Jeżeli embrion zagnieździ się poza jamą macicy, mówimy o ciąży pozamacicznej, inaczej ektopowej. Zarodek może umieścić się w jajowodzie (najczęściej – 97% przypadków), jajniku, szyjce macicy, a nawet jamie brzusznej. Jest to stan zagrożenia życia, każda ciężarna kobieta powinna być więc wyczulona na charakterystyczne objawy ciąży pozamacicznej i niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli tylko któryś z nich zaobserwuje.

Ciąża pozamaciczna objawy alarmujące

Z początku ciąża ektopowa nie różni się niczym od tej rozwijającej się prawidłowo. Występuje zatrzymanie miesiączki, ogólne pogorszenie samopoczucia, test ciążowy może dać wynik pozytywny. W miarę rozwoju zarodka, pojawia się ból brzucha, najczęściej jednostronny, z czasem przybierający na sile. Mogą dołączyć się do niego plamienia czy krwawienia z dróg rodnych. Powyższe objawy rozwijają się w pierwszym trymestrze ciąży i nie należy ich pod żadnym pozorem bagatelizować. Jeżeli nie zostanie wprowadzone leczenie, rosnący zarodek doprowadzi do rozerwania jajowodu i silnego krwotoku wewnętrznego, będącego stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Objawy pękniętej ciąży pozamacicznej

Jeżeli dojdzie do rozerwania jajowodu przez rozwijający się zarodek, konieczna jest szybka interwencja lekarska. Kobieta będzie odczuwała nagły, bardzo silny ból brzucha. Narządy miednicy mniejszej są bardzo bogato unaczynione, krwotok spowodowany ich rozerwaniem jest więc obfity. Będzie się to objawiało zblednięciem skóry, przyspieszoną akcją serca i spadkiem ciśnienia tętniczego krwi. W tej sytuacji konieczny będzie jak najszybszy zabieg operacyjny.

Ciąża pozamaciczna – badania laboratoryjne i obrazowe

Rozpoznanie ciąży ektopowej stawia lekarz na podstawie badania USG, ewentualnie dodatkowo badania poziomu beta-hCG w surowicy krwi pacjentki. Jeżeli w badaniu ultrasonograficznym ginekolog uwidoczni zarodek zagnieżdżony poza jamą macicy, rozpoznanie jest pewne. Najczęściej jednak nie udaje się tego dokonać. Jeżeli występują objawy ciąży, a ginekolog nie jest w stanie uwidocznić embrionu w jamie macicy, wówczas zleca badanie poziomu beta-hCG. Jest to hormon, którego poziom w surowicy rośnie w ciąży, niezależnie od jej umiejscowienia. Jeżeli jego poziom jest odpowiednio wysoki, a zarodek jest niewidoczny w jamie macicy, stawiane jest rozpoznanie ciąży ektopowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here