach u pediatry. Przy zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości należy jak najszybciej zareagować. Niedowaga może wynikać z niewłaściwego odczuwania głodu. W takim przypadku należy odrobinę zmodyfikować sposób żywienia dziecka. Nie ma właściwie ograniczeń dotyczących tego, kiedy zagęszczać mleko niemowlakowi. Jest to bardzo indywidualne.

mleko

Jednak bez obaw możemy zdecydować się na taki zabieg przy każdym posiłku. Idealnie sprawdzą się tu kaszki oraz kleiki. Nie wywołują nadmiernej zmiany konsystencji podawanego pokarmu. Jednak równocześnie znacznie podwyższają kaloryczność. Dzięki temu maluch spożywając dotychczasową objętość może pozyskać znacznie więcej energii. Przekłada się to na jego masę ciała oraz zaspokojenie poszczególnych potrzeb wszystkich układów. Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie mleka modyfikowanego. Wykazuje ono inne właściwości niż pokarm matki.

Dzięki temu jest znacznie bardziej skondensowane. Ograniczamy w ten sposób ryzyko spożywania zbyt małej ilości substancji odżywczych. Równocześnie jednak nie musimy całkiem rezygnować z naturalnych metod. Możemy łączyć ze sobą oba sposoby żywienia. Jednak w znacznej mierze zależy to od występującej niedowagi i nasilenia problemów związanych z żywieniem. Kontrolowanie kaloryki dań będzie znacznie łatwiejsze już po rozszerzeniu diety dziecka. W tym czasie będziemy mieć możliwość wykorzystania różnorodnych produktów.

Prawidłowo łączone mogą zapewnić nam pełnowartościowe posiłki, które nie będą miały zbyt dużej objętości. Warto również zadbać wtedy o różnorodność. Wpłynie to na satysfakcję dziecka z posiłków. Często nawet zmiana jednego składnika może znacznie wpłynąć na smak i zachęcić niemowlaka do skończenia potrawy. Warto również kontrolować proporcje poszczególnych związków w obrębie tygodnia. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie dojdzie do powstania niedoborów.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here