Sporo z nas zastanawia się, którą opcję wybrać – fakturę czy rachunek za najem. Co zrobić w momencie gdy wynajmujemy lokal od osoby prywatnej, a chcemy mieć porządek w dokumentach? Jeżeli wynajmujemy lokal czy też biuro, od osoby, która prowadzi swoją działalność gospodarczą, to odpowiedź jest bardzo prosta. Przedsiębiorca taki z zasady zobowiązany jest wystawić fakturę. W ten sposób potwierdza ona wykonanie czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Sytuacja jednak wygląda nieco inaczej, w momencie gdy płacimy za najem lokalu należącego do osoby, która nie posiada działalności gospodarczej. Co w takim wypadku zrobić? Lepiej jest postawić na fakturę, a może lepiej zdecydować się na rachunek?

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/faktura-czy-rachunek-za-najem/

Faktura czy rachunek za najem?

Zasada jest bardzo prosta. Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą oraz nie jest płatnikiem podatku VAT, nie wystawi faktury. Takie osoby powinny wystawić rachunek w sytuacji, kiedy żąda tego druga strona transakcji. Może być tak na przykład w przypadku wynajmu lokalu.

Najem prywatny – rachunek

Zgodnie z ordynacją podatkową podatnicy prowadzący własny biznes zobowiązani są, na żądanie kupującego lub usługobiorcy przedmiot wystawić rachunek, który potwierdzi sprzedaż bądź wykonanie usługi. Działalność gospodarcza jest tutaj rozumiana w bardzo szerokim sposób. Dotyczy nie tylko osób z formalnie Zarejestrowałem działalnością w Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej. W takiej definicji mieszczą się także osoby, które prowadzą każdą działalność zarobkową we własnym imieniu lub też na własny rachunek. Co musi zawierać taki dokument? Przede wszystkim: imię i nazwisko oraz adres sprzedawcy i kupującego, datę wystawienia dokumentu oraz numer rachunku, określenie rodzaju oraz ilości towarów lub wykonanych usług, ceny jednostkowe oraz szczególną sumę należności zapisaną liczbową, a także słownie. Zgodnie z zasadami ordynacji podatkowej, rachunek należy wystawić nie później niż w terminie 7 dni od wykonania usługi bądź wydania towaru.

Wynajmujący nie ma obowiązku, wystawiania rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru czy też usługi. Warto jednak pamiętać, że fakturę czy rachunek na żądanie wystawia osoba prowadząca działalność nierejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Zobacz też: http://www.brzusiomamy.pl/czym-zarabia-google/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here