Niektóre niemowlaki poza mlekiem matki nic więcej nie piją. Mleko im wystarcza i tak jest im dobrze. Jeśli jednak mamy dziecko, które lubi dużo pić to, co mu podawać? W pierwszych tygodniach życia dziecko powinno dostawać tylko i wyłącznie wodę. Woda jest bezpieczna i pewna i wiemy, że nasze dziecko będzie się rozwijało prawidłowo i nie trzeba się będzie martwić tym, że ma na coś uczulenie. Niech przez te kilka miesięcy rozwija się jak trzeba i żebyśmy nie musieli z nim jeździć od jednego lekarza do drugiego.

Właśnie tak to powinno wyglądać, dlatego zaopatrzmy się w specjalne kubeczki, z których nie wylatuje woda i dajmy ją dziecku. Jeśli potrzebuje jej dużo to niech tak dostanie. To dziecko decyduje, kiedy wystarczy wody, a kiedy nie. Niektóre dzieci piją bardzo, ale to bardzo dużo wody i nie ma w tym nic dziwnego. Siku robią do pampersa, dlatego nie ma z tym najmniejszego problemu. Dziecko, które od samego początku jest nauczone picia wody i to w sporych ilościach jest o wiele bardziej bezpieczne, kiedy dochodzi chociażby do pojawienia się grypy jelitowej.

Organizm małego dziecka odwadnia się bardzo szybko, ale jeśli dostaje dużo wody, bo chce i codziennie tak robi to szanse na to, że się przez to przejdzie bez konieczności wizyty w szpitalu są większe. Warto, zatem od samego początku przyzwyczajać swoje dziecko do tego żeby właśnie taką wodę piło. Będzie to dla niego bezpiecznie rozwiązanie, które przyniesie bardzo dobre efekty. Na pewno będziemy zadowoleni z tego, że w porę się tym zajęliśmy i dziecko jest do wody przyzwyczajone.

co podawać niemowlakowi do picia

Jaką wodę podawać?

Jeśli chodzi o podawanie wody to na pewno nie dajemy takiej z kranu. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie podawanie wody przegotowane. To pewna woda i wiemy, że nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Można oczywiście podawać dziecku wodę źródlaną, ale tylko od znanego producenta, bo nie chcemy żeby nagle się okazało, że w wodzie są jakieś bakterie coli, które mają naszemu dziecko mocno zaszkodzić. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów wód, ale stawiamy tylko na wodę niegazowaną.

Dziecko, jeśli będzie dostawało wzdęcia to niestety, ale nie będzie mogło spać i to dla nas oznacza nieprzespane noce i zastanawianie się nad tym, co się dzieje. Nawet mama, która karmi dziecko nie powinna pić gazowanych napojów, bo to dziecku szkodzi. Trzeba zawsze o tym pamiętać, a wtedy będziemy unikać często pojawiających się błędów. Rodzice, którzy nie mają doświadczenia często nie wiedzą, co dziecko powinno pić. Wydaje im się, że mleko mamy wystarcza i nic więcej nie jest potrzebne, ale nie zawsze tak jest i trzeba mieć tego świadomość.

Woda i co dalej?

W pewnym momencie można będzie zacząć podawać dziecku wodę z sokiem. Nie musi tego soku być dużo, bo na buteleczkę wystarczy kilka kropelek. Może to być sok z marchwi albo sok z jabłek. To już będzie zależne od tego, co mamy pod ręką i co dziecku smakuje. Podając coś nowego nawet w wodzie trzeba sprawdzać czy dziecko nie zaczyna się inaczej zachowywać. Jeśli coś się z nim dzieje, bo nie chce spać albo zaczyna na ciele dostawać wysypkę to może oznaczać ze na soczek, który otrzymało ma uczulenie. Natychmiast trzeba to odstawić, a jeśli objawy nie ustąpią to nie pozostaje nam nic innego jak udać się z tym do lekarza.

Dobrze jest podawać jeden rodzaj soku z jakiegoś owocu albo warzywa i wtedy łatwiej będzie nam znaleźć przyczynę, że coś złego się dzieje. Zanim dziecko zacznie samo funkcjonować to minie sporo czasu i my musimy o bezpieczeństwo dziecka w tym czasie zadbać. To nasze zadanie, bo dziecko nie powie nam, że coś go boli albo, że coś mu nie smakuje. To my obserwując dziecko będziemy widzieć, że to jest dla niego dobre, a to nie. Inaczej można będzie mieć poważne problemy ze zdrowiem naszego dziecka, a tego nie chcemy.

woda

Nasze dziecko

Niemowlę wymaga opieki przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Wody dla niemowlaka możemy przygotować bardzo dużo, bo niektóre dzieci wypijają nawet kilka butelek po sto osiemdziesiąt mililitrów na dobę. Nic w tym dziwnego, bo skoro mają taką potrzebę to niech tak robią. Na to ile piją ma znaczenie temperatura w domu, dlatego trzeba pamiętać o tym żeby mieszkanie wietrzyć wtedy, kiedy dziecko śpi w drugim pokoju.
Dzisiaj mamy o wiele łatwiej wychowywać nasze malutkie dziecko, bo o wiele łatwiej docieramy do takich informacji, które mogą nam się przydać. Dawniej tylko babcia była źródłem takich informacji, a dzisiaj można pytać mamy z całego kraju. To oznacza, że każdy rodzic powinien sobie łatwo z tym zadaniem poradzić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here