Dziecko z alergią w domu jest dość dużym wyzwaniem. Ważnym krokiem będzie oczywiście pójście do przedszkola, a tym samym dostosowanie menu czy też innych elementów codzienności do potrzeb małego człowieka. Niezwykle istotne więc staje się odpowiednie dobranie placówki, sformułowanie konkretnych wytycznych oraz oczywiście bardzo dużo cierpliwości szczególnie w pierwszym okresie, kiedy dziecko przechodzi aklimatyzację i wszyscy muszą wdrożyć się w określone zasady.

Jak wybrać niepubliczne przedszkole dla alergika?

Pierwsze dni alergika w przedszkolu mogą nasilić objawy uczulenia. Przede wszystkim jest związane to ze stresem, zmianą środowiska oraz nowym otoczeniem. Przygotowanie dziecka do pójścia do placówki oraz wsparcie szczególnie na początku będą szczególnie istotne. Rodzice maluchów cierpiących na różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe szczególną uwagę przykładają do wyboru niepublicznego przedszkola dla alergika, które zapewni właściwą opiekę i będzie respektować zalecenia lekarzy oraz dietetyków. W większych miastach są również placówki publiczne, które przygotowują menu na przykład bez glutenu, ale jest to rzadkość. W tej materii jednak prym wiodą niepubliczne przedszkola dla alergika, które bardzo indywidualnie podchodzą do układania konkretnego menu, a tym samym dostosowania żywienia do potrzeb. To doskonała opcja dla maluchów, które mają nietolerancje pokarmowe lub też wegetarian czy wegan.

Zalety placówek niepublicznych

Przede wszystkim niepubliczne przedszkole dla alergika dołoży wszelkich starań, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców także w zakresie wybiórczości żywieniowej czy też diet eliminacyjnych. Zazwyczaj w tego typu placówkach jest mniej dzieci i zdecydowanie łatwiej jest zindywidualizować menu czy też opiekę. Już na etapie wybierania najlepszego niepublicznego przedszkola dla alergika warto zwrócić uwagę, w jaki sposób są przygotowywane posiłki. Niektóre placówki korzystają z cateringu, inne mają własną kuchnię, a jeszcze inne umożliwiają przenoszenie wcześniej przygotowanego jedzenia przez rodziców. Niezależnie od tego warto zapoznać się z proponowanym przez placówkę menu z uwzględnieniem różnego rodzaju nietolerancji. Obowiązujące przepisy nakładają również obowiązek oznaczania alergenów w posiłkach. Przykładowe menu to również idealna podstawa do rozmowy o specyficznych potrzebach dziecka, naszych oczekiwaniach oraz sformułowania wytycznych. Poza tym znając menu, będziemy mogli szybko zareagować na reakcję alergiczną malucha lub też dokonać odpowiednich zmian. Kluczem do tego, by dziecko w przedszkolu czuło się dobrze, jest określenie przez rodziców wszystkich alergii oraz nietolerancji już na samym początku współpracy oraz obserwacja przedszkolaka i rozmowy z opiekunami o potrzebach najmłodszych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here