Połóg to czas, w którym organizm kobiety oczyszcza się. W tym okresie, należy szczególnie zadbać o swoją higienę intymną – pomoże to uniknąć niechcianych infekcji. Dla kobiet po porodzie przydatne będą artykuły higieniczne, wspomagające ich powrót do stanu sprzed ciąży.

Czym jest połóg?

Połóg zwykle trwa 6 tygodni. Jest to wyjątkowy czas, jednak nie zawsze łatwy dla młodej mamy. W trakcie połogu rozpoczyna się laktacja, wszystkie rany powstałe na skutek porodu goją się. Macica zaczyna się kurczyć – wraca do rozmiaru sprzed ciąży. Organizm kobiety oczyszcza się, skutkiem czego jest powstawanie odchodów poporodowych (krwawienia przypominającego miesiączkę). Ilość odchodów poporodowych może zwiększać się podczas karmienia piersią. Ponieważ właśnie wtedy macica najbardziej się obkurcza. Z czasem krwawienie staje się coraz mniejsze, aż w końcu (zwykle do 6-8 tygodni) zupełnie ustępuje.

Jak zadbać o swoją higienę intymną, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji?

Aby ułatwić sobie ten czas, należy zaopatrzyć się w odpowiednie artykuły higieniczne. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom młodych mam i dostosowują swoje produkty do ich wymogów. Z tego powodu jeszcze przed porodem, warto zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do tego celu artykuły higieniczne.

Ważną sprawą w pierwszych dniach po porodzie jest dobór odpowiedniej bielizny. Należy zwrócić uwagę, aby była przewiewna – powietrze przyspiesza gojenie. Najlepiej sprawdzą się specjalne, poporodowe majtki siateczkowe. Można również użyć zwykłych – bawełnianych.

Podczas krwawienia niezastąpione będą poporodowe wkładki higieniczne – przeznaczone specjalnie dla mam (firmy: Babyono, Bella, czy Canpol Babies), bądź chłonne podpaski. Przy każdej zmianie wkładki należy pamiętać o dokładnym myciu krocza. Dodatkowo, aby zadziałać antyseptycznie można użyć do tego celu szarego mydła, bądź środka odkażającego.

Warto zaopatrzyć się także w specjalne podkłady poporodowe. Niektórzy zalecają, aby taki podkład położyć na prześcieradło i jak najczęściej wietrzyć krocze (nawet kilka razy dziennie).

Ponadto w okresie połogu rozpoczyna się proces laktacji. Karmienie piersią, szczególnie w pierwszych dniach życia dziecka, jest bardzo ważne. Należy pamiętać, aby dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza oraz używać specjalnie przeznaczonych do tego celu wkładek laktacyjnych. Powinno się zmieniać je przed każdym karmieniem.

Aby nie dopuścić do rozwoju infekcji należy często myć ręce. Zapobiegnie to przenoszeniu się drobnoustrojów na inne okolice ciała oraz noworodka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here